Askofen-P

Migrain

Askofen-P: arahan penggunaan dan ulasan

Nama Latin: Ascophenum-P

Kod ATX: N02BA71

Bahan aktif: Asid asetilsalisilik + Kafein + Paracetamol (Asid asetilsalisilik + Kafein + Paracetamol)

Pengilang: "Pharmstandard" OJSC, Rusia

Penerangan dan kemas kini foto: 22/10/2018

Harga di farmasi: dari 22 rubel.

Askofen-P adalah ubat gabungan dengan tindakan analgesik, antipiretik, anti-radang, psikostimulasi.

Bentuk dan komposisi pelepasan

Bentuk dos Askofen-P - tablet: silinder rata, putih atau putih dengan warna merah jambu / berkrim, marbling dapat diterima, dengan garis dan serong, dengan bau yang lemah atau tidak berbau (10 pcs. Dalam lepuh, dalam kotak kadbod 1-3 pembungkusan).

Bahan aktif dalam 1 tablet:

  • asid acetylsalicylic - 200 mg;
  • kafein - 40 mg;
  • parasetamol - 200 mg.

Eksipien dalam komposisi Askofen-P: pati kentang, povidone, asid stearat, talc, kalsium stearat, minyak vaseline VGM-30M, emulsi silikon KE-10-12.

Sifat farmakologi

Farmakodinamik

Askofen-P adalah salah satu ubat analgesik gabungan.

Mekanisme tindakan disebabkan oleh sifat bahan aktif yang membentuk Askofen-P:

  • asid acetylsalicylic: mempunyai kesan anti-radang, antipiretik dan analgesik, yang berkaitan dengan penindasan COX-1 dan COX-2 (cyclooxygenase), yang mengatur sintesis prostaglandin; menghalang pengagregatan platelet;
  • kafein: meningkatkan kegembiraan refleks saraf tunjang, membangkitkan pusat vasomotor / pernafasan, melebarkan saluran darah otak, ginjal, jantung, otot rangka, mengurangkan agregasi platelet; membantu meningkatkan prestasi fizikal dan mental, mengurangkan rasa mengantuk dan keletihan;
  • paracetamol: mempunyai kesan analgesik dan antipiretik.

Petunjuk untuk digunakan

Petunjuk untuk Askofen-P adalah sindrom kesakitan sederhana / ringan pada orang dewasa:

  • algodismenorea;
  • sindrom radikular toraks, lumbago;
  • sakit gigi dan sakit kepala;
  • migrain;
  • neuralgia;
  • myalgia;
  • arthralgia.

Juga, ubat ini ditunjukkan untuk kanak-kanak berumur 15 tahun dan orang dewasa dengan penyakit pernafasan akut dan infeksi-radang untuk mengurangkan peningkatan suhu badan.

Kontraindikasi

  • pemburukan lesi erosif dan ulseratif saluran gastrousus;
  • pendarahan gastrousus;
  • kekurangan vitamin K;
  • gangguan fungsi ginjal / hepatik yang teruk;
  • asma disebabkan oleh pengambilan asid acetylsalicylic, salicylates dan ubat anti-radang bukan steroid lain;
  • diatesis hemoragik (trombositopenia, hipoprothrombinemia, hemofilia, penyakit von Willebrand, telangiectasia, trombositopenik purpura);
  • campur tangan pembedahan disertai dengan pendarahan;
  • kekurangan glukosa-6-fosfat dehidrogenase;
  • membedah aneurisma aorta;
  • hipertensi portal;
  • glaukoma;
  • gangguan tidur, hipereksitabiliti, gangguan kegelisahan (gangguan panik, agoraphobia);
  • penyakit organik sistem kardiovaskular (infarksi miokard akut, penyakit jantung iskemia teruk, hipertensi arteri), denyutan pramatang ventrikel yang kerap, takikardia paroxysmal;
  • umur sehingga 15 tahun (sebagai antipiretik) atau 18 tahun (sebagai analgesik);
  • I dan III trimester kehamilan, tempoh penyusuan;
  • intoleransi individu terhadap komponen ubat, serta xanthines dan ubat anti-radang bukan steroid lain.

Relatif (penyakit / keadaan di mana pelantikan Askofen-P memerlukan berhati-hati):

  • hiperurisemia;
  • gout;
  • nefrolithiasis urat;
  • kegagalan jantung yang teruk;
  • sejarah yang membebankan ulser gastrik dan / atau ulser duodenum;
  • II trimester kehamilan.

Arahan penggunaan Askofen-P: kaedah dan dos

Askofen-P diambil secara lisan, sebaiknya selepas makan, dibasuh dengan susu, air, air mineral alkali.

Biasanya, ubat itu diresepkan 1-2 tablet 2-3 kali sehari, pada selang waktu sekurang-kurangnya 4 atau 6 jam (dengan fungsi ginjal / hepatik yang normal atau terganggu).

Askofen-P bertujuan untuk penggunaan jangka pendek - 3 hari sebagai ubat antipiretik atau 5 hari sebagai ubat bius.

Mengubah rejimen pengambilan ubat hanya boleh dilakukan dengan persetujuan dengan doktor.

Kesan sampingan

  • sistem kardiovaskular: takikardia, peningkatan tekanan darah;
  • sistem pencernaan: gastralgia, anoreksia, muntah, mual, cirit-birit, luka erosif dan ulseratif saluran gastrointestinal, pendarahan gastrousus, kegagalan buah pinggang / hepatik;
  • reaksi alahan: Edema Quincke, ruam kulit, bronkospasme.

Dalam jangka masa panjang, gangguan berikut mungkin timbul: hipokoagulasi, sakit kepala, pening, tinitus, gangguan penglihatan, penurunan agregasi platelet, sindrom hemoragik (termasuk gusi berdarah, mimisan, purpura), kerosakan ginjal dengan nekrosis papillary, pekak, sindrom Stevens - Johnson dan / atau Lyell; pada kanak-kanak - sindrom Reye (dimanifestasikan sebagai asidosis metabolik, gangguan sistem mental dan saraf, muntah, disfungsi hepatik).

Berlebihan

Gejala utama: takikardia, berpeluh, mual, sakit perut, muntah, kulit pucat. Keracunan ringan dicirikan oleh penampilan berdering di telinga, teruk - anuria, mengantuk, runtuh, bronkospasme, kejang, sesak nafas, pendarahan. Ketika mabuk semakin meningkat, kelumpuhan pernafasan progresif dan pemutusan fosforilasi oksidatif dapat berkembang, yang boleh menyebabkan asidosis pernafasan.

Terapi: lavage gastrik, pengambilan karbon aktif.

Sekiranya terdapat kecurigaan keracunan, rawatan perubatan diperlukan.

arahan khas

Dengan penggunaan Askofen-P yang berpanjangan, perlu memantau darah periferal dan keadaan hati yang berfungsi.

Asid asetilsalisilat, yang merupakan sebahagian daripada ubat sebagai komponen aktif, mempunyai kesan antiplatelet, oleh itu, sebelum campur tangan pembedahan, doktor mesti diberi amaran mengenai terapi.

Dosis asid asetililikilat yang rendah mengurangkan perkumuhan asid urik, yang dalam beberapa kes boleh menyebabkan serangan gout.

Selama tempoh terapi, disarankan untuk berhenti minum minuman beralkohol, kerana dalam hal ini risiko pendarahan gastrousus meningkat.

Permohonan semasa mengandung dan menyusui

Trimester kehamilan I dan III, serta tempoh penyusuan adalah kontraindikasi untuk mengambil Askofen-P.

Apabila digunakan pada trimester pertama kehamilan, asid asetilsalisilat dapat menyebabkan kecacatan janin dalam bentuk pembelahan lelangit atas, pada trimester ketiga - untuk mempromosikan penghambatan tenaga kerja, penutupan duktus arteriosus pada janin, yang menyebabkan hipertensi dalam peredaran pulmonari dan hiperplasia saluran paru.

Dalam kes di mana asid acetylsalicylic digunakan oleh wanita yang menyusui, anak mempunyai risiko pendarahan yang meningkat (berkaitan dengan gangguan fungsi platelet).

Pada trimester kehamilan II, pengambilan ubat sekali dalam dos yang disyorkan hanya dibenarkan sekiranya kes yang diharapkan manfaatnya lebih tinggi daripada kemungkinan bahaya.

Penggunaan masa kanak-kanak

Kerana bahaya mengembangkan sindrom Reye, kontraindikasi untuk mengambil Askofen-P adalah:

  • umur sehingga 15 tahun - sebagai agen antipiretik;
  • di bawah 18 tahun - sebagai penghilang rasa sakit.

