Aspirin dan Ibuprofen

Pukulan

Memeriksa keserasian ubat Aspirin dan Ibuprofen. Adakah mungkin minum ubat ini bersama-sama dan menggabungkannya.

Berinteraksi dengan ubat: Ibuprofen

Asid asetilsalisilat meningkatkan ketoksikan metotreksat, kesan analgesik narkotik, NSAID lain, agen hipoglikemik untuk pentadbiran oral, heparin, antikoagulan tidak langsung, trombolitik - penghambat pengagregatan platelet, sulfonamides (termasuk co-trimoxazrokine), triiodothyroid mengurangkan - ubat urikosurik (benzbromarone, probenecid). ubat antihipertensi dan diuretik (spironolactone, furosemide).

Tidak ada interaksi yang dikesan.

Pemeriksaan itu dilakukan berdasarkan buku rujukan ubat: Vidal, Radar, Drugs.com, "Medicines. Manual untuk doktor dalam 2 bahagian" ed. Mashkovsky M.D. Idea, pengelompokan dan analisis manual selektif hasilnya dilakukan oleh calon sains perubatan, ahli terapi Shkutko Pavel Mikhailovich.

  • Aspirin-Abaktal
  • Aspirin-Avodart
  • Aspirin-Agregat
  • Aspirin-Agrenox
  • Aspirin-Adalat
  • Aspirin-Advagraf
  • Aspirin-Advil liquidi-gel
  • Aspirin-Adgelon
  • Aspirin-Adelfan-Esidrex
  • Aspirin-Adempas
  • Aspirin-Adenocin
  • Aspirin-Adepress

2018-2020 Combomed.ru (Kombomed)

Semua kombinasi, perbandingan dan maklumat lain yang disajikan di laman web adalah maklumat rujukan yang dihasilkan dalam mod automatik dan tidak dapat berfungsi sebagai dasar yang cukup untuk membuat keputusan mengenai taktik rawatan dan pencegahan penyakit, serta keselamatan penggunaan kombinasi ubat. Perundingan doktor diperlukan.

Interaksi tidak dijumpai - bermaksud bahawa ubat boleh diambil bersama, atau kesan penggunaan ubat-ubatan bersama pada masa ini tidak cukup dipelajari dan memerlukan masa dan statistik terkumpul untuk menentukan interaksi mereka. Perundingan pakar diperlukan untuk menyelesaikan masalah pengambilan ubat bersama.

Berinteraksi dengan ubat: *** - bermaksud bahawa dalam pangkalan data buku rujukan rasmi yang digunakan untuk membuat perkhidmatan, interaksi didapati secara statistik dicatat oleh hasil penyelidikan dan penggunaan, yang boleh mengakibatkan akibat negatif bagi kesihatan pesakit, atau meningkatkan kesan positif bersama, yang juga memerlukan nasihat pakar untuk menentukan taktik rawatan selanjutnya.

Ibuprofen dan asid asetilsalisilat: adakah kombinasi ini selamat??

Ibuprofen dan asid asetilsalisilat tergolong dalam kumpulan ubat anti-radang nonsteroid (NSAID). Penggunaan gabungan mereka membawa kepada peningkatan kesan sampingan kedua-dua ubat..

Petunjuk untuk digunakan

Ibuprofen dan asid asetilsalisilat terdapat di kaunter dan digunakan untuk merawat:

  • demam;
  • sakit kepala;
  • sakit otot;
  • sakit haid;
  • sakit gigi;
  • lumbago (sakit belakang bawah akut).

Kedua-dua ubat ini digunakan untuk merawat keadaan kronik seperti osteoartritis dan rheumatoid arthritis. Asid asetilsalisilat digunakan untuk pencegahan dan rawatan penyakit kardiovaskular..

Adakah wajar menggabungkan ubat-ubatan ini?

Sekiranya seseorang mengambil asid acetylsalicylic untuk melegakan kesakitan, maka penggunaan ibuprofen tambahan tidak masuk akal. Ia hanya akan meningkatkan kesan sampingan kedua-dua ubat..

Sekiranya asid acetylsalicylic digunakan dalam dos yang rendah untuk pencegahan penyakit kardiovaskular, penggunaan ibuprofen secara berkala dibenarkan untuk mengurangkan keparahan kesakitan.

Kesan sampingan NSAID yang biasa termasuk:

  • gangguan dalam fungsi saluran gastrousus (GIT), termasuk pendarahan, bisul dan cirit-birit;
  • fungsi buah pinggang terjejas;
  • peningkatan tekanan darah;
  • pelanggaran hati;
  • pengekalan cecair, yang menyebabkan pembengkakan kaki, kaki, pergelangan kaki, dan tangan;
  • ruam.

Apabila asid acetylsalicylic digunakan untuk merawat serangan jantung, penggunaan ibuprofen kronik dapat mengganggu mekanisme tindakan asid asetilsalisilat.

Mengambil NSAID dikontraindikasikan pada orang:

  • dengan alergi terhadap kumpulan ubat ini;
  • dengan asma;
  • dengan tekanan darah tinggi;
  • dengan penyakit buah pinggang dan hati yang teruk;
  • dengan gangguan pada saluran pencernaan;
  • mengandung atau menyusu.

Asid asetilsalisilat juga dikontraindikasikan pada kanak-kanak di bawah 16 tahun..

Kaedah menggunakan kedua-dua ubat

Pentadbiran Makanan dan Dadah A.S. (FDA) mengesyorkan agar orang yang mengambil asid profilaksis asid profilaksis menggunakan ibuprofen 8 jam sebelum atau 30 minit selepas asid asetilsalisilat. FDA juga mengesyorkan agar anda membincangkan masalah pemberian bersama ubat-ubatan ini secara individu dengan doktor anda..

Cara mengatasi kesan sampingan?

Banyak kesan sampingan dari penggunaan gabungan ibuprofen dan asid asetilalisilik berjaya dikawal di rumah:

  • dengan saluran gastrousus yang teruk, anda boleh menggunakan antasid, yang akan membantu mengurangkan ketidakselesaan dengan dispepsia;
  • dengan loya, anda harus mematuhi diet yang tidak termasuk makanan berlemak dan pedas;
  • sekiranya perut kembung, anda harus menghadkan penggunaan makanan yang memprovokasi penapaian di saluran pencernaan.

Sekiranya seseorang mempunyai kesan sampingan yang serius berikut, mereka harus berjumpa doktor dengan segera:

  • darah dalam air kencing, dahak;
  • muntah;
  • warna kuning kulit dan mata adalah tanda disfungsi hati;
  • sakit sendi boleh menjadi tanda tahap asid urik darah tinggi;
  • tangan atau kaki bengkak.

Secara berasingan, perlu dipertimbangkan manifestasi reaksi alergi yang serius, di mana rawatan perubatan kecemasan diperlukan:

  • kulit gatal, merah, bengkak, kabur, atau mengelupas;
  • berdehit dan sesak di dada atau tekak;
  • bengkak muka, bibir, lidah, atau tekak.

Apakah alternatifnya?

Paracetamol sering menjadi pilihan yang baik untuk demam dan sakit ringan hingga sederhana. Sekiranya kesakitan teruk, seseorang harus berjumpa doktor. Menggabungkan NSAID dengan parasetamol dianggap selamat.

Apa yang patut diingat?

Doktor mengesyorkan untuk mengelakkan penggunaan gabungan ibuprofen dan asid acetylsalicylic, kerana ini meningkatkan kemungkinan kesan sampingan.

Orang yang kerap mengambil asid acetylsalicylic untuk mencegah penyakit kardiovaskular harus mengambil kira bahawa ibuprofen dapat memutarbelitkan kesan terapi yang diharapkan. Gabungan parasetamol dan asid asetilsalisilat dianggap selamat.

Ibuprofen atau Aspirin?

Kedua-dua ubat ini telah lama diketahui dan tersebar luas kerana kesan analgesik dan anti-radang. Orang dewasa paling sering menggunakannya untuk melegakan sakit kepala ringan, sekali gus mengambilnya. Ibuprofen berfungsi dengan baik sebagai antipiretik untuk kanak-kanak. Aspririn dalam jumlah kecil kini digunakan secara aktif untuk dan menyokong saluran darah setelah menderita penyakit jantung.

Perbezaan utama antara aspirin dan ibuprofen adalah kesan sampingannya. Ini disebabkan oleh kepatuhan orang terhadap salah satu ubat ini, kerana masing-masing bertindak balas terhadapnya secara individu. Di samping itu, terdapat situasi di mana aspirin akan lebih berbahaya daripada ibuprofen dan sebaliknya..

Faedah Ibuprofen


Ibuprofen 200 mg

Salah satu kelebihan utama dikaitkan dengan ketiadaan kesan negatif pada saluran gastrointestinal dalam dos yang rendah. Walaupun ibuprofen tidak mempunyai kesan menjengkelkan pada membran mukus gastrik, ia tidak begitu kerap dan tidak sebanyak aspirin. Oleh itu, orang yang mempunyai perut sensitif atau riwayat gastritis kronik atau ulser lebih baik menggunakan ibuprofen. Dalam kes ini, penting juga untuk tidak mengambilnya semasa perut kosong, maka kemungkinan risiko akan diminimumkan..

Ibuprofen jauh lebih berkesan untuk sakit otot dan sendi, jadi ia sering ditambahkan pada salap dan gel topikal (seperti Dolgit). Diambil secara dalaman, ia juga akan melegakan kesakitan ringan pada sistem muskuloskeletal.

Untuk penggunaan pada masa kanak-kanak, ibuprofen telah diberi profil keselamatan yang lebih tinggi. Dalam kes yang jarang berlaku, aspirin dapat menyebabkan keadaan berbahaya pada anak-anak seperti sindrom Reye, jadi lebih baik tidak memberikannya kepada anak-anak dengan ARVI. Tidak menghairankan bahawa dalam banyak sirap dan titisan antipiretik kanak-kanak seperti Nurofen, ibuprofen adalah komponen utama..

Kelebihan Asid Acetylsalicylic (Aspirin)

Aspirin tidak mempunyai senarai panjang apa yang boleh dilakukan lebih baik daripada ubat lain yang serupa. Tetapi ada ciri khas, berkat penggunaan yang baik untuknya, walaupun tidak cukup untuk tujuan yang dimaksudkan. Asid asetilsalisilat menipiskan darah dengan baik dan mencegah pembekuan darah walaupun dalam dos kecil bermula dari 50 mg (sepersepuluh dari tablet standard). Oleh kerana sifat antikoagulannya, sejumlah kecil Aspirin sering diresepkan untuk penggunaan jangka panjang pada orang yang berisiko terkena serangan jantung atau tekanan darah tinggi. Dari ibuprofen, anda juga boleh mendapatkan kesan seperti itu, tetapi tidak wajar, kerana untuk ini perlu diambil lebih banyak lagi dengan kesan sampingan berikutnya.

Aspirin juga lebih baik bagi mereka yang menggunakan antibiotik quinolic, yang sering diresepkan untuk jangkitan saluran kencing dan tonsilitis. Mengambil ciprofloxacin, levofloxacin atau a / b lain dari kumpulan fluoroquinols secara serentak dengan ibuprofen boleh meningkatkan risiko kesan sampingan yang terakhir.

Bolehkah ibuprofen dan aspirin digunakan pada masa yang sama?

Walaupun tergolong dalam kumpulan yang sama (NSAID), lebih baik tidak menggabungkan ibuprofen dengan aspirin. Perkara ini berlaku terutamanya bagi kes-kes yang dinyatakan di atas, apabila asid asetilsalisilat diambil sebagai antikoagulan. Telah terbukti secara klinikal bahawa ibuprofen dan aspirin mempunyai keserasian yang buruk. Apabila digunakan bersama, ibuprofen mengurangkan sifat anti-trombotik dan keberkesanan aspirin, dan kekerapan ciri kesan sampingannya meningkat. Sekiranya perlu, disarankan untuk membuat selang waktu sekurang-kurangnya 2 jam antara dos mereka..

Bolehkah ibuprofen diambil bersama aspirin

Mencampurkan aspirin dan ibuprofen: keselamatan dan risiko

Aspirin dan ibuprofen adalah penghilang rasa sakit dari keluarga ubat yang sama yang dikenali sebagai ubat anti-radang nonsteroid (NSAID).

Aspirin dan ibuprofen tergolong dalam kumpulan ubat yang sama, jadi mereka mempunyai kemungkinan kesan sampingan yang sama. Mengambilnya bersama boleh meningkatkan risiko kesan sampingan ini..

Dalam artikel ini, kita akan melihat untuk apa orang menggunakan aspirin dan ibuprofen, jika mereka dapat menggunakannya bersama, dan apa alternatifnya..

Gambaran keseluruhan

Aspirin dan ibuprofen penghilang rasa sakit dikelaskan sebagai NSAID dan oleh itu mempunyai kesan sampingan yang serupa.

Mereka boleh dibeli tanpa resep dan digunakan sendiri untuk melegakan kesakitan ringan. Penggunaan aspirin dan ibuprofen secara bebas merangkumi kelegaan:

Kedua-dua ubat ini juga merupakan pilihan rawatan untuk masalah perubatan jangka panjang seperti osteoartritis dan rheumatoid arthritis..

Doktor sering menetapkan aspirin kepada orang yang pernah mengalami serangan jantung atau menderita serangan jantung yang disebut angina. Ia dapat membantu mencegah strok dan serangan jantung pada orang yang mempunyai faktor risiko penyakit jantung.

Bolehkah saya mengambil aspirin dan ibuprofen bersama-sama?

Sekiranya seseorang sudah mengambil aspirin untuk kesakitan dan kesakitan dalam dos analgesik, maka mengambil ibuprofen tidak masuk akal. Mengambil ibuprofen juga dapat meningkatkan kemungkinan kesan sampingan mereka.

Sekiranya seseorang mengambil aspirin dosis rendah untuk mencegah serangan jantung, mereka mungkin mengambil ibuprofen sebentar untuk menghilangkan rasa sakit seperti sakit kepala dan sakit otot.

Kesan sampingan NSAID yang biasa termasuk:

  • masalah perut termasuk pendarahan, bisul, dan cirit-birit.
  • penyakit buah pinggang
  • tekanan darah tinggi
  • penyakit jantung
  • pengekalan cecair menyebabkan pembengkakan kaki, kaki, pergelangan kaki, dan tangan.
  • ruam

Sekiranya doktor menetapkan aspirin kepada seseorang untuk mencegah serangan jantung, maka mengambil ibuprofen pada masa yang sama untuk menghilangkan rasa sakit boleh mempengaruhi manfaat aspirin jantung.

Walau bagaimanapun, penggunaan ibuprofen sekejap atau sekejap-sekejap tidak boleh mengganggu kesan aspirin yang bermanfaat..

Sebilangan orang harus menghindari NPMR sama sekali, termasuk mereka yang:

  • alergi terhadap aspirin atau ibuprofen.
  • menghidap asma
  • mempunyai tekanan darah tinggi yang tidak terkawal
  • penyakit hati atau buah pinggang yang teruk.
  • terdapat gangguan pendarahan
  • sedang mengandung atau menyusu.

Aspirin juga tidak sesuai untuk kanak-kanak dan orang muda di bawah usia 16 tahun.

Berapa lama selepas mengambil aspirin saya boleh mengambil ibuprofen atau sebaliknya?

Ramai orang mungkin memilih untuk tidak mencampurkan aspirin dengan ibuprofen kerana peningkatan kemungkinan kesan sampingan, sementara yang lain akan mencampurkan aspirin walaupun berisiko.

Bagi orang yang mengambil aspirin untuk melindungi jantung atau mencegah strok, FDA mengesyorkan mengambil ibuprofen untuk menghilangkan rasa sakit 8 jam sebelum atau 30 minit selepas dilepaskan..

Walau bagaimanapun, FDA juga mengesyorkan agar orang yang ingin mengambil kedua-dua ubat tersebut menghubungi doktor mereka untuk maklumat lebih lanjut mengenai kapan harus mengambil kedua-dua ubat ini agar kedua-dua ubat tersebut tetap berkesan..

Bagaimana jika saya mengambil aspirin dan ibuprofen secara tidak sengaja?

Sekiranya seseorang secara tidak sengaja mengambil aspirin dan ibuprofen bersama, mereka mungkin mengalami kesan sampingan. Penting untuk menuliskan kesan sampingan.

Sebilangan besar masa, orang boleh menangani sebarang kesan sampingan di rumah dengan cara berikut:

  • Pencernaan: Antasid dapat menghilangkan rasa tidak selesa yang disebabkan oleh gangguan pencernaan.
  • Mual: Mematuhi makanan sederhana dan mengelakkan makanan kaya atau pedas dapat membantu.
  • Muntah: Air yang sedikit dan kerap dapat membantu mengelakkan dehidrasi.
  • Angin: Bahagian yang lebih kecil yang tidak mengandungi makanan seperti kacang, lentil, kacang, dan bawang dapat membantu mengurangkan kembung.

Sekiranya seseorang mempunyai kesan sampingan yang serius berikut, mereka harus segera memaklumkan kepada doktor mereka:

  • kulit merah, melepuh, dan mengelupas.
  • batuk darah, atau darah dalam air kencing, najis, atau muntah.
  • kulit atau mata kuning, kerana ini boleh menjadi tanda masalah hati.
  • sakit sendi di lengan dan kaki, kerana ini boleh menjadi tanda tahap asid urik yang tinggi dalam darah.
  • tangan atau kaki bengkak

Reaksi alahan yang teruk adalah keadaan darurat yang memerlukan rawatan perubatan segera. Inilah tanda-tanda:

  • kulit gatal, merah, bengkak, bengkak, melepuh, atau mengelupas.
  • mengi
  • sesak di dada atau tekak
  • kesukaran bernafas atau bercakap
  • bengkak mulut, muka, bibir, lidah, atau tekak.

Apa yang boleh saya ambil dan bukannya aspirin dan ibuprofen?

Ubat terbaik untuk menghilangkan rasa sakit bergantung pada jenis kesakitan yang dialami orang tersebut.

Acetaminophen sering menjadi pilihan yang baik untuk melegakan kesakitan atau demam ringan hingga sederhana. Sekiranya seseorang memerlukan lebih banyak penghilang rasa sakit daripada ini, mereka boleh berbincang dengan doktor atau ahli farmasi mereka mengenai pilihan lain..

Orang boleh mengambil acetaminophen dengan NSAID dengan selamat.

Seorang doktor atau ahli farmasi boleh menulis preskripsi untuk menghilangkan rasa sakit dan kadang-kadang penilaian dan perundingan tambahan.

Minum teh

Doktor menasihati orang ramai agar tidak menggunakan ibuprofen dan aspirin bersama-sama, kerana ini meningkatkan kemungkinan kesan sampingan. Ini kerana kedua-dua ubat tersebut tergolong dalam keluarga ubat yang sama yang dikenali sebagai NSAID.

Bagi mereka yang kerap mengambil aspirin, penting untuk mengetahui bahawa ibuprofen boleh mengganggu bagaimana ubat ini berfungsi. Walau bagaimanapun, kadang-kadang mengambil ibuprofen akan baik. Sekiranya orang perlu melakukan ini, mereka mungkin terlebih dahulu berunding dengan doktor untuk memastikan tidak ada konflik kepentingan..

Mengambil acetaminophen dengan NSAID untuk menghilangkan rasa sakit adalah selamat.

Ibuprofen atau aspirin: mana yang lebih baik dan apa perbezaannya (perbezaan antara komposisi, ulasan doktor)

Ibuprofen dan Aspirin adalah ubat dari kategori NSAID (ubat anti-radang bukan steroid). Mereka diambil untuk kesakitan dari pelbagai asal sebagai terapi simptomatik. Aspirin sering digunakan untuk pencegahan dan rawatan penyakit sistem kardiovaskular, dan Ibuprofen berkesan dalam terapi kompleks penyakit yang bersifat radang-degeneratif..

Bagaimana ibuprofen berfungsi

Ibuprofen adalah ubat dengan keberkesanan terapi yang terbukti secara klinikal. Bertindak pada mekanisme kompleks perkembangan reaksi keradangan dan kesakitan dengan penyertaan prostaglandin, ubat ini cepat diserap dalam usus kecil dan melegakan gejala patologi.

Ibuprofen adalah ubat dengan keberkesanan terapi yang terbukti secara klinikal.

Bahan aktif utama tablet, suppositori rektum, salap, suspensi atau gel adalah ibuprofen, sebagai tambahan, komposisi termasuk silikon dioksida, pati, sukrosa, lilin, gelatin, natrium hidroksikarbonat, titanium dioksida.

Petunjuk penggunaan termasuk penyakit tulang belakang (osteochondrosis, spondylosis), arthritis, arthrosis, rematik, gout.

Ibuprofen berkesan untuk neuralgia, sakit kepala migrain dan sakit gigi, serta untuk sakit pasca trauma, pasca operasi dan otot.

Tablet diresepkan dengan mengambil kira dos umur ARVI dan selsema sebagai agen antipiretik (apabila suhu badan meningkat di atas + 38ºC).

Ciri-ciri aspirin

Aspirin (asid acetylsalicylic) telah digunakan dalam amalan perubatan selama lebih dari satu abad sebagai ubat anti-radang, antipiretik dan analgesik.

Di samping itu, ia mempunyai sifat antiplatelet (menipiskan darah dengan baik) dan mencegah pembekuan darah.

Ahli kardiologi menetapkan asid acetylsalicylic untuk penyakit kardiovaskular, yang mengurangkan risiko serangan jantung dan strok.

Aspirin digunakan sebagai ubat anti-radang, antipiretik, dan analgesik.

Ahli phlebologists termasuk asid asetilsalisilat dalam kompleks ubat untuk rawatan urat varikos dan pencegahan trombosis.

Aspirin digunakan untuk meringankan keadaan pada penyakit yang disertai oleh demam, dalam proses keradangan akut dan kronik.

Perbandingan Ibuprofen dan Aspirin

Memandangkan bahawa ubat-ubatan tersebut tergolong dalam kumpulan ubat yang sama, indikasi dan kontraindikasi untuk penggunaannya memiliki banyak kesamaan, tetapi ada juga sejumlah sifat khas..

Kesamaan

Mekanisme tindakan analgesik, anti-radang dan antipiretik pada Aspirin dan Ibuprofen adalah serupa. Kedua-dua ubat ini mempunyai sifat antiplatelet, pada tahap yang lebih besar asid asetilsalisilat.

Petunjuk umum: sakit kepala sederhana atau sakit gigi, algomenorea, keradangan organ ENT dan lain-lain.

Kontraindikasi serupa sekiranya berlaku hipersensitiviti terhadap NSAID, masalah dengan pembekuan darah, gangguan fungsi hati atau ginjal yang teruk, penyakit gastrointestinal dengan lesi erosif dan ulseratif, kehamilan dan tempoh menyusui.

Apakah perbezaannya

Perbezaan utama antara ubat-ubatan adalah tahap kesan menjengkelkan pada saluran gastrousus. Aspirin mesti diminum selepas makan, setelah menghancurkan tablet menjadi serbuk, dan dibasuh dengan susu, kefir atau jeli. Bentuk tablet Ibuprofen ditutup dengan lapisan pelindung dan mempunyai kesan sampingan yang kurang jelas.

Penggunaan asid acetylsalicylic dalam amalan pediatrik tidak digalakkan sehingga berumur 12 tahun. Sebabnya ialah kemungkinan timbulnya komplikasi berbahaya - sindrom Reye. Malah bayi boleh diberi ibuprofen. Sudah dari tiga bulan, penangguhan dengan aroma oren ditetapkan.

Ibuprofen dibezakan oleh pelbagai bentuk pelepasan dos (untuk penggunaan luaran dan untuk pentadbiran oral), orientasi sasaran agak berbeza - terapi sistem muskuloskeletal.

Perbezaan utama antara ubat Aspirin dan Ibuprofen adalah tahap kesan perengsa pada saluran gastrousus.

Aspirin lebih disukai jika pesakit perlu mengambil antibiotik-fluoroquinolones pada masa yang sama (lebih sedikit reaksi sampingan).

Mana lebih murah

Perbezaan harga antara ubat adalah kecil dan lebih bergantung pada pengeluar dan bentuk dos.

Sebungkus asid asetilsalisilat (20 tablet) boleh dibeli di farmasi dengan harga 20-25 rubel, tablet effervescent Upsarin UPSA berharga 160-180 rubel, serbuk kompleks Aspirin buatan Sepanyol - 450 rubel.

Tablet Ibuprofen yang dihasilkan oleh Tatkhimpharmaceuticals (No. 20) boleh dibeli dengan harga 16-20 rubel, Ibuprofen-Akrihin Poland dalam bentuk suspensi berharga 95-100 rubel, Ibuprofen-gel - kira-kira 90 rubel.

Mana yang lebih baik Ibuprofen atau Aspirin

Adalah mungkin untuk berpendapat bahawa satu ubat lebih baik daripada yang lain, hanya dengan mempertimbangkan usia, keadaan kesihatan pesakit dan cadangan doktor yang hadir..

Adalah mungkin untuk berpendapat bahawa satu ubat lebih baik daripada yang lain, hanya dengan mempertimbangkan usia, keadaan kesihatan pesakit dan cadangan doktor yang hadir..

Lebih baik tidak menggabungkan ibuprofen dengan asid asetilsalisilik pada masa yang sama, berusaha meningkatkan kesan analgesik. Interaksi ubat meningkatkan kemungkinan timbulnya kesan sampingan yang tidak diingini.

Penggunaan NSAID yang tidak berkesan dalam diabetes mellitus jenis 2 untuk menurunkan kadar glukosa darah.

Pengambilan ubat secara serentak meningkatkan risiko pendarahan perut dan usus.

Ulasan pesakit

Alexandra V., 58 tahun

Semasa kecil, saya menderita miokarditis, saya minum Aspirin sepanjang hidup saya (pada musim luruh dan musim bunga), tetapi dalam dos kecil, setengah tablet dan selalu selepas makan. Kira-kira lima tahun yang lalu saya beralih ke Aspirin Cardio, saya belum mengadu perut saya. Perkara utama adalah makan lebih banyak bijirin dan sup, dan yang paling baik - jeli oatmeal.

Vladimir, 32 tahun

Kadang kala anda harus dirawat dengan mabuk. Ubat terbaik adalah tablet effervescent Aspirin dan minum banyak cecair.

Baru-baru ini saya mengetahui bahawa kanak-kanak tidak boleh diberi Aspirin. Saya biasa memberi anak saya, jika tekaknya merah, mereka menurunkan suhu. Sekarang kita hanya minum Paracetamol, tetapi tidak dalam sirap - ada alahan.

Ulasan doktor mengenai Ibuprofen dan Aspirin

Valery A., pakar rheumatologi

Pesakit warga tua lebih suka ubat yang diuji masa. Saya menetapkan aspirin di bawah kawalan pembekuan darah dan jika tidak ada masalah dengan saluran gastrousus.

Julia D., pengamal am

Ibuprofen adalah analgesik yang baik. Saya mengesyorkan bukan sahaja untuk sakit kepala, tetapi juga untuk keseleo, myositis, algodismenorrhea.

Bolehkah asid ibuprofen dan asetilisilikat diambil bersama

Penggunaan gabungan ubat ini tidak digalakkan kerana penjumlahan dan peningkatan kesan sampingan pada saluran gastrousus. Apabila digunakan bersama, risiko pendarahan gastrointestinal yang mengancam nyawa meningkat berlipat kali ganda..

Tidak. Ini adalah ubat dari kumpulan yang sama, mereka dapat memperkuat kesan sampingan antara satu sama lain (contoh yang dijelaskan di atas dengan pendarahan gastrik ada di sini dan berlaku), oleh itu, penerimaan serentak mereka sama sekali tidak sesuai.

Tidak, anda tidak boleh mengambil Apsirin dengan Ibuprofen bersama-sama. Minum Aspirin secara rasional dengan Paracetamol, Paracetamol dengan Iuprofen.

Gabungan ini tidak baik kerana kedua-dua ubat mempunyai kesan negatif pada perut. Dan tidak akan ada peningkatan kesannya, sama ada antipiretik, analgesik atau anti-radang..

Ibuprofen dan asid asetilsalisilat tergolong dalam kumpulan ubat anti-radang nonsteroid (NSAID). Penggunaan gabungan mereka membawa kepada peningkatan kesan sampingan kedua-dua ubat..

Petunjuk untuk digunakan

Ibuprofen dan asid asetilsalisilat terdapat di kaunter dan digunakan untuk merawat:

  • demam;
  • sakit kepala;
  • sakit otot;
  • sakit haid;
  • sakit gigi;
  • lumbago (sakit belakang bawah akut).

Kedua-dua ubat ini digunakan untuk merawat keadaan kronik seperti osteoartritis dan rheumatoid arthritis. Asid asetilsalisilat digunakan untuk pencegahan dan rawatan penyakit kardiovaskular..

Adakah wajar menggabungkan ubat-ubatan ini?

Sekiranya seseorang mengambil asid acetylsalicylic untuk melegakan kesakitan, maka penggunaan ibuprofen tambahan tidak masuk akal. Ia hanya akan meningkatkan kesan sampingan kedua-dua ubat..

Sekiranya asid acetylsalicylic digunakan dalam dos yang rendah untuk pencegahan penyakit kardiovaskular, penggunaan ibuprofen secara berkala dibenarkan untuk mengurangkan keparahan kesakitan.

Kesan sampingan NSAID yang biasa termasuk:

  • gangguan dalam fungsi saluran gastrousus (GIT), termasuk pendarahan, bisul dan cirit-birit;
  • fungsi buah pinggang terjejas;
  • peningkatan tekanan darah;
  • pelanggaran hati;
  • pengekalan cecair, yang menyebabkan pembengkakan kaki, kaki, pergelangan kaki, dan tangan;
  • ruam.

Apabila asid acetylsalicylic digunakan untuk merawat serangan jantung, penggunaan ibuprofen kronik dapat mengganggu mekanisme tindakan asid asetilsalisilat.

Mengambil NSAID dikontraindikasikan pada orang:

  • dengan alergi terhadap kumpulan ubat ini;
  • dengan asma;
  • dengan tekanan darah tinggi;
  • dengan penyakit buah pinggang dan hati yang teruk;
  • dengan gangguan pada saluran pencernaan;
  • mengandung atau menyusu.

Asid asetilsalisilat juga dikontraindikasikan pada kanak-kanak di bawah 16 tahun..

Kaedah menggunakan kedua-dua ubat

Pentadbiran Makanan dan Dadah Amerika Syarikat (A.S..

Pentadbiran Makanan dan Dadah - FDA) mengesyorkan agar orang yang mengambil asid asetilalisilik profilaksis menggunakan ibuprofen 8 jam sebelum atau 30 minit selepas asid asetilsalisilat. FDA juga mengesyorkan agar anda membincangkan masalah pemberian bersama ubat-ubatan ini secara individu dengan doktor anda..

Cara mengatasi kesan sampingan?

Banyak kesan sampingan dari penggunaan gabungan ibuprofen dan asid asetilalisilik berjaya dikawal di rumah:

  • dengan saluran gastrousus yang teruk, anda boleh menggunakan antasid, yang akan membantu mengurangkan ketidakselesaan dengan dispepsia;
  • dengan loya, anda harus mematuhi diet yang tidak termasuk makanan berlemak dan pedas;
  • sekiranya perut kembung, anda harus menghadkan penggunaan makanan yang memprovokasi penapaian di saluran pencernaan.

Sekiranya seseorang mempunyai kesan sampingan yang serius berikut, mereka harus berjumpa doktor dengan segera:

  • darah dalam air kencing, dahak;
  • muntah;
  • warna kuning kulit dan mata adalah tanda disfungsi hati;
  • sakit sendi boleh menjadi tanda tahap asid urik darah tinggi;
  • tangan atau kaki bengkak.

Secara berasingan, perlu dipertimbangkan manifestasi reaksi alergi yang serius, di mana rawatan perubatan kecemasan diperlukan:

  • kulit gatal, merah, bengkak, kabur, atau mengelupas;
  • berdehit dan sesak di dada atau tekak;
  • bengkak muka, bibir, lidah, atau tekak.

Apakah alternatifnya?

Paracetamol sering menjadi pilihan yang baik untuk demam dan sakit ringan hingga sederhana. Sekiranya kesakitan teruk, seseorang harus berjumpa doktor. Menggabungkan NSAID dengan parasetamol dianggap selamat.

Apa yang patut diingat?

Doktor mengesyorkan untuk mengelakkan penggunaan gabungan ibuprofen dan asid acetylsalicylic, kerana ini meningkatkan kemungkinan kesan sampingan.

Orang yang kerap mengambil asid acetylsalicylic untuk mencegah penyakit kardiovaskular harus mengambil kira bahawa ibuprofen dapat memutarbelitkan kesan terapi yang diharapkan. Gabungan parasetamol dan asid asetilsalisilat dianggap selamat.

Antara ubat anti-radang bukan steroid, Ibuprofen dan Aspirin adalah yang paling biasa dan biasa digunakan. Ini disebabkan keberkesanan dan ketersediaannya. Pertimbangkan jika anda boleh mengambilnya pada masa yang sama.

Antara ubat anti-radang bukan steroid, Ibuprofen dan Aspirin adalah yang paling biasa dan sering digunakan.

Kelebihan Ibuprofen

Ibuprofen dianggap sebagai ubat yang lebih "setia" dari segi kesan sampingan. Semua NSAID mempunyai kesan negatif terhadap fungsi perut dan usus. Ia mengurangkan risiko penyakit ini dan juga digunakan dalam pediatrik. Persediaan berdasarkan bahan ini mempunyai sifat berikut:

  • anti-radang;
  • antipiretik;
  • pelega kesakitan.

Kebaikan Aspirin

Bahan aktif utama Aspirin adalah asid asetilsalisilat. Ia tergolong dalam ubat anti-radang bukan steroid. Selalunya ia digunakan untuk menghilangkan rasa sakit pada kecederaan, patah tulang, sakit sendi dan otot.

Dan juga Aspirin mempunyai sifat penipisan darah, karena itu banyak digunakan dalam kardiologi untuk pencegahan penyakit kardiovaskular. Ubat ini diresepkan kepada pesakit selepas serangan jantung dan strok untuk mencegah serangan berulang.

Aspirin mempunyai sifat penipisan darah, karena digunakan secara meluas dalam kardiologi untuk pencegahan penyakit kardiovaskular..

Kesan gabungan Ibuprofen dan Aspirin

Selain kesan positif, kesan yang tidak diingini juga boleh berlaku. Para saintis telah membuktikan bahawa Ibuprofen mengurangkan kesan penipisan asid acetylsalicylic. Maksudnya, penggunaan kedua-dua ubat secara serentak boleh menyebabkan trombosis, gangguan degupan jantung (aritmia, takikardia, bradikardia), hipertensi (tekanan darah tinggi).

Cara menggunakan Ibuprofen dan Aspirin

Kedua-dua ubat boleh didapati dalam beberapa bentuk dos - tablet, suntikan. Sebaik sahaja mereka diambil untuk sakit kepala, sakit gigi, sakit haid, demam. Semasa rawatan proses keradangan atau CVS, ubat digunakan sebagai ubat profilaksis atau tambahan dalam terapi kompleks.

Sebaik sahaja Aspirin dan Ibuprofen diambil bersama untuk sakit kepala, sakit gigi, sakit haid, demam.

Selepas minum alkohol

Lebih baik menggunakan Aspirin setelah minum alkohol. Asid asetilsalisilik memecah etil alkohol.

Upsarin Oopsa lebih kerap digunakan untuk mengatasi sakit kepala. Bahan yang terkandung dalam Ibuprofen dapat menyebabkan kesan sampingan dan meningkatkan risiko terkena penyakit saluran gastrointestinal.

Ulasan pesakit mengenai menggabungkan Ibuprofen dan Aspirin

Oksana Averina, 50 tahun, Moscow.

Sudah lama saya tidak menggabungkan ubat-ubatan ini. Tetapi kadang-kadang saya mengambil kursus Cardiomagnyl (berdasarkan asid acetylsalicylic) untuk trombosis vaskular dan, jika perlu, gunakan Ibuprofen atau analognya, tidak ada kesan sampingan yang diperhatikan. Dan Aspirin sangat bagus untuk menipis darah..

Natalia Korneeva, 29 tahun, Ivanovo.

Saya menggunakan asid acetylsalicylic untuk sakit belakang, untuk sakit wanita secara berkala saya mengambil Upsarin Oopsa berdasarkan komponen yang sama. Melegakan kesakitan dengan cepat dan berkesan.

Lebih baik menggunakan Aspirin setelah minum alkohol. Asid asetilsalisilik memecah etil alkohol.

Pendapat doktor

Ivan Sergeevich, ahli terapi, Voronezh.

Kedua-dua ubat ini dianggap cukup berkesan, tetapi saya tidak mengesyorkan mengambil dos yang tinggi kerana mempunyai banyak kesan sampingan. Terutama untuk sistem pencernaan. Oleh itu, lebih baik mengambilnya dalam jumlah kecil..

Svetlana Alexandrovna, pakar bedah, Moscow.

Saya sering memberi ubat "ibuprofen" untuk pencegahan penyakit berjangkit selepas pembedahan. Produk ini mempunyai kesan sampingan yang paling sedikit dan berkesan menghilangkan banyak jenis bakteria dan virus..

Apa ubat yang tidak boleh diminum dengan coronavirus

Coronavirus adalah keluarga virus yang merangkumi banyak spesies. Mereka boleh menjangkiti manusia dan haiwan. Kumpulan virus ini bukanlah perkara baru; pertama kali ditemui pada tahun 1960. Nama "coronavirus" muncul dari villi yang menunjuk ke arah yang berbeda dan menyerupai mahkota.

SARS-CoV adalah jangkitan saluran pernafasan. Sebelumnya, virus ini tidak dianggap berbahaya, kerana penyakit ini ringan, dan rawatan dengan cepat membantu. Wabak koronavirus pertama (SARS-CoV) pneumonia atipikal teruk berlaku pada tahun 2003, yang mempengaruhi 33 negara, di mana lebih daripada 600 orang mati.

Gelombang penyakit serius seterusnya melanda Arab Saudi pada tahun 2012. Jenis baru coronavirus MERS-CoV (sindrom pernafasan Timur Tengah) telah dikenal pasti, kadar kematian adalah kira-kira 35% daripada jumlah yang dijangkiti - lebih daripada 400 orang. Orang dijangkiti melalui hubungan antara satu sama lain atau dengan haiwan.

Jenis coronavirus baru (2019-nCoV) telah muncul di bandar Wuhan di China. Para saintis telah melaporkan wabak radang paru-paru yang tidak diketahui. Jenis jangkitan serupa sebelumnya telah dilaporkan pada kelawar. Virus dengan cepat menyesuaikan diri dan mempunyai akibat yang sangat serius, dan dalam 5% kes, ia boleh membawa maut.

Apa yang tidak dapat diubati dengan coronavirus?

Jangkitan coronavirus cepat merebak ke seluruh dunia, panik banyak orang. Seseorang mula minum vitamin untuk menguatkan imuniti dan melindungi diri dari jangkitan. Ada yang membeli ubat. Pertimbangkan mana yang tidak boleh anda ambil sekiranya berlaku coronavirus.

  1. Ubat diri dilarang. Mengambil ubat anti-radang sendiri boleh memberi kesan negatif kepada tubuh. Sekiranya terdapat tanda-tanda jangkitan, anda mesti segera menghubungi ambulans (telefon dari telefon bimbit - 103).
  2. Antibiotik. Hanya seperti yang ditetapkan oleh doktor dan sangat memerlukan. Antibiotik merosakkan imuniti kita, jangan biarkan dia mengatasi penyakit itu sendiri.
  3. Kortison. Ubat anti-radang. Ia hanya diresepkan oleh doktor, kerana penerimaannya boleh memberi kesan sampingan dalam bentuk masalah dengan sistem kardiovaskular.

Ubat apa yang diresepkan untuk melegakan gejala coronavirus?

Gejala coronavirus adalah:

  • peningkatan suhu badan, di atas 38.5 ° C;
  • batuk kering dan sakit tekak;
  • sakit di paru-paru;
  • pernafasan yang sukar;
  • kelemahan, malaise.

Doktor penyakit berjangkit terlibat dalam rawatan coronavirus. Pertama, pesakit menjalani diagnosis lengkap badan untuk menilai tahap jangkitan. Selanjutnya, mereka mengembangkan program terapi dan menetapkan ubat-ubatan.

  • agen antivirus;
  • kortikosteroid;
  • imunoglobulin;
  • antibiotik.

Kortikosteroid diresepkan apabila keadaan pesakit bertambah buruk..

Dadah yang tidak boleh diambil bersama coronavirus

Penyebaran kepanikan di seluruh dunia yang disebabkan oleh virus ini semakin meningkat setiap hari. Walaupun kaedah rawatan khusus belum dikembangkan. Pertimbangkan jenis ubat yang tidak akan membantu anda melawan COVID19.

Mengapa anda tidak boleh minum ibuprofen untuk coronavirus?

Ibuprofen tergolong dalam kumpulan ubat NPS (ubat anti-radang bukan steroid). Menurut beberapa kajian, penggunaan ibuprofen memberi kesan negatif kepada tubuh yang dijangkiti jangkitan coronavirus baru. Tetapi Pertubuhan Kesihatan Sedunia belum mengesahkan fakta ini. Bagaimanapun, belum banyak kajian dilakukan.

Walau bagaimanapun, doktor Perancis mengesyorkan memberi keutamaan kepada parasetamol konvensional di rumah. Sekiranya tidak ada peningkatan yang dijumpai dalam 1-2 hari, segera pergi ke hospital. Overdosis atau preskripsi ibuprofen yang buta huruf berbahaya bagi masalah saluran gastrousus, sistem kardiovaskular, buah pinggang.

Ibuprofen tidak boleh diambil dalam kes berikut:

  • pemburukan penyakit kronik saluran gastrousus;
  • pembekuan darah yang lemah;
  • penyakit buah pinggang dan hati;
  • intoleransi individu terhadap aspirin (risiko alergi tinggi dan edema Quincke).

Adakah mungkin nurofen dengan coronavirus?

Bahan aktif dalam Nurofen adalah ibuprofen. Di atas, kami menerangkan cadangan doktor mengenai ubat ini. Tidak dianjurkan menurunkan suhu di bawah 38 darjah, kerana ini akan memperburuk daya tahan badan. Pada suhu 37-38 darjah, tubuh itu sendiri melawan jangkitan kerana sistem imun.

Aspirin

Produk ubat yang mempunyai kesan anti-radang, antipiretik, analgesik. Berkesan untuk kesakitan akut, tergolong dalam kumpulan ubat anti-radang bukan steroid.

Juga perhatikan bahawa anda tidak boleh menurunkan suhu rendah. Kontraindikasi saintifik yang tidak dikenal pasti untuk penggunaan aspirin untuk dijangkiti coronavirus.

Adalah berbahaya untuk mengambil aspirin dalam kes berikut:

  • alahan terhadap naproxen atau ibuprofen;
  • gastritis, ulser perut, diabetes (dengan sangat berhati-hati seperti yang ditetapkan oleh doktor);
  • hemofilia, pembekuan darah rendah
  • penyakit buah pinggang, gout, hiperurisemia.

Voltaren

Voltaren juga tergolong dalam ubat NPS, merupakan turunan asid fenilasetik. Ia mempunyai sifat analgesik, anti-radang dan antipiretik. Mengurangkan sakit sendi dan pembengkakan radang.

Sekiranya anda mempunyai gejala jangkitan coronavirus, penggunaan NPS lebih lanjut hanya dibenarkan setelah berunding dengan doktor.

Mengapa coronavirus tidak dapat disembuhkan dengan antibiotik?

Biasanya, pakar penyakit berjangkit menjalankan terapi simptomatik untuk merawat coronavirus. Maksudnya, mereka merawat gejala yang muncul (batuk, sakit tekak, dll.), Dengan itu menghentikan penyakit dan membantu tubuh menyingkirkan jangkitan itu sendiri.

Antibiotik diresepkan sekiranya berlaku komplikasi atau kemerosotan. Tidak digalakkan mengambilnya sendiri tanpa resep. Mengambil antibiotik memerlukan kelemahan sistem kekebalan tubuh, yang bermaksud mengurangkan keupayaan tubuh untuk melawan virus. Sebab kemasukan adalah jangkitan bakteria atau kulat.

Sekiranya tidak ada komplikasi, rawatan antibiotik untuk radang paru-paru coronavirus tidak dijalankan. Mereka hanya diambil seperti yang diarahkan oleh doktor. Penyalahgunaan antibiotik juga tidak dianjurkan kerana tubuh akhirnya terbiasa dengan kumpulan ubat ini dan keberkesanan tindakannya menurun.

Adakah ubat antivirus membantu?

Pada awal April 2020, tidak ada ubat yang dikembangkan untuk coronavirus. Doktor menetapkan rawatan bergantung pada keadaan pesakit, memerangi gejala dan meningkatkan imuniti dengan pemicu interferon. Ini adalah ubat-ubatan yang telah lama terbukti berkesan melawan penyakit berjangkit. Mereka membantu tubuh menghasilkan kumpulan proteinnya sendiri yang melindungi daripada virus..

Sekiranya keadaan bertambah buruk, pesakit sukar bernafas, mereka disambungkan ke ventilator (ventilasi paru-paru buatan).

Di hospital, ubat antivirus digunakan (misalnya, Riboverin - kapsul melawan demam hemoragik dan hepatitis C; Interferon beta-1a - antivirus, imunomodulator) untuk mencegah pendaraban virus dan memperbaiki perjalanan penyakit. Keputusan untuk menetapkan ubat dibuat oleh suruhanjaya perubatan.

Tablet yang diiklankan, misalnya, Arbidol, Ergoferon, Kagocel dan lain-lain, tidak berkesan terhadap coronavirus. Juga, ia tidak dapat disembuhkan dengan memakan bawang putih, akar halia, lemon dan kaedah lain yang tidak cekap yang tidak mempunyai bukti saintifik..

Apa ubat yang disyorkan oleh Kementerian Kesihatan untuk rawatan COVID-19?

Kementerian Kesihatan Rusia telah mengumumkan senarai ubat yang digunakan untuk merawat jangkitan coronavirus baru:

  • ritonavir, lopinavir (digunakan untuk jangkitan HIV);
  • chloroquine, hydroxychloroquine (antimalarial);
  • interferon (beta-1a, alpha);
  • tocilizumab (imunosupresan);
  • favipiravir (rawatan eksperimen bagi mereka yang dijangkiti COVID-19 dengan agen antivirus Jepun ini sedang dijalankan).
  • remdesivir, unifenovir sedang dalam ujian klinikal.

Namun, setakat ini, tidak banyak maklumat mengenai keberkesanannya. Permohonan dibenarkan dengan ketat mengikut pelantikan komisen perubatan.

Apa yang berlaku pada tubuh apabila virus memasukinya?

Coronavirus mungkin menyerupai virus selesema biasa, tetapi genetiknya berbeza. Dalam kes ini, gejala mungkin muncul setelah 10-14 hari, kes jangkitan semula juga diketahui.

Penyakit ini disebarkan oleh titisan udara (batuk, bersin) dan bersentuhan dengan orang yang sakit (berpelukan, berjabat tangan). Disertai dengan gejala berikut: demam, batuk kering, kelemahan otot, sakit tekak, tekanan dada, sesak nafas.

Setelah dijangkiti, virus memasuki sel-sel paru-paru selama beberapa hari, sehingga sukar membersihkan saluran udara bakteria patogen. Sistem kekebalan tubuh berusaha menyingkirkan jangkitan, sehingga suhu badan meningkat dengan coronavirus. Sebagai komplikasi - radang paru-paru berlaku.

Tindak balas imun yang dicetuskan oleh coronavirus dapat menjadi sangat kuat dan, selain mempengaruhi sel yang dijangkiti, mulai memusnahkan sel yang sihat di dalam tubuh. Melalui aliran darah, virus bergerak dari paru-paru ke organ lain. Terdapat kes kerosakan pada hati, otot jantung, ginjal, perut yang diketahui.

Apabila gejala pertama muncul, WHO mengesyorkan menghubungi talian hotline Rospotrebnadzor 8-800-100-0004, serta mengasingkan diri di rumah dan mengecualikan hubungan dengan orang.

Cara Menguatkan Kekebalan Secara Semula Jadi?

Orang dengan imuniti yang berkurang berisiko dijangkiti coronavirus.

8 tabiat yang baik untuk kesihatan anda

  1. Pemakanan yang betul. vitamin dan mineral dalam makanan menyumbang kepada peningkatan keseluruhan keadaan badan. Makan lebih banyak buah, buah kering, sayur-sayuran, kacang-kacangan, protein haiwan dan tumbuhan, produk susu yang ditapai. Cuba hilangkan makanan segera, makanan berlemak dan bergula.
  2. Mengambil kompleks vitamin, kerana kita biasanya tidak mendapat jumlah makanan yang mencukupi.
  3. Penolakan tabiat buruk. Merokok dan alkohol membunuh imuniti kita.
  4. Menghilangkan tekanan. Keadaan psikologi yang tidak stabil boleh membahayakan tubuh.
  5. Kegiatan sukan, udara segar, pancuran kontras bukan sahaja merupakan daya tarikan, tetapi juga kesihatan tubuh.
  6. Tidur yang sihat (7-9 jam) mengembalikan sistem imun kita.
  7. Banyakkan minum air bersih. Ia membantu membersihkan badan dari toksin.

Keserasian parasetamol dengan aspirin, ibuprofen, antibiotik

Perubatan moden mustahil tanpa ubat moden. Malangnya, beberapa ubat mempunyai pasangan yang berbahaya - ubat-ubatan yang, apabila diambil bersama, menyebabkan kesan sampingan!

Antibiotik dan kontraseptif oral

Antibiotik adalah bahan yang dihasilkan oleh beberapa organisma hidup untuk memusnahkan yang lain. Antibiotik pertama diasingkan oleh Alexander Fleming pada tahun 1928, yang mana dia menerima Hadiah Nobel. Sejak itu, antibiotik telah mengubah kehidupan manusia.

Penyakit yang dulunya hukuman mati telah belajar untuk menyembuhkan: radang paru-paru, batuk kering, meningitis dan jangkitan lain. Berkat antibiotik, ledakan penduduk abad ke-20 terjadi, ketika populasi mulai berkembang secara eksponensial..

Antibiotik adalah keajaiban perubatan yang sebenar. Kontraseptif oral. Terlepas dari bentuk pelepasan, prinsip tindakan kontraseptif hormon adalah sama: ubah latar belakang hormon sehingga ovulasi (pelepasan telur dari ovari), dan oleh itu kehamilan menjadi mustahil.

Terdapat satu lagi kesan penting: mereka mengubah konsistensi lendir serviks, dan menjadi tidak tahan terhadap sperma.

Selain mencegah kehamilan yang tidak diingini, kontraseptif hormon mempunyai kesan positif terhadap kesihatan wanita secara umum: mereka mengurangkan risiko barah payudara dan ovari, mencegah munculnya jerawat, memudahkan perjalanan haid, dan sebagainya..

Mengapa berbahaya untuk menggabungkan ubat-ubatan ini? Menggabungkan ubat ini dapat mengurangkan keberkesanan pil kawalan kelahiran, dan anda berisiko hamil. Terdapat dua sebab: 1. Mikroba dalam usus meningkatkan penyerapan hormon.

Iaitu hormon berada di dalam badan lebih lama dan melindungi daripada kehamilan yang tidak diingini lebih lama. Antibiotik memusnahkan mikroba usus, hormon tidak diserap, jadi sebilangan besar hormon hilang dengan calla.

2. Banyak antibiotik merangsang kerja enzim hati, sehingga mereka mula memusnahkan hormon secara intensif. Akibatnya, kepekatan kontraseptif dalam darah menurun, dan dengan itu keberkesanan mencegah kehamilan.

  • Apa yang perlu dilakukan Sekiranya anda mesti mengambil antibiotik dan kontraseptif pada masa yang sama, gunakan kondom.
  • Tonton video program "Hidup Sihat" mengenai topik ini
  • Loperamide dan kalsium

Loperamide (Imodium) adalah ubat yang paling biasa untuk cirit-birit. Ia dijual tanpa preskripsi dengan pelbagai jenama. Ini mengurangkan kemahiran motor dan menenangkan usus, jadi anda jarang menggunakan tandas..

Perlu ditekankan bahawa loperamide tidak boleh digunakan jika cirit-birit dikaitkan dengan jangkitan (iaitu ketika demam, menggigil, merasa tidak sihat).

Dalam kes ini, mikroba akan tetap berada di dalam usus, yang penuh dengan jangkitan yang memburukkan..

Kalsium termasuk dalam dua kumpulan ubat OTC: 1. Persediaan tulang (dalam kombinasi dengan vitamin D). Ia diambil oleh wanita selepas menopaus untuk mengurangkan risiko osteoporosis.

2. Antasid (ubat untuk pedih ulu hati) - kalsium adalah sebahagian daripada beberapa ubat yang menurunkan keasidan jus gastrik.

Mengapa berbahaya untuk menggabungkan ubat-ubatan ini? Kesan utama loperamide adalah untuk menghalang pergerakan usus. Tetapi kalsium mempunyai kesan sampingan yang serupa! Oleh itu, gabungan kedua-dua ubat ini boleh menyebabkan sembelit yang sangat teruk..

  1. Apa yang perlu dilakukan Sekiranya anda mula mengambil loperamide untuk cirit-birit, berehat sebentar daripada makanan tambahan kalsium, jika tidak cirit-birit anda boleh berubah menjadi sembelit.
  2. Tonton video program "Hidup Sihat" mengenai topik ini
  3. Penyekat Verapamil dan beta

Verapamil tergolong dalam kumpulan penyekat kalsium. Kalsium menyempitkan saluran darah.

Verapamil menyekat tindakannya - saluran melebar, yang membawa kepada dua kesan penting: tekanan darah menurun dan bekalan darah ke jantung bertambah baik, sakit iskemia hilang.

Potensi bahaya verapamil adalah bahawa ia juga menyekat saluran kalsium dalam sistem pengaliran jantung, oleh itu ia boleh menyebabkan bradikardia dan penyumbatan intrakardiak..

Penyekat beta (atenolol, metolol, dan ubat lain dengan "-ol" akhir) adalah ubat penting untuk rawatan kegagalan jantung. Sekiranya gagal jantung, jantung mengalami kesukaran untuk mengepam darah ke seluruh badan. Penyekat beta, di satu pihak, memperlahankan degupan jantung, tetapi di sisi lain, keberkesanannya meningkat..

Terbang di salap: Ubat ini juga menyukarkan dorongan elektrik untuk melakukan perjalanan melalui sistem pengaliran jantung.

Mengapa berbahaya untuk menggabungkan ubat-ubatan ini? Kedua-dua verapamil dan beta-blocker melambatkan degupan jantung. Oleh itu, kombinasi mereka boleh menyebabkan degupan jantung yang perlahan (bradikardia dan blokade intrakardiak). Dalam keadaan terburuk, ia boleh menghentikan jantung..

Apa yang perlu dilakukan Pantau denyut nadi anda beberapa kali sehari, tuliskan dalam buku harian. Dengan bradikardia teruk (kurang dari 50 / min), berjumpa doktor.

Ubat selsema dan alahan

Antihistamin adalah ubat alahan yang paling biasa. Mereka mengurangkan pelepasan histamin, yang menyebabkan semua kesan alergi yang tidak menyenangkan: gatal-gatal, kemerahan, merobek, dan lain-lain. Antihistamin berkesan menghilangkan semua gejala ini.

Penyediaan sejuk terdiri daripada beberapa bahan aktif. Sebagai peraturan, ini adalah: 1. Paracetamol - untuk mengurangkan sakit kepala dan demam 2. Bahan untuk menyempitkan saluran darah untuk mengurangkan pembengkakan mukosa hidung, sehingga mengurangkan hidung berair. 3.

Antihistamin - dalam kes ini, mengurangkan fenomena reaksi keradangan (bersin, merobek, dll.)

Oleh itu, ubat-ubatan ini sangat berkesan untuk merawat gejala selsema dan selesema. Walau bagaimanapun, mereka tidak melawan virus, jangan lupa!

Ubat-ubatan ini bukan hanya "camar sedap"! Mereka boleh berlebihan dengan mudah! Lebih daripada empat sachet sehari tidak digalakkan.

Mengapa berbahaya untuk menggabungkan ubat-ubatan ini? Antihistamin adalah bahagian ubat untuk alahan dan selsema. Kesan sampingan ubat ini adalah mengantuk. Oleh itu, setelah meminum kedua-duanya, anda berisiko kehilangan tenaga sepanjang hari..

Di samping itu, masalah seperti ini boleh menjadi sangat berbahaya jika, misalnya, anda memandu kereta pada hari itu..

Apa yang perlu dilakukan Sekiranya anda mengambil ubat sejuk, hentikan pengambilan antihistamin buat sementara waktu ATAU minum ubat generasi kedua atau ketiga (Telfast, Erius, Claritin, dll.) Yang kurang memberi kesan pada sistem saraf.

Warfarin dan penghilang rasa sakit

Warfarin adalah ubat yang mengurangkan pembekuan darah. Ia mengurangkan pengeluaran protein faktor pembekuan. Oleh itu, darah menjadi lebih nipis dan risiko pembekuan darah berkurang..

Selalunya, warfarin diresepkan untuk fibrilasi atrium, di mana darah beku terbentuk di jantung, yang boleh "keluar", terbang ke otak dan menyebabkan strok.

bahaya adalah bahawa overdosis warfarin meningkatkan pendarahan dan risiko pendarahan intrakranial.

Mengapa berbahaya untuk menggabungkan ubat-ubatan ini? Pengurangan pembekuan darah adalah kesan sampingan ubat anti-radang nonsteroid yang diketahui. Oleh itu, gabungan NSAID dengan warfarin meningkatkan risiko pendarahan berbahaya..

Apa yang perlu dilakukan Sekiranya anda perlu mengambil warfarin, elakkan penghilang rasa sakit NSAID. Gunakan parazatamol sebagai gantinya - dalam kebanyakan kes, ia adalah pengganti NSAID yang baik.

  • Tonton video program "Hidup Sihat" mengenai topik ini
  • Aspirin jantung dan penghilang rasa sakit

Hearty Aspirin adalah salah satu ubat paling revolusioner sepanjang masa. Penggunaannya dapat mengurangkan risiko kematian sekiranya serangan jantung dan angina pectoris. Aspirin jantung (aspirin dosis rendah) menghalang pengeluaran bahan thromboxane, yang mendorong pembekuan darah. Akibatnya, proses pembentukan trombus menjadi perlahan.

Penghilang rasa sakit yang paling biasa adalah ubat anti-radang bukan steroid (ibuprofen, nise, dan banyak lagi). Ubat ini menyekat pengeluaran prostaglandin, zat yang menyebabkan keradangan dan kesakitan..

Oleh itu, NSAID sangat berkesan untuk hampir semua jenis kesakitan (sakit kepala, sakit sendi, sakit otot, dll.)

Mengapa berbahaya untuk menggabungkan ubat-ubatan ini? Pertama, kedua-dua aspirin jantung dan NSAID mempunyai kesan sampingan pada mukosa gastrik, oleh itu, jika diambil bersama, mereka boleh menyebabkan bisul dan pendarahan perut. Kedua, NSAID bersaing dengan aspirin untuk enzim yang sama. Tetapi pada masa yang sama mereka menyekatnya lebih teruk daripada aspirin. Oleh itu, apabila digunakan bersama, mungkin untuk mengurangkan keberkesanan aspirin jantung..

Apa yang perlu dilakukan: 1. Jangan mengambil ubat ini semasa perut kosong. 2. Ambil NSAID sekurang-kurangnya 30 minit selepas aspirin jantung atau 8 jam sebelumnya. 3. Sekiranya anda mengambil aspirin jantung, cuba sama sekali tidak mengambil NSAID. Dalam banyak kes, parasetamol membantu menghilangkan rasa sakit, yang tidak berinteraksi dengan aspirin..

  1. Tonton video program "Hidup Sihat" mengenai topik ini
  2. Statin dan flukonazol

Statin adalah ubat utama untuk menurunkan kadar kolesterol. Mereka mengganggu pengeluaran kolesterol oleh hati, sehingga hati terpaksa memproses kolesterol yang sudah ada di dalam darah..

Fluconazole (Flucostat, Diflucan) adalah salah satu ubat antikulat utama.

Pertama sekali, ia berkesan terhadap kandidiasis - sariawan, yang paling sering mempengaruhi saluran genital dan mukosa mulut.

Mengapa berbahaya untuk menggabungkan ubat-ubatan ini? Statin diproses oleh enzim hati.Fluconazole menghalang tindakan enzim ini, yang menyebabkan pengumpulan statin yang berlebihan di dalam badan. Dalam kuantiti yang banyak, statin boleh menyebabkan rhabdomyolysis - kerosakan otot.

  • Apa yang perlu dilakukan Oleh kerana flukonazol biasanya diminum dalam jangka pendek (dari satu hingga beberapa hari), disarankan untuk menghentikan statin untuk tempoh ini.
  • Inhibitor ACE dan spironolactone

Inhibitor ACE (lisinopril, captopril, dan ubat lain dengan akhir "-pril") adalah ubat yang paling penting untuk melawan tekanan darah tinggi. ACE adalah enzim yang terlibat dalam penghasilan zat yang disebut angiotensin II, yang menyekat saluran darah. Inhibitor ACE menyekat pengeluaran enzim ini, akibatnya pembuluh darah melebar dan tekanannya menurun.

Spironolactone (Veroshpiron) adalah salah satu ubat yang paling penting untuk memerangi kegagalan jantung. Sekiranya gagal jantung, jantung tidak berfungsi dengan baik dan sukar mengepam sejumlah besar cecair.

Spironolactone menghilangkan garam dan cairan yang berlebihan dari badan, jumlah darah menurun, dan beban pada jantung menurun.

Di samping itu, ubat ini mengurangkan penggantian tisu jantung normal dengan tisu parut yang tidak akan berfungsi..

Mengapa berbahaya untuk menggabungkan ubat-ubatan ini? Kedua-dua perencat ACE dan spironolactone meningkatkan kepekatan kalium dalam darah. Ini boleh menyebabkan hiperkalemia. Dia berbahaya kerana gangguan irama dan pengaliran jantung..

Apa yang perlu dilakukan: 1. Lakukan ujian kalium darah secara berkala.

2. Hadkan pengambilan makanan yang tinggi kalium (pisang, lentil, parsnips, pucuk pucuk Brussels, ubi jalar)

Adakah mungkin menggunakan aspirin dengan antibiotik. Aspirin adalah antibiotik atau tidak. Bolehkah anda minum antibiotik bersama-sama

Mungkin, setiap orang mempunyai sepiring Paracetamol di kabinet ubat rumahnya. Ubat yang murah ini dapat membantu dalam keadaan di mana anda perlu mengurangkan demam atau menghilangkan rasa sakit. Walau bagaimanapun, hanya sedikit orang yang memikirkan keserasian Paracetamol dengan ubat lain. Jadi, beberapa kombinasi dengan Paracetamol malah boleh membahayakan tubuh, yang perlu anda ingat.

Apabila Paracetamol diresepkan?

Paracetamol tergolong dalam kumpulan ubat-ubatan anti-radang bukan steroid (NSAID). Ia mempunyai semua kesan terapeutik kumpulan ini, iaitu: antipiretik, anti-radang dan analgesik.

Tetapi kesan Paracetamol yang paling ketara adalah keupayaan untuk mengurangkan suhu badan yang tinggi.

Oleh itu, Pertubuhan Kesihatan Sedunia mengesyorkan Paracetamol dan Ibuprofen sebagai antipiretik yang berkesan untuk orang-orang dari segala usia.