Pil banyak sisi. Untuk apa doktor menggunakan aspirin??

Pukulan

Ubat yang telah terkenal selama lebih dari 100 tahun sering disebut sebagai "dana emas" ubat. Dan ini bukan kebetulan. Walaupun ubat berdasarkan asid asetilsalisilat termasuk dalam kategori ubat anti-radang bukan steroid, ubat ini banyak digunakan dalam bidang perubatan lain..

Sejarah penampilan

Asid asetilsalisilat muncul pada abad ke-19. Pada tahun 1847, kilang salisilat pertama dibina. Dan pada tahun 1888, jabatan farmaseutikal pertama ditubuhkan untuk mengembangkan asid salisilik. Kelebihan utama alat tersebut adalah kosnya yang rendah. Kelemahan utama adalah banyak sifat toksik, yang memerlukan penambahbaikan. Oleh itu para saintis membuat kesimpulan bahawa mereka telah mencipta pilihan yang lebih selamat..

destinasi utama

Tujuan utama asid asetilsalisilat adalah untuk mengurangkan demam sekiranya berlaku demam. Untuk tujuan inilah, ia disimpan oleh banyak alat pertolongan cemas di rumah. Ubat ini dapat melawan demam dengan baik dengan menyekat sintesis prostaglandin. Suhu menurun, seperti yang dikatakan para pakar, kerana pengembangan saluran darah di kulit.

Di samping itu, asid acetylsalicylic melegakan kesakitan. Ini mungkin berlaku kerana adanya komponen periferal dan pusat dalam aspirin. Kerana peningkatan prostaglandin, kepekaan ujung saraf juga mula meningkat. Dan aspirin mengurangkan bilangan neurotransmitter, akibatnya rasa sakit hilang.

Untuk jantung dan saluran darah

Hari ini, aspirin sering diresepkan dalam rawatan penyakit kardiovaskular. Diyakini memiliki sifat antiplatelet, yakni dapat mengurangi risiko pembekuan darah. "Aspirin dianggap sebagai standar emas di antara ubat antiplatelet untuk rawatan pesakit dengan penyakit kardiovaskular yang berkaitan dengan aterosklerosis. Asalnya dibuat untuk tujuan lain, tetapi pemerhatian klinikal telah menunjukkan keberkesanannya pada pesakit dengan angina pectoris (angina pectoris).

Mengapa ia berkesan? Dalam perkembangan komplikasi klinikal aterosklerosis, trombosis menempati tempat penting, iaitu, plak kolesterol menarik platelet dan sel lain semasa pembentukan mikrokrak, proses keradangan berlaku, dan plak menjadi aterotrombotik, yang menyebabkan vasokonstriksi. Aspirin mengurangkan lekatan platelet ke plak dan risiko komplikasi. Keberkesanannya telah terbukti pada pesakit dengan penyakit kardiovaskular. Tetapi tanpa kehadiran mereka, pengambilan ubat seperti itu menimbulkan kontroversi dalam kalangan saintifik. Untuk mendapatkan kesan yang diinginkan, ia harus diambil untuk waktu yang lama, dan ubat dalam terapi kompleks dapat diresepkan oleh pakar kardiologi, ahli terapi, pakar bedah jantung, ahli saraf dan ahli endokrinologi, "kata Profesor, MD, pakar" Liga Kesihatan Bangsa "Mehman Mammadov.

Menentang onkologi

Satu lagi bidang penggunaan aspirin adalah onkologi. Para saintis telah melakukan penelitian selama bertahun-tahun, di mana ditentukan bahawa dos aspirin tertentu dapat berfungsi sebagai pencegahan barah. Pada masa yang sama, mekanisme sifat anti-kanser tidak difahami sepenuhnya..

Telah ditentukan bahawa terdapat penurunan risiko terkena barah usus besar, rektum, dan perut sebanyak 20%. Dalam kes ini, kesan antikanker diperhatikan dengan penggunaan ubat yang sangat lama (15 tahun). Dan anda boleh menggunakannya hanya seperti yang diarahkan oleh doktor. Di samping itu, kajian menunjukkan bahawa pengambilan aspirin sedikit sebanyak dapat mengurangkan risiko barah payudara dan prostat. Perlu difahami bahawa risiko mengambil aspirin cukup tinggi, dan oleh itu diperlukan perundingan pakar..

Penawar mabuk

Aspirin sering digunakan sebagai ubat mabuk. Ia mula bertindak dengan cepat dan membantu badan pulih lebih cepat. Pertama, darah menipis, kerana ia beredar lebih cepat dan menyediakan sel dengan glukosa dan oksigen. Ia juga mendorong pembubaran mikrokot, melegakan kesakitan, termasuk pada otot. Pada masa yang sama, asid acetylsalicylic tidak mempengaruhi penguraian etil dengan cara apa pun, ia tidak bertarung dengan keracunan itu sendiri. Aspirin hanya membantu memperbaiki keadaan umum seseorang.

Potensi bahaya

Penting untuk tidak lupa bahawa ubat berdasarkan asid asetilsalisilat sama sekali tidak berbahaya. Dan, walaupun terdapat di kaunter, terdapat secara percuma di farmasi dan sangat murah, anda tidak boleh menyalahgunakannya..

Juga, jangan amalkan pengambilan aspirin semasa kehamilan, terutamanya pada trimester 1 dan 3. Dalam kes pertama, aspirin boleh menyebabkan pembentukan malformasi janin. Pada trimester ke-3, ia membuktikan perkembangan kecacatan buah pinggang yang teruk pada seorang kanak-kanak.

Aspirin antipiretik

Aspirin adalah ubat farmakologi yang berkesan dengan kesan analgesik dan anti-radang. Kerana itu, kebanyakan pengguna menggunakannya sebagai antipiretik. Aspirin, walaupun mempunyai ciri positif, mempunyai beberapa ciri negatif yang boleh mempengaruhi kesihatan manusia secara negatif. Anda akan mengetahui maklumat yang lebih terperinci dari artikel kami..

Penerangan ringkas mengenai Aspirin

Ia berdasarkan asid acetylsalicylic, yang mempunyai kesan analgesik pada tubuh manusia..

Penting untuk mengambil aspirin dalam kes seperti ini:

  • Haba;
  • Kesakitan di tekak, otot dan sendi;
  • Sakit kepala dan serangan migrain yang teruk;
  • Sakit haid pada wanita.

Ciri-ciri ubat

Selalunya, pakar menetapkan Aspirin sebagai ubat pencegahan serangan jantung dan strok. Dalam kes ini, dos harian berkisar antara 80-200 mg. Tetapi untuk menurunkan suhu, menghilangkan rasa sakit dan mencegah keradangan, pesakit perlu mengambil dos yang besar..

Sebaiknya gunakan antipiretik 300-350 mg setiap 5-6 jam. Seperti yang dinyatakan dalam arahan, dos harian yang dibenarkan mestilah berbeza dalam lingkungan 4000 mg. Ubat antipiretik Aspirin bertindak bukan sahaja pada petunjuk suhu, tetapi juga pada gejala yang menyertainya - sakit, sakit di seluruh badan dan keradangan.

Walaupun Aspirin mempunyai kesan antipiretik, ia hanya boleh diambil dalam kes yang melampau. Ini disebabkan oleh fakta bahawa ubat dalam dos yang besar, dan ini adalah cara pengambilannya dalam keadaan panas, boleh membahayakan mukosa gastrointestinal. Kesan negatif ini akan ditunjukkan oleh sakit perut dan najis gelap..

Kesan sampingan yang diprovokasi oleh Aspirin adalah berbahaya kerana pesakit akan memerlukan pembedahan untuk merawat ulser. Itulah sebabnya para pakar pada umumnya mengesyorkan menurunkan suhu hanya dengan Paracetamol..

Aspirin untuk demam tinggi

Ubat itu tidak boleh diberikan kepada kanak-kanak di bawah 15 tahun. Ini disebabkan oleh fakta bahawa dalam tubuh anak, antipiretik ini dapat memprovokasi perkembangan sindrom Reye: kerosakan pada hati dan otak. Patologi ini jarang berlaku, tetapi menjadi penyebab kematian setiap pesakit kedua. Lebih baik memberi Paracetamol kepada anak, tetapi sebelum itu, baca arahannya dengan teliti.

Antipiretik ini, walaupun untuk pesakit dewasa, boleh menyebabkan penyakit gastrousus yang serius. Oleh itu, doktor mengesyorkan menggantinya dengan Paracetamol - ubat ini kurang berbahaya bagi tubuh manusia..

Sekiranya Paracetamol tidak sesuai, antipiretik lain tanpa Aspirin boleh didapati di pasaran farmaseutikal.

Ubat antipiretik yang paling berkesan termasuk:

  • Ibuklin;
  • Coldact;
  • Nurofen;
  • Teraflu;
  • Analgin;
  • Panadol.

Sebaiknya berjumpa dengan doktor anda sebelum menggunakan tablet di atas..

Sumber:

Vidal: https://www.vidal.ru/drugs/aspirin__1962
GRLS: https://grls.rosminzdrav.ru/Grls_View_v2.aspx?routingGuid=712d0942-5c3e-4391-96b3-08f47af0de08&t=

Menjumpai pepijat? Pilihnya dan tekan Ctrl + Enter

TOP 10 ubat antipiretik terbaik

Anehnya, adalah kenyataan bahawa ubat antipiretik tidak menyembuhkan penyakit, mereka hanya menghilangkan akibatnya. Walaupun begitu, mereka adalah pembantu pertama dalam memerangi jangkitan virus dan selsema..

  1. Bentuk pelepasan ubat antipiretik
  2. Pada suhu berapa ejen antipiretik harus diambil untuk orang dewasa dan kanak-kanak
  3. Cara memilih agen antipiretik yang betul
  4. Tablet dan serbuk antipiretik terbaik untuk orang dewasa
  5. Ibuprofen (analog Nurofen, Ibuclin, Miga, Faspik)
  6. Coldact Flu Plus
  7. Parasetamol
  8. Nimesil dan Nimesulide
  9. Aspirin
  10. Antipiretik terbaik untuk kanak-kanak
  11. Nurofen untuk kanak-kanak
  12. Panadol
  13. Efferalgan untuk kanak-