Dengan gangguan fungsi buah pinggang

Menurut arahan, Askofen-P tidak diresepkan untuk disfungsi buah pinggang yang teruk.

Untuk pelanggaran fungsi hati

Walaupun terdapat petunjuk, Askofen-P tidak diresepkan untuk pelanggaran fungsi hati yang teruk.

Interaksi dadah

Dengan penggunaan gabungan Askofen-P dengan beberapa ubat / bahan, kesan berikut mungkin timbul:

  • ubat spironolactone, furosemide, antihipertensi dan anti-gout yang mempromosikan perkumuhan asid urik: mengurangkan kesannya;
  • hormon steroid, heparin, antikoagulan tidak langsung, agen hipoglikemik, reserpine: meningkatkan tindakannya;
  • barbiturat, ubat antiepileptik, zidovudine, rifampicin, minuman beralkohol: peningkatan kemungkinan kesan hepatotoksik (kombinasi tidak digalakkan);
  • glukokortikosteroid, derivatif sulfonylurea, metotreksat, analgesik bukan narkotik dan ubat anti-radang bukan steroid: peningkatan kesan sampingan;
  • ergotamine: mempercepat perkumuhannya (kerana kafein);
  • kloramfenikol: peningkatan yang ketara pada masa penghapusannya (kerana parasetamol);
  • metoclopramide: mempercepat penyerapan paracetamol;
  • salicylamide dan perangsang pengoksidaan mikrosom lain: peningkatan kemungkinan pembentukan metabolit toksik paracetamol, yang mempengaruhi fungsi hepatik;
  • antikoagulan (derivatif dicoumarin): meningkatkan tindakannya (dengan pemberian parasetamol berulang kali).

Analog

Analog Askofen-P adalah: Aquacitramon, Kofitsil-plus, Migrenol Extra, Citramon P, Citramarine, Excedrin, Citrapar.

Terma dan syarat penyimpanan

Simpan pada suhu hingga 25 ° C. Jauhi dari kanak-kanak.

Hayat rak - 3 tahun.

Syarat pengeluaran dari farmasi

Terdapat tanpa preskripsi.

Ulasan mengenai Askofen-P

Menurut ulasan, Askofen-P adalah ubat yang berpatutan dan berkesan untuk melegakan sakit kepala, termasuk migrain, dan membantu menurunkan suhu penyakit pernafasan akut dan selesema. Mereka juga memperhatikan kemudahan membelinya tanpa preskripsi..

Kekurangannya, mereka biasanya menunjukkan adanya kontraindikasi untuk mengambil ubat, kemungkinan kesan sampingan, serta kesan menjengkelkan pada perut dengan peningkatan keasidan.

Harga untuk Askofen-P di farmasi

Harga anggaran untuk Askofen-P ialah (10 atau 20 tablet setiap pek) 20-35 atau 40-80 rubel.

Arahan penggunaan Askofen-P ® (Ascophen-P)

Pemegang Kebenaran Pemasaran:

Dihasilkan oleh:

Kenalan untuk pertanyaan:

Bahan aktif

Bentuk dos

pendaftaran №: Р N002552 / 01 mulai 17.03.08 - Tarikh pendaftaran semula: 30.11.15
Askofen-P ®

Bentuk pelepasan, pembungkusan dan komposisi ubat Askofen-P ®

Tablet berwarna putih atau putih dengan warna berkrim atau merah jambu, silinder rata, serong dan lekang, tidak berbau atau tidak berbau; marbling dibenarkan.

1 tab.
asid asetilsalisilat200 mg
parasetamol200 mg
kafein40 mg

Eksipien: pati kentang, povidone (polyvinylpyrrolidone perubatan berat molekul rendah), asid stearat, talc, kalsium stearat, emulsi silikon CE-10-12, minyak vaseline VGM-30M.

10 keping. - pembungkusan sel berkontur (1) - pek kadbod.
10 keping. - pembungkusan sel kontur (2) - pek kadbod.
10 keping. - pek sel kontur (3) - pek kadbod.

kesan farmakologi

Dadah gabungan, tindakannya ditentukan oleh komponen yang membentuk komposisinya.

Asid asetilsalisilat mempunyai kesan analgesik, antipiretik, anti-radang yang berkaitan dengan penindasan COX-1 dan COX-2, yang mengatur sintesis prostaglandin; menghalang pengagregatan platelet.

Paracetamol mempunyai kesan antipiretik, analgesik.

Kafein meningkatkan kegembiraan refleks saraf tunjang, membangkitkan pusat pernafasan dan vasomotor, melebarkan saluran darah otot rangka, otak, jantung, ginjal, mengurangkan agregasi platelet; mengurangkan rasa mengantuk, keletihan, meningkatkan prestasi mental dan fizikal.

Farmakokinetik

Petunjuk ubat Askofen-P ®

Sindrom nyeri sederhana atau ringan pada orang dewasa:

  • sakit kepala;
  • migrain;
  • sakit gigi;
  • neuralgia;
  • sindrom radikular toraks, lumbago;
  • arthralgia;
  • myalgia;
  • algodismenorea.

Untuk mengurangkan demam pada orang dewasa dan kanak-kanak berusia lebih dari 15 tahun:

  • dengan jangkitan pernafasan akut;
  • dengan penyakit berjangkit dan radang.
Buka senarai kod ICD-10
Kod ICD-10Petunjuk
G43Migrain
G54Gangguan Akar Saraf dan Plexus
G54.3Gangguan akar toraks, tidak dikelaskan di tempat lain
J06.9Jangkitan saluran pernafasan atas akut, tidak dinyatakan
K08.8Perubahan lain yang ditentukan pada gigi dan alat sokongannya (termasuk sakit gigi)
M25.5Sakit sendi
M54.1Radikulopati
M54.3Sciatica
M54.4Lumbago dengan sciatica
M79.1Myalgia
M79.2Neuralgia dan neuritis, tidak dinyatakan
N94.4Senggugut primer
N94.5Senggugut sekunder
R50Demam asal tidak diketahui
R51Sakit kepala
R52.0Sakit yang tajam
R52.2Kesakitan berterusan yang lain (kronik)

Rejimen dos

Ubat ini diambil secara lisan selepas makan, 1-2 tablet. 2-3 kali / hari Dos harian maksimum ialah 6 tab. Selang antara dos ubat sekurang-kurangnya 4 jam. Untuk mengurangkan kesan menjengkelkan pada saluran gastrointestinal, ubat tersebut harus diminum selepas makan dengan air, susu, air mineral alkali.

Sekiranya gangguan fungsi ginjal atau hati, jeda antara dos sekurang-kurangnya 6 jam.

Ubat tidak boleh diambil lebih dari 5 hari apabila diresepkan sebagai ubat bius dan lebih dari 3 hari sebagai antipiretik. Dos dan rejimen dos lain ditentukan oleh doktor..

Kesan sampingan

Dari sistem pencernaan: anoreksia, mual, muntah, gastralgia, cirit-birit, luka erosif dan ulseratif saluran gastrousus, pendarahan gastrousus, kegagalan hati dan / atau ginjal.

Dari sistem kardiovaskular: peningkatan tekanan darah, takikardia.

Reaksi alergi: ruam kulit, edema Quincke, bronkospasme.

Dengan penggunaan yang berpanjangan: pening, sakit kepala, gangguan visual, tinitus, penurunan agregasi platelet, hypocoagulation, sindrom hemoragik (termasuk epistaksis, gusi berdarah, purpura), kerosakan ginjal dengan nekrosis papillary; pekak; Sindrom Stevens-Johnson, nekrolisis epidermis toksik (sindrom Lyell), sindrom Reye pada kanak-kanak (asidosis metabolik, gangguan sistem saraf dan jiwa, muntah, disfungsi hati).

Kontraindikasi untuk digunakan

  • hipersensitiviti terhadap komponen ubat;
  • hipersensitiviti terhadap NSAID lain, xanthines;
  • luka erosif dan ulseratif saluran gastrousus dalam fasa akut;
  • pendarahan gastrousus;
  • disfungsi buah pinggang yang teruk;
  • disfungsi hati yang teruk;
  • asma disebabkan oleh pengambilan asid acetylsalicylic, salicylates dan NSAID lain;
  • diatesis hemoragik (penyakit von Willebrand, hemofilia, telangiectasia, hypoprothrombinemia, thrombocytopenia, thrombocytopenic purpura);
  • membedah aneurisma aorta;
  • kekurangan glukosa-6-fosfat dehidrogenase;
  • hipertensi portal;
  • kekurangan vitamin K;
  • hipereksitabiliti, gangguan tidur, gangguan kegelisahan (agoraphobia, gangguan panik);
  • penyakit organik sistem kardiovaskular (infark miokard akut, penyakit arteri koronari yang teruk, hipertensi arteri), takikardia paroxysmal, denyutan pramatang ventrikel yang kerap;
  • glaukoma;
  • campur tangan pembedahan disertai dengan pendarahan;
  • kanak-kanak di bawah 15 tahun.

Dengan berhati-hati: hiperurisemia, nefrolitiasis urat, gout, riwayat ulser gastrik dan / atau ulser duodenum, kegagalan jantung yang teruk.

Permohonan semasa mengandung dan menyusui

Penggunaan ubat ini dikontraindikasikan pada trimester kehamilan I dan III, pada trimester II kehamilan, satu dos ubat dalam dos yang disyorkan hanya mungkin jika manfaat yang diharapkan bagi ibu melebihi potensi risiko pada janin.

Asid acetylsalicylic mempunyai kesan teratogenik: apabila digunakan pada trimester pertama kehamilan, ia menyebabkan kerosakan - pemisahan lelangit atas; pada trimester ketiga - mempromosikan penghambatan tenaga kerja (penghambatan sintesis prostaglandin), penutupan duktus arteriosus pada janin, yang menyebabkan hiperplasia saluran paru dan hipertensi dalam peredaran paru.

Sekiranya perlu, penggunaan ubat semasa menyusui harus menghentikan penyusuan. Asid asetilsalisilat diekskresikan dalam susu ibu, yang meningkatkan risiko pendarahan pada anak akibat disfungsi platelet.

Permohonan pelanggaran fungsi hati

Penggunaan ubat ini dikontraindikasikan sekiranya disfungsi hati yang teruk, hipertensi portal.

Permohonan fungsi buah pinggang terjejas

Penggunaan ubat ini dikontraindikasikan sekiranya fungsi buah pinggang terjejas teruk.

Ubat harus diambil dengan berhati-hati sekiranya nefrolithiasis urat.

Permohonan pada kanak-kanak

arahan khas

Dengan penggunaan ubat yang berpanjangan, perlu untuk memantau darah periferal dan keadaan hati yang berfungsi..

Oleh kerana asid acetylsalicylic mempunyai kesan antiplatelet, pesakit, jika dia akan menjalani pembedahan, mesti memberi amaran kepada doktor terlebih dahulu mengenai pengambilan ubat tersebut..

Asid asetilsalisilat dalam dos yang rendah mengurangkan perkumuhan asid urik. Ini dalam beberapa kes boleh menimbulkan serangan gout..

Semasa rawatan, pesakit harus berhenti minum alkohol (peningkatan risiko pendarahan gastrousus).

Gunakan dalam pediatrik

Ubat ini tidak diresepkan sebagai anestetik untuk kanak-kanak dan remaja di bawah umur 18 tahun, sebagai agen antipiretik - untuk kanak-kanak di bawah 15 tahun dengan ARVI kerana risiko menghidap sindrom Reye (ensefalopati dan penyakit hati berlemak akut dengan perkembangan akut kegagalan hati).

Berlebihan

Gejala: loya, muntah, sakit perut, berpeluh, kulit pucat, takikardia. Dengan keracunan ringan - berdering di telinga; keracunan teruk - mengantuk, runtuh, kejang, bronkospasme, sesak nafas, anuria, pendarahan. Apabila mabuk semakin meningkat, kelumpuhan pernafasan progresif dan melepaskan fosforilasi oksidatif, menyebabkan asidosis pernafasan.

Rawatan: lavage gastrik, pengambilan adsorben (karbon aktif). Sekiranya disyaki keracunan, pesakit harus segera mendapatkan rawatan perubatan..

Interaksi dadah

Ubat ini meningkatkan kesan heparin, antikoagulan tidak langsung, reserpine, hormon steroid dan agen hipoglikemik.

Mengurangkan keberkesanan spironolactone, furosemide, ubat antihipertensi, ubat anti-gout yang mempromosikan perkumuhan asid urik.

Meningkatkan kesan sampingan GCS, derivatif sulfonylurea, methotrexate, analgesik bukan narkotik dan NSAID.

Elakkan menggabungkan ubat dengan barbiturat, ubat antiepileptik, zidovudine, rifampicin, dan minuman yang mengandungi etanol (meningkatkan risiko kesan hepatotoksik).

Di bawah pengaruh parasetamol, masa penyingkiran kloramfenikol meningkat sebanyak 5 kali.

Kafein mempercepat penyerapan ergotamin.

Salicylamide dan perangsang pengoksidaan mikrosomal lain menyumbang kepada pembentukan metabolit parasetamol toksik yang mempengaruhi fungsi hati.

Metoclopramide mempercepat penyerapan paracetamol.

Apabila diambil lagi, parasetamol dapat meningkatkan kesan antikoagulan (derivatif dicoumarin).

Keadaan penyimpanan ubat Askofen-P ®

Ubat harus disimpan di luar jangkauan kanak-kanak pada suhu tidak melebihi 25 ° C.

Askofen-P

Komposisi Ascofen-P

Setiap tablet mengandungi bahan aktif: parasetamol 200 mg, asid asetilsalisilat 200 mg, kafein 40 mg.

Eksipien: asid stearat, povidone, pati kentang, talc, kalsium stearat, emulsi silikon dan parafin cair.

Borang pelepasan

Askofen-P dihasilkan dalam bentuk tablet dengan naungan ringan, berbentuk silinder rata tanpa bau khas. Di farmasi, ubat ini dijual dalam bungkusan 10.

kesan farmakologi

Ubat ini mempunyai kesan gabungan, menggabungkan kesan anti-radang, analgesik, bukan narkotik dan psikostimulasi bukan steroid.

Farmakodinamik dan farmakokinetik

Penyediaan gabungan, keberkesanannya dijamin oleh komponen penyusunnya.

Asid asetilsalisilat mempunyai kesan analgesik, antipiretik dan anti-radang yang ketara, menghalang pengumpulan platelet.

Paracetamol juga mempunyai kesan antipiretik dan analgesik.

Kafein membantu meningkatkan kegembiraan refleks saraf tunjang, merangsang fungsi pernafasan dan vasomotor, melebarkan saluran darah, otot, jantung, otak, ginjal, dan mengurangkan agregasi platelet. Selain itu, pengambilan kafein membantu mengurangkan rasa mengantuk dan keletihan, meningkatkan prestasi, dan sebagainya..

Hasil daripada pengambilan, hampir 90% ubat diserap. Dalam kes ini, kepekatan maksimum zat dalam serum dicapai pada masa yang berlainan: parasetamol - dalam satu jam, kafein - 2,5 jam, asid asetilsalisilat - 1-2 jam.

Hampir 80% asid bahan aktif dikeluarkan dari badan melalui buah pinggang..

Petunjuk penggunaan Askofen-P

  • sindrom kesakitan tahap etiologi sederhana, contohnya: sakit kepala atau sakit gigi, migrain, neuralgia, myalgia, arthralgia, dan sebagainya;
  • keadaan demam disebabkan oleh selsema dan penyakit reumatik.

Askofen-P semasa kehamilan

Harus diingat bahawa ubat ini tidak disyorkan untuk digunakan selama kehamilan, terutama pada trimester I dan III. Satu kali penggunaan ubat pada trimester ke-2 kehamilan dibenarkan, tetapi jika ditentukan dengan tepat bahawa ini tidak akan membahayakan janin.

Seperti yang anda ketahui, pengambilan ubat pada trimester pertama boleh menyebabkan kecacatan janin dalam bentuk pembelahan lelangit atas, disebabkan oleh kesan teratogenik asid asetilsalisilat.

Pada trimester ketiga, kemungkinan penghambatan persalinan masih ada, penutupan duktus arteriosus pada bayi yang belum lahir, yang menyebabkan hiperplasia saluran pada paru-paru dan hipertensi pada saluran darah.

Kontraindikasi untuk digunakan

  • intoleransi terhadap ubat atau komponennya;
  • pelbagai lesi saluran gastrousus;
  • gangguan dalam fungsi hati atau buah pinggang;
  • keabnormalan dalam aktiviti sistem pernafasan, misalnya, dengan asma;
  • membedah aneurisma aorta;
  • beberapa gangguan sistem saraf dan kardiovaskular;
  • berumur kurang dari 15 tahun;
  • laktasi, kehamilan dan sebagainya.

Kesan sampingan

Semasa merawat dengan ubat ini, pelbagai masalah dalam aktiviti saluran gastrousus dapat timbul dalam bentuk: anoreksia, mual, muntah, gastralgia, cirit-birit, luka erosif dan ulseratif, pendarahan. Kemungkinan juga berlaku: kegagalan hati atau buah pinggang, takikardia dan peningkatan tekanan darah.

Penggunaan jangka panjang ubat ini menyebabkan: pening, tinitus, sakit kepala, hypocoagulation, pelbagai sindrom yang tidak diingini dan disfungsi hati.

Tablet Askofen, arahan aplikasi (Cara dan dos)

Seperti yang ditunjukkan oleh petunjuk penggunaan Askofen-P, tablet ini diresepkan untuk diambil setelah makan 2-3 kali sehari dalam jumlah 1-2 keping. Dalam kes ini, dos harian maksimum tidak boleh melebihi 6 keping, dan rehat mestilah kurang dari 4 jam.

Memandangkan petunjuk penggunaan Askofen, anda perlu melihat beberapa ciri penerimaan tetamu:

  • lebih baik minum tablet dengan susu, air suam atau mineral biasa;
  • pesakit dengan fungsi ginjal atau hati yang terganggu perlu meningkatkan selang waktu antara pengambilan ubat - dari 6 jam.

Di samping itu, perjalanan terapi anestetik tidak boleh melebihi 5 hari dan rawatan demam tidak boleh melebihi 3 hari. Dalam kes lain, tempoh rawatan dan dos ditentukan oleh doktor..

Berlebihan

Sekiranya berlaku overdosis, ia mungkin muncul:

  • loya, muntah, sakit di saluran gastrousus;
  • berpeluh, kulit pucat;
  • takikardia;
  • tinitus;
  • mengantuk, runtuh, keadaan kejang;
  • bronkospasme, masalah pernafasan, dan sebagainya.

Sekiranya terdapat kecurigaan keracunan, maka anda perlu segera meminta bantuan perubatan. Biasanya, mangsa dibasuh dengan perut dan ubat penjerap diresepkan.

Interaksi

Rawatan serentak dengan Askofen-P membawa kepada peningkatan tindakan heparin, reserpine, antikoagulan tidak langsung, hormon steroid dan beberapa agen hipoglikemik. Ia juga cenderung mengurangkan keberkesanan ubat furosemida, spironolactone, antihipertensi dan anti-gout yang membantu mengeluarkan asid urik dari badan.

Peningkatan kesan sampingan glukokortikosteroid, metotreksat, derivatif sulfonilurea, serta ubat anti-radang bukan steroid dan analgesik bukan narkotik diperhatikan.

Tidak digalakkan untuk menggabungkan ubat ini dengan barbiturat, ubat antiepileptik, zidovudine, rifampicin dan minuman yang mengandungi alkohol, kerana kemungkinan timbulnya kesan hepatotoksik tetap ada..

Kesan parasetamol meningkatkan tempoh penyingkiran kloramfenikol hampir 5 kali. Bagi kafein, ia membantu mempercepat penyerapan ergotamin.

Terapi gabungan dengan Salicylamide dan perangsang pengoksidaan mikrosomal yang lain mendorong pengeluaran metabolit toksik paracetamol, yang memberi kesan negatif kepada fungsi hati.

Penerimaan serentak dengan metoclopramide meningkatkan penyerapan parasetamol. Penggunaan berulang kali dapat meningkatkan kesan antikoagulan.

arahan khas

Rawatan jangka panjang dengan ubat ini memerlukan pemantauan fungsi darah dan hati periferi.

Asid asetilsalisilat mempunyai kesan antiagregat, kerana alasan ini, pesakit harus segera memberi amaran kepada doktor sebelum menjalani pembedahan bahawa mereka mengambil ubat ini. Dosis asid asetilsalisilat yang rendah mengurangkan perkumuhan asid urik, yang sering menimbulkan serangan gout.

Syarat penjualan

Tablet ini dikeluarkan tanpa preskripsi..

Keadaan simpanan

Ubat itu mesti disimpan di tempat yang cukup kering dan gelap pada suhu hingga 25 ° C.

Askofen-P ® (Ascophenum-P ®)

Bahan aktif:

Kandungan

  • Komposisi
  • kesan farmakologi
  • Farmakodinamik
  • Petunjuk ubat Askofen-P
  • Kontraindikasi
  • Permohonan semasa mengandung dan menyusui
  • Kesan sampingan
  • Interaksi
  • Kaedah pentadbiran dan dos
  • Berlebihan
  • arahan khas
  • Borang pelepasan
  • Pengilang
  • Syarat pengeluaran dari farmasi
  • Keadaan penyimpanan ubat Askofen-P
  • Jangka hayat ubat Askofen-P
  • Harga di farmasi
  • Ulasan

Kumpulan farmakologi

  • Ubat bukan narkotik analgesik (ubat anti-radang bukan steroid + ubat analgesik bukan narkotik + psikostimulan) [NSAID - derivatif asid salisilik dalam kombinasi]

Klasifikasi nosologi (ICD-10)

  • G43 Migrain
  • K13.7 Gangguan lain pada mukosa mulut
  • M25.5 Sakit sendi
  • M79.1 Myalgia
  • M79.2 Neuralgia dan neuritis, tidak dinyatakan
  • N94.6 Senggugut, tidak dinyatakan
  • R50 Demam asal tidak diketahui
  • Sakit kepala R51
  • R52.2 Kesakitan berterusan yang lain

Komposisi

Tablet1 tab.
bahan aktif:
asid asetilsalisilat200 mg
parasetamol200 mg
kafein40 mg
eksipien: kanji kentang; povidone (perubatan PVP dengan berat molekul rendah); asid stearik; talc; kalsium stearat; emulsi silikon KE-10-12; Minyak Vaseline VGM-30M

Penerangan mengenai bentuk dos

Tablet berwarna putih atau putih dengan warna berkrim atau merah jambu, silinder rata, serong dan lekang; tidak berbau atau lemah. Marbling dibenarkan.

kesan farmakologi

Farmakodinamik

Askofen-P adalah ubat gabungan, tindakannya ditentukan oleh komponen yang membentuk komposisinya.

Asid asetilsalisilat mempunyai kesan analgesik, antipiretik, anti-radang yang berkaitan dengan penindasan COX-1 dan -2, yang mengatur sintesis PG; menghalang pengagregatan platelet.

Kafein meningkatkan kegembiraan refleks saraf tunjang, membangkitkan pusat pernafasan dan vasomotor, melebarkan saluran darah otot rangka, otak, jantung, ginjal, mengurangkan agregasi platelet; mengurangkan rasa mengantuk, keletihan, meningkatkan prestasi mental dan fizikal.

Paracetamol mempunyai kesan antipiretik, analgesik.

Petunjuk ubat Askofen-P ®

sindrom kesakitan sederhana atau ringan (sakit kepala, sakit gigi, neuralgia, myalgia, sindrom radikular dada, lumbago, arthralgia, algomenorrhea, migrain) pada orang dewasa;

penurunan suhu badan yang meningkat, dengan selsema dan penyakit berjangkit dan radang lain pada orang dewasa dan kanak-kanak berumur lebih dari 15 tahun.

Kontraindikasi

hipersensitiviti terhadap asid asetilsalisilat atau NSAID lain atau xanthines;

hipersensitiviti terhadap komponen ubat lain;

luka erosif dan ulseratif saluran gastrousus (dalam fasa akut), pendarahan gastrousus;

disfungsi hati atau buah pinggang yang teruk;

asma disebabkan oleh pengambilan asid acetylsalicylic, salicylates dan NSAID lain;

diatesis hemoragik (penyakit von Willebrand, hemofilia, telangiectasia, hypoprothrombinemia, thrombocytopenia, thrombocytopenic purpura);

membedah aneurisma aorta;

hipertensi portal, kekurangan vitamin K;

hipereksitabiliti, gangguan tidur, gangguan kegelisahan (agoraphobia, gangguan panik);

penyakit organik CVS (infark miokard akut, penyakit jantung iskemia teruk, hipertensi arteri), takikardia paroxysmal, denyutan pramatang ventrikel yang kerap;

campur tangan pembedahan disertai dengan pendarahan;

kanak-kanak di bawah 15 tahun.

Dengan berhati-hati: hiperurisemia, nefrolitiasis urat, gout, ulser gastrik dan / atau ulser duodenum (sejarah), kegagalan jantung yang teruk.

Permohonan semasa mengandung dan menyusui

Ia dikontraindikasikan untuk digunakan selama kehamilan pada trimester I dan III, pada trimester II kehamilan, satu dos ubat dalam dos yang disyorkan hanya mungkin jika manfaat yang diharapkan untuk ibu tidak melebihi potensi risiko pada janin.

Sekiranya perlu, penggunaan ubat semasa menyusui harus berhenti menyusu.

Kesan sampingan

Anoreksia, mual, muntah, gastralgia, cirit-birit, luka erosif dan ulseratif saluran gastrousus, pendarahan gastrousus, kegagalan hati dan / atau ginjal, peningkatan tekanan darah, takikardia.

Reaksi alergi: ruam kulit, edema Quincke, bronkospasme.

Dengan penggunaan yang berpanjangan - pening, sakit kepala, gangguan penglihatan, tinitus, penurunan agregasi platelet, hypocoagulation, sindrom hemorrhagic (mimisan, gusi berdarah, purpura, dll.), Kerosakan buah pinggang dengan nekrosis papillary; pekak; Sindrom Stevens-Johnson, nekrolisis epidermis toksik (sindrom Lyell), sindrom Reye pada kanak-kanak (gangguan asidosis metabolik sistem saraf dan jiwa, muntah, disfungsi hati).

Interaksi

Menguatkan tindakan heparin, antikoagulan tidak langsung, reserpine, hormon steroid dan agen hipoglikemik. Mengurangkan keberkesanan spironolactone, furosemide, ubat antihipertensi, ubat anti-gout yang mempromosikan perkumuhan asid urik.

Meningkatkan kesan sampingan GCS, derivatif sulfonylurea, metotreksat, analgesik bukan narkotik dan NSAID.

Elakkan gabungan ubat dengan barbiturat, ubat antiepileptik, zidovudine, rifampicin dan minuman beralkohol (meningkatkan risiko kesan hepatotoksik).

Di bawah pengaruh parasetamol, masa penyingkiran kloramfenikol meningkat sebanyak 5 kali.

Kafein mempercepat penyerapan ergotamin.

Salicylamide, dan perangsang pengoksidaan mikrosomal lain, menyumbang kepada pembentukan metabolit toksik paracetamol, yang mempengaruhi fungsi hati.

Metoclopramide mempercepat penyerapan paracetamol. Apabila diambil lagi, parasetamol dapat meningkatkan kesan antikoagulan (derivatif dicoumarin).

Kaedah pentadbiran dan dos

Di dalam, selepas makan. 1-2 jadual. 2-3 kali sehari. Dos harian maksimum ialah 6 tablet. Jeda antara dos ubat sekurang-kurangnya 4 jam.

Untuk mengurangkan kesan merengsa pada saluran gastrointestinal, ubat tersebut harus diminum setelah makan bersama air, susu, air mineral alkali.

Sekiranya gangguan fungsi ginjal atau hati, jeda antara dos sekurang-kurangnya 6 jam.

Ubat ini tidak boleh diambil lebih dari 5 hari apabila diresepkan sebagai ubat bius dan lebih dari 3 hari sebagai antipiretik. Dos dan rejimen penggunaan lain ditentukan oleh doktor.

Berlebihan

Gejala: loya, muntah, sakit perut, berpeluh, kulit pucat, takikardia. Dengan keracunan ringan - berdering di telinga; keracunan teruk - mengantuk, runtuh, kejang, bronkospasme, sesak nafas, anuria, pendarahan. Ketika mabuk semakin meningkat, kelumpuhan pernafasan progresif dan pemutusan fosforilasi oksidatif, menyebabkan asidosis pernafasan. Sekiranya anda mengesyaki keracunan, anda mesti segera mendapatkan bantuan perubatan..

Rawatan: lavage gastrik, pelantikan adsorben (karbon aktif).

arahan khas

Dengan penggunaan ubat yang berpanjangan, perlu untuk memantau darah periferal dan keadaan hati yang berfungsi. Oleh kerana asid acetylsalicylic mempunyai kesan antiplatelet, pesakit, jika dia akan menjalani pembedahan, mesti memberi amaran kepada doktor terlebih dahulu mengenai pengambilan ubat tersebut..

Asid asetilsalisilat dalam dos yang rendah mengurangkan perkumuhan asid urik. Ini dalam beberapa kes boleh menimbulkan serangan gout..

Semasa rawatan, anda harus berhenti minum minuman beralkohol (peningkatan risiko pendarahan gastrousus).

Asid acetylsalicylic mempunyai kesan teratogenik: apabila digunakan pada trimester pertama kehamilan, ia menyebabkan kerosakan - pemisahan lelangit atas; pada trimester III - menyebabkan penghambatan tenaga kerja (penghambatan sintesis PG), penutupan ductus arteriosus pada janin, yang menyebabkan hiperplasia saluran paru dan hipertensi pada saluran peredaran paru.

Asid asetilsalisilat diekskresikan dalam susu ibu, yang meningkatkan risiko pendarahan pada anak akibat disfungsi platelet.

Ubat ini tidak diresepkan sebagai anestetik kepada orang di bawah usia 18 tahun, sebagai agen antipiretik - kepada kanak-kanak di bawah umur 15 tahun dengan penyakit pernafasan akut yang disebabkan oleh jangkitan virus kerana risiko mengembangkan sindrom Reye (ensefalopati dan penyakit hati berlemak akut dengan perkembangan akut kegagalan hati).

Borang pelepasan

Tablet. 10 tab. dalam pembungkusan sel kontur atau pembungkusan sel 1, 2 atau 3 sel kontur untuk digunakan dalam pek kadbod. Pembungkusan sel atau bukan sel berkontur diletakkan dalam pembungkusan kumpulan.

Pengilang

JSC Pharmstandard-Leksredstva, 305022, Rusia, Kursk, st. Agregat ke-2, 1a / 18.

Tel./fax: (4712) 34-03-13.

www.pharmstd.ru

Pemilik / organisasi kebenaran pemasaran yang menerima tuntutan pengguna OTCPharm PJSC, Rusia, 123317, Moscow, st. Testovskaya, 10.

Tel.: (800) 775-98-19; faks: (495) 221-18-02.

Askofen (askofen-P, askofen-tambahan). Komposisi, bentuk pelepasan, analog. Arahan penggunaan, petunjuk, kontraindikasi. Kesan sampingan semasa mengambil Askofen. Harga dan ulasan ubat

Laman web ini memberikan maklumat latar belakang untuk tujuan maklumat sahaja. Diagnosis dan rawatan penyakit mesti dilakukan di bawah pengawasan pakar. Semua ubat mempunyai kontraindikasi. Perundingan pakar diperlukan!

Apa jenis ubat - Askofen?

Komposisi Ascofen

Ascofen hanya boleh didapati dalam bentuk pil. Setiap tablet mengandungi tiga bahan aktif utama, serta bahan tambahan lain.

Komponen aktif ubat Askofen adalah:

  • parasetamol;
  • asid acetylsalicylic (aspirin);
  • kafein.
Selain itu, tablet ascofen boleh merangkumi:
  • pati kentang;
  • tepung jagung;
  • asid lemon;
  • asid stearik;
  • kalsium stearat;
  • povidone;
  • talc;
  • Minyak vaseline.
Komponen tambahan tidak mempunyai kesan terapi atau profilaksis, namun ia memastikan penyimpanan komponen aktif dan penyerapannya lebih cepat di saluran gastrousus setelah menelan tablet.

Mekanisme tindakan Askofen

Seperti yang telah disebutkan sebelumnya, kesan ubat ini disebabkan oleh komponen aktif yang termasuk dalam komposisinya..

Mekanisme tindakan Askofen

Bahan aktif

Mekanisme tindakan

Asid asetilsalisilat (aspirin)

Anti radang

Mekanisme tindakan asid acetylsalicylic disebabkan oleh penindasan proses keradangan di dalam badan. Faktanya ialah dengan perkembangan keradangan (selepas jangkitan, kecederaan atau patologi lain), reaksi keradangan berkembang di tempat kerosakan tisu. Sel-sel sistem imun bergerak ke fokus keradangan, yang mengeluarkan banyak bahan aktif secara biologi. Bahan-bahan ini memicu sejumlah proses biologi, yang dimanifestasikan secara luaran oleh edema tisu, peningkatan suhu pada lesi dan peningkatan suhu tubuh secara umum, serta rasa sakit pada tisu di tempat peradangan. Dengan menyekat pembentukan bahan aktif biologi di tempat keradangan, aspirin mengganggu proses yang dijelaskan, menghilangkan gejala proses keradangan.

Pelega kesakitan

Antipiretik

Parasetamol

Pelega kesakitan

Kesan terapeutik parasetamol disebabkan oleh penghambatan pembentukan bahan aktif biologi dalam sistem saraf pusat. Dengan latar belakang ini, kepekaan sistem saraf pusat terhadap kesakitan menurun. Di samping itu, dengan mempengaruhi pusat termoregulasi (terletak di otak), parasetamol mengurangkan suhu badan. Kesan analgesik parasetamol dan aspirin saling melengkapi (menguatkan) satu sama lain.

Antipiretik

Kafein

Kesan merangsang

Dengan meningkatkan kegembiraan sel-sel saraf sistem saraf pusat, ubat ini mempunyai kesan psikostimulasi yang sederhana. Khususnya, pusat pernafasan dirangsang (pernafasan menjadi lebih kerap dan lebih dalam) dan pusat vasomotor (tekanan darah meningkat dan denyut jantung meningkat).

Bentuk pelepasan dan dos tablet Ascofen (Askofen-P, Askofen-extra)

Sehingga kini, ubat Askofen hanya tersedia dalam bentuk tablet dengan nama dagang Askofen-P dan Askofen-extra. Ubat ini mengandungi bahan aktif yang sama, hanya dosnya yang berbeza.

Bentuk pelepasan dan dos Askofen

Nama ubat

Borang pelepasan

Dos bahan aktif

Askofen-P

Tablet silinder rata putih. Terdapat risiko di bahagian tengah tablet. Tablet dibungkus secara hermetik dalam lepuh khas (masing-masing 10 keping). Dijual dalam kotak kadbod (masing-masing 1, 2 atau 3 lepuh).

Askofen-tambahan

  • Paracetamol - 200 mg.
  • Asid asetilsalisilat - 200 mg.
  • Kafein - 40 mg.
  • Paracetamol - 100 mg.
  • Asid asetilsalisilat - 300 mg.
  • Kafein - 50 mg.

Oleh kerana dos aspirin yang lebih tinggi, Askofen-extra mempunyai kesan anti-radang yang lebih ketara, dan peningkatan dos kafein meningkatkan kesan merangsang ubat pada tahap sistem saraf pusat dan sistem kardiovaskular..

Analog Askofen

Analog ubat mungkin berbeza dalam komposisi kimianya atau jumlah bahan aktif yang termasuk dalam ubat, tetapi ia mempunyai kesan terapi yang serupa. Mereka boleh digunakan dalam kes di mana pesakit dikontraindikasikan untuk mengambil bahan yang merupakan sebahagian daripada Askofen.

Analog askofen adalah:

  • Excedrin - mengandungi peningkatan dos parasetamol, aspirin dan kafein, akibatnya kesan terapeutiknya lebih ketara.
  • Kofitsil - dalam komposisinya sama dengan ubat Askofen-extra.
  • Aquacitramone - mengandungi lebih banyak asid acetylsalicylic dan paracetamol, dan oleh itu mempunyai kesan analgesik, antipiretik dan anti-radang yang lebih ketara.
  • Citrapar - mempunyai kesan terapeutik yang lebih lemah (berbanding Askofen), kerana dos bahan aktif yang lebih rendah.
  • Migrenol - kesan komposisi dan terapeutiknya serupa dengan ubat Askofen-P.

Mana yang lebih baik - askofen atau citramon?

Arahan penggunaan ubat Askofen (petunjuk, dos)

Petunjuk untuk pelantikan ubat ini mungkin merupakan proses keradangan dan manifestasi mereka (suhu, sakit, edema tisu), serta rasa sakit yang bersifat radang atau non-radang dari pelbagai lokalisasi. Askofen boleh diresepkan untuk kesakitan intensiti ringan hingga sederhana. Sekiranya sindrom kesakitan teruk, ubat ini disyorkan untuk digunakan bersama dengan ubat penghilang rasa sakit (narkotik) yang lain.

Sakit kepala

Mekanisme perkembangan rasa sakit boleh dikaitkan dengan pelanggaran kebolehtelapan saluran darah otak dan pengembangan edema tisu otak, peregangan meninges (kaya dengan ujung saraf), pemampatan struktur otak (misalnya, dengan peningkatan tekanan intrakranial), kerosakan pada saraf individu, dan sebagainya..

Mekanisme tindakan Askofen untuk sakit kepala bercampur. Paracetamol, menghalang sintesis mediator keradangan di sistem saraf pusat, menyekat pembentukan dan pengaliran impuls saraf kesakitan, yang secara signifikan mengurangkan intensiti sindrom kesakitan. Pada masa yang sama, aspirin menghalang proses keradangan di otak itu sendiri (jika ada). Pada masa yang sama, kafein membantu melebarkan saluran darah di otak dan mengaktifkan aliran darah di dalamnya, yang disertai dengan penghapusan edema (juga bertanggungjawab untuk berlakunya kesakitan).

Migrain

Migrain adalah sejenis sakit kepala luar biasa yang, menurut satu teori, timbul akibat disregulasi nada saluran darah di otak. Pada masa yang sama, kerana vasokonstriksi yang berlebihan, penghantaran darah ke tisu otak terganggu, yang menyebabkan perkembangan edema dan kesakitannya..

Menurut teori saintifik moden, keberkesanan askofen untuk migrain disebabkan oleh kafein yang termasuk dalam komposisinya. Kafein melebarkan saluran darah di otak, sehingga meningkatkan aliran darah ke medula dan meningkatkan peredaran mikro di dalamnya. Ini disertai dengan normalisasi metabolisme, akibatnya rasa sakit hilang. Pada masa yang sama, harus diperhatikan bahawa ascofen tidak membantu semua pesakit yang menderita migrain (untuk rawatan patologi ini, ubat khas telah dikembangkan yang diresepkan oleh ahli neuropatologi setelah pemeriksaan penuh terhadap pesakit dan diagnosis yang tepat).

Sakit gigi

Sakit gigi akut boleh berlaku baik dengan kerosakan pada gigi itu sendiri, dan juga dengan penyakit gusi atau rahang. Penyakit gigi, disertai dengan kerosakan pada pulpa (ujung saraf dan saluran darah yang terletak di dalam gigi) boleh disertai dengan sakit gigi yang teruk dan sakit. Dalam kes ini, mekanisme kejadian kesakitan dikaitkan dengan kerengsaan ujung saraf pulpa gigi. Melaluinya, dorongan kesakitan dihantar ke otak, di mana mereka dirasakan oleh pesakit sebagai kesakitan. Juga, seseorang mungkin merasa sakit pada gigi dengan pelbagai penyakit radang pada gusi atau rahang (walaupun gigi itu sendiri tetap utuh), yang disebabkan oleh penyebaran proses keradangan dan edema tisu yang terkena.

Dengan menekan proses keradangan di kawasan pulpa gigi, gusi atau rahang, serta bertindak pada tahap sistem saraf pusat, askofen berkesan menghilangkan sakit gigi.

Neuralgia

Dengan neuralgia, saraf yang menghidupkan bahagian tubuh tertentu rosak. Dalam kes ini, pesakit merasakan sakit di zon saraf saraf ini (misalnya, di dada atau belakang dengan neuralgia intercostal, di muka dengan neuralgia trigeminal, dan sebagainya), walaupun tidak ada proses patologi di kawasan sakit yang diperhatikan.

Neuralgia boleh menjadi primer atau sekunder. Penyebab neuralgia primer belum dapat dijelaskan dengan tepat. Para saintis mencadangkan bahawa ia berlaku kerana disfungsi serat saraf setelah ada penyakit atau kecederaan. Oleh kerana tidak ada proses keradangan yang diamati, keberkesanan askofen dalam neuralgia primer diragukan (mereka tidak menghilangkan rasa sakit atau sedikit mengurangkan keparahannya, yang mungkin disebabkan oleh kesan "plasebo", iaitu autosuggestion).

Neuralgia sekunder berkembang dengan adanya proses keradangan, neoplastik, atau proses lain yang merosakkan saraf di kawasan yang berbeza. Pada masa yang sama, edema tisu berkembang di kawasan kerosakan, yang menyebabkan pemampatan serat saraf dan terjadinya rasa sakit. Dalam kes ini, dengan menghilangkan edema dan mengurangkan keparahan keradangan, Askofen dapat secara efektif menghilangkan sindrom kesakitan..

Myalgia

Istilah ini merujuk kepada kesakitan pada satu atau lebih otot yang berlaku apabila terdedah kepada pelbagai faktor yang merosakkan.

Penyebab myalgia boleh menjadi:

  • kecederaan;
  • keradangan berjangkit;
  • ketegangan otot (disertai dengan pecahnya serat otot);
  • lebihan voltan;
  • gangguan metabolik (elektrolit);
  • penyakit keradangan lain.
Semua patologi ini disertai dengan perkembangan proses keradangan pada otot yang rosak, yang merupakan penyebab kesakitan. Bertindak pada tahap fokus keradangan, aspirin, yang merupakan sebahagian daripada Ascofen, mengurangkan keparahan proses keradangan dan menghilangkan edema tisu. Pada masa yang sama, parasetamol, bertindak pada tahap sistem saraf pusat, mengurangkan keparahan kesakitan.

Sakit sendi

Haba

Kenaikan suhu badan paling kerap berlaku apabila jangkitan asing (virus, bakteria, jamur, dan sebagainya) memasuki badan. Ini adalah reaksi pertahanan semula jadi yang bertujuan untuk memusnahkan agen penyebab jangkitan (banyak mikroorganisma patogen mati apabila suhu persekitaran meningkat). Dalam kes ini, mekanisme peningkatan suhu badan disebabkan oleh bahan aktif secara biologi yang dihasilkan dalam fokus keradangan, memasuki otak dan mengaktifkan pusat termoregulasi.

Paracetamol (komponen aktif ascofen), bertindak pada tahap sistem saraf pusat, mengurangkan aktiviti pusat thermoregulatory, sehingga menyumbang kepada normalisasi suhu badan. Di samping itu, asid asetilsalisilat, menghalang proses keradangan di pelbagai tisu dan organ, melambatkan pembentukan bahan aktif biologi yang merangsang pusat termoregulasi, yang juga mempunyai kesan antipiretik.

Adakah askofen dapat membantu haid (dengan kesakitan)?

Keberkesanan askofen untuk haid yang menyakitkan adalah rendah, yang disebabkan oleh mekanisme permulaan sindrom kesakitan.

Semasa haid, lapisan dalaman lapisan rahim ditolak. Tisu longgar dikeluarkan bersama dengan darah haid. Proses yang dijelaskan disertai dengan pembebasan dalam tisu rahim sejumlah besar bahan aktif biologi - prostaglandin, yang menyebabkan pengecutan saluran darah, dan juga pengecutan lapisan otot rahim. Ini memastikan pendarahan berhenti, tetapi boleh menyebabkan pelanggaran peredaran darah dalam rahim itu sendiri. Pelanggaran peredaran mikro, serta kontraksi rahim yang kuat, boleh disertai dengan kesakitan dengan intensiti yang berbeza-beza. Keberkesanan Ascofen dalam patologi ini terhad, kerana hanya parasetamol, yang merupakan sebahagian daripada ubat, mempunyai kesan analgesik, yang bertindak pada tahap sistem saraf pusat.

Pada masa yang sama, perlu diperhatikan bahawa pelbagai penyakit radang pada sistem genitouriner (rahim, ovari, pundi kencing, vagina, dan sebagainya) boleh menjadi penyebab tempoh yang menyakitkan. Dalam kes ini, ascofen, yang menghalang keterukan proses keradangan, akan memberi kesan analgesik yang ketara, dan juga akan membantu mengatasi gejala lain dari proses berjangkit dan keradangan (ia akan mengurangkan suhu, menghilangkan kelesuan, dan meningkatkan kesejahteraan umum pesakit).

Adakah Ascofen berkesan dalam osteochondrosis?

Memberikan kesan anti-radang, askofen mengurangkan edema tisu di kawasan saraf yang dicekik, dan juga mengurangkan kepekaan terhadap kesakitan pada tahap sistem saraf pusat, yang memastikan penghapusan atau pengurangan kesakitan pada osteochondrosis. Pada masa yang sama, harus diperhatikan bahawa dalam kes-kes lanjut, ubat berhenti membantu, kerana komplikasi penyakit yang mendasari menyebabkan kerosakan yang tidak dapat dipulihkan pada saraf tulang belakang..

Adakah mungkin minum ascofen pada tekanan rendah (untuk meningkatkan tekanan)?

Askofen boleh diresepkan untuk tekanan darah rendah, disertai dengan sakit kepala, demam, atau tanda-tanda proses keradangan lain. Dalam kes ini, kesan positifnya disebabkan oleh tindakan kafein yang termasuk dalam sediaan, yang akan meningkatkan frekuensi dan kekuatan kontraksi jantung (iaitu, meningkatkan fungsi pengepaman jantung), dan juga akan menyumbang kepada pengurangan saluran darah periferal dan peningkatan tekanan darah..

Tidak disyorkan mengambil ubat semata-mata untuk meningkatkan tekanan darah, kerana ini boleh menyebabkan reaksi sampingan yang tidak diingini.

Cara mengambil askofen (dos)?

Bagi pesakit dewasa dengan tujuan terapi (sebagai agen analgesik dan / atau antipiretik), askofen harus diambil secara lisan, 1 - 2 tablet 2 - 3 kali sehari, 10 - 15 minit selepas makan. Tablet harus diambil dengan sejumlah besar (sekurang-kurangnya 100-200 ml) air masak atau susu suam. Ini akan mengurangkan keparahan kesan merosakkan ubat pada mukosa gastrik.

Selang antara dua dos berikutnya hendaklah sekurang-kurangnya 4 - 6 jam. Sekiranya ascofen diresepkan untuk menurunkan suhu badan, ia boleh digunakan selama maksimum 3 hari. Sekiranya selepas tiga hari suhu badan tetap tinggi, anda harus berjumpa doktor. Sebagai ubat penghilang rasa sakit (pada suhu badan normal), ubat ini boleh digunakan tidak lebih dari 5 hari.

Kesan sampingan ubat Askofen

Kesan sampingan selepas mengambil ubat ini boleh dikaitkan dengan intoleransi individu terhadap komponen penyusunnya, dan juga dengan kesan toksik ubat pada tubuh. Juga, penyebab berlakunya komplikasi adalah pelanggaran dos dan peraturan pengambilan ubat..

Overdosis Ascofen

Sekiranya berlaku overdosis dengan Ascofen, kesan toksik utama adalah disebabkan oleh kesan merosakkan parasetamol dan asid asetilsalisilat pada tahap sistem saraf pusat, saluran gastrointestinal, sistem darah, dan sebagainya..

Overdosis ascofen dapat menampakkan dirinya:

  • sakit teruk di perut;
  • loya;
  • muntah (termasuk muntah darah);
  • pendarahan tepat;
  • pucat kulit dan membran mukus;
  • peningkatan berpeluh;
  • peningkatan kadar jantung;
  • kelesuan;
  • mengantuk;
  • kelesuan;
  • kehilangan kesedaran;
  • sawan;
  • pelanggaran pernafasan (sehingga berhenti sepenuhnya);
  • peningkatan dan kemudian penurunan tekanan darah.
Perlu diperhatikan bahawa jumlah ascofen yang diperlukan untuk permulaan gejala overdosis bergantung pada banyak faktor (pada usia pesakit dan berat badannya, kehadiran atau ketiadaan penyakit bersamaan organ dalaman, dan sebagainya). Namun, jika pesakit mengambil lebih dari 3 hingga 4 tablet sekaligus, anda harus mendapatkan bantuan perubatan secepat mungkin..

Pertolongan cemas untuk overdosis Ascofen merangkumi:

  • Lavage gastrik. Membolehkan anda membuang ubat-ubatan yang belum diserap dari perut, sehingga mengurangkan jumlah bahan aktif yang masuk ke dalam darah.
  • Penerimaan enterosorben. Memasuki perut, enterosorben (misalnya, karbon aktif) mengikat ubat lain yang terdapat di sana, mencegah penyerapan selanjutnya melalui membran mukus saluran gastrointestinal. Lebih-lebih lagi, mereka mempunyai keupayaan untuk membuang toksin dari aliran darah, sehingga mengurangkan keparahan gejala overdosis. Itulah sebabnya segera setelah mencuci perut, pesakit harus diberi beberapa tablet karbon aktif untuk diminum (1 tablet per 10 kg berat badan).
Sekiranya keadaan pesakit bertambah buruk, dia boleh dimasukkan ke hospital selama beberapa hari untuk pemerhatian dan rawatan..

Kontraindikasi terhadap penggunaan Askofen

Senarai kontraindikasi yang banyak disebabkan oleh beberapa bahan aktif yang membentuk Ascofen. Faktanya adalah bahawa kontraindikasi untuk mengambil salah satu komponen penyusunnya adalah kontraindikasi untuk menggunakan keseluruhan ubat. Itulah sebabnya, sebelum memulakan rawatan, anda perlu membaca arahan dengan teliti dan memastikan bahawa mengambil ubat ini tidak akan membahayakan kesihatan pesakit..

Kontraindikasi untuk mengambil Askofen adalah:

  • Alergi terhadap komponen penyusun ubat. Sekiranya pesakit mempunyai alergi (hipersensitiviti sistem kekebalan tubuh) terhadap parasetamol, asid asetilsalisilat, kafein atau bahan tambahan yang membentuk Askofen, dia dilarang sama sekali mengambil ubat ini. Jika tidak, reaksi alergi yang teruk boleh berlaku, kadang-kadang mengancam nyawa pesakit..
  • Gastritis akut (keradangan lapisan perut). Seperti disebutkan sebelumnya, ascofen mengurangkan sifat pelindung pada mukosa gastrik, menyumbang kepada kerosakannya. Penggunaan ubat sekiranya berlaku proses pembengkakan di dalam perut dapat meningkatkan rasa sakit, dan juga menyebabkan perkembangan komplikasi (perkembangan bisul, pendarahan, dan sebagainya).
  • Ulser perut dan / atau usus. Mengambil ubat anti-radang untuk patologi ini (serta untuk luka keradangan lain pada saluran gastrousus - penyakit Crohn, kolitis ulseratif, dan sebagainya) boleh menyebabkan perkembangan komplikasi.
  • Pendarahan dari saluran gastrousus. Penyebab pendarahan boleh menjadi ulser, trauma, perkembangan proses keradangan, dan sebagainya. Tidak kira apa pun penyebabnya, pengambilan Ascofen akan merosakkan selaput lendir dan saluran darah seterusnya menjadikan keadaan pendarahan berterusan.
  • Asma bronkial "Aspirin". Inti dari patologi ini adalah bahawa di bawah pengaruh aspirin (atau ubat anti-radang bukan steroid lain, serta paracetamol), reaksi imun patologi berkembang dalam sistem pernafasan. Ini disertai dengan pembengkakan mukosa hidung, kesesakan hidung, peningkatan rembesan mukus hidung, dan penyempitan bronkus yang teruk (saluran udara). Dalam kes ini, pesakit mungkin mengalami serangan asma yang memerlukan rawatan perubatan segera..
  • Gangguan pembekuan darah. Penyakit yang berkaitan dengan disfungsi platelet (penyakit von Willebrand, thrombocytopenic purpura, thrombocytopenia, dan sebagainya) dan faktor pembekuan darah (hemofilia) juga merupakan kontraindikasi untuk rawatan dengan ascofen. Mengambil ubat ini boleh menyumbang kepada perkembangan gusi berdarah, pendarahan di kulit dan membran mukus, pendarahan di saluran gastrousus, dan sebagainya..
  • Kekurangan vitamin K dalam badan.Vitamin K bertanggungjawab untuk sintesis faktor sistem pembekuan darah di hati. Dengan kekurangannya, ada kecenderungan pendarahan, yang risikonya meningkat dengan penggunaan ubat anti-radang bukan steroid.
  • Kegagalan hati yang teruk. Seperti disebutkan di atas, banyak faktor pembekuan darah disintesis di hati, yang bertanggung jawab untuk menghentikan pendarahan. Dengan kegagalan hati, askofen harus diresepkan dengan berhati-hati, kerana ini dapat menyebabkan pendarahan di saluran gastrointestinal dan organ lain. Lebih-lebih lagi, komponen aktif ubat ini biasanya tidak berbahaya di hati. Sekiranya tidak berfungsi dengan betul, dos berlebihan Ascofen dapat dengan cepat berkembang, yang boleh menyebabkan komplikasi mengerikan yang lain..
  • Kegagalan ginjal Produk sampingan yang terbentuk di dalam badan setelah mengambil ubat dikeluarkan dalam air kencing melalui buah pinggang. Sekiranya buah pinggang tidak berfungsi dengan baik, ia boleh menyebabkan perkembangan gejala overdosis..
  • Kegagalan jantung yang teruk. Kafein Ascofen meningkatkan tekanan darah dan degupan jantung, sehingga meningkatkan tekanan pada jantung. Dengan kegagalan jantung, ini boleh menyebabkan berlakunya komplikasi (hingga serangan jantung).
  • Insomnia. Kafein, yang merupakan sebahagian daripada ubat, merangsang sistem saraf pusat, yang dapat menyebabkan gangguan dalam proses tertidur atau sering terbangun pada waktu malam, dan juga mengurangkan keberkesanan pil tidur untuk insomnia.
  • Gangguan mental. Oleh kerana kesan merangsang pada sistem saraf pusat, ubat ini tidak digalakkan untuk orang yang sakit jiwa yang terdedah kepada gangguan kecemasan (kesan kafein boleh mencetuskan serangan panik).
  • Glaukoma. Pada glaukoma, terdapat peningkatan tekanan intraokular, yang dapat disertai dengan kerosakan pada retina dan perkembangan kebutaan. Ascofen menyumbang kepada peningkatan tekanan intraokular yang lebih besar, sehingga meningkatkan risiko terkena komplikasi glaukoma.
  • Sebelum operasi pembedahan akan datang. Sekiranya pendarahan besar dijangkakan semasa operasi (contohnya, semasa operasi pada hati, ginjal, dll.), Pengambilan Ascophene harus dibatasi beberapa hari sebelum operasi yang dicadangkan, kerana dapat menyumbang kepada pendarahan.

Adakah askofen selamat semasa mengandung?

Dilarang mengambil ubat selama kehamilan, kerana ini dapat menyebabkan kerusakan pada janin, gangguan tenaga kerja dan perkembangan komplikasi pada masa nifas. Faktanya ialah asid asetilsalisilat, yang merupakan sebahagian daripada ascofen, dapat menembus dari aliran darah ibu ke dalam janin. Sekiranya ini berlaku pada trimester pertama kehamilan (ketika peletakan dan pembentukan sebahagian besar organ dalaman berlaku), anak mungkin mengalami pelbagai anomali perkembangan intrauterin.

Sekiranya anda mengambil ubat ini pada trimester ketiga kehamilan, ia boleh merumitkan persalinan. Faktanya ialah aspirin menghalang sintesis bahan aktif secara biologi, yang biasanya memastikan pembukaan serviks, pengecutan rahim semasa melahirkan dan pengusiran janin. Semasa mengambil ascofen, mungkin terdapat kelemahan dalam proses persalinan.

Mengambil ubat pada trimester kedua kehamilan tidak akan mempengaruhi janin dengan cara apa pun, dan juga tidak akan menyukarkan proses persalinan, akibatnya, jika perlu (mengikut petunjuk ketat yang ditentukan hanya oleh doktor), ia boleh diambil untuk jangka waktu yang pendek.

Adakah Ascofen sesuai dengan penyusuan susu ibu?

Bolehkah Ascofen diberikan kepada anak-anak?

Adakah mungkin minum Ascofen dengan tekanan darah tinggi?

Bolehkah Ascofen digabungkan dengan alkohol?

Tidak disyorkan minum alkohol semasa rawatan dengan Askofen, kerana boleh menyebabkan komplikasi. Faktanya ialah alkohol dalam dos kecil merangsang aktiviti sistem saraf pusat. Kesan yang sama terdapat pada kafein, yang merupakan sebahagian daripada askofen. Akibatnya, pesakit mungkin mengalami gangguan mental, serangan epilepsi mungkin bermula (jika dia menderita patologi ini), insomnia dapat berkembang, dan sebagainya..

Di samping itu, alkohol mempunyai kesan toksik pada sel hati. Paracetamol dan asid asetilsalisilat mempunyai kesan yang sama. Dengan penggunaan serentak kesan toksik bahan ini dan alkohol meningkat, yang dapat menyumbang kepada perkembangan komplikasi (hepatitis, kegagalan hati, dan sebagainya).

Harga (kos) askofen di farmasi pelbagai bandar di Rusia

Anda boleh membeli askofen di hampir mana-mana farmasi. Kos ubat ditentukan oleh dos komponen aktif yang membentuk komposisinya, pengeluar dan faktor lain. Juga, di pelbagai kota di Rusia, harga ubat boleh berbeza-beza, yang berkaitan dengan kos pengangkutan dan penyimpanan ubat tersebut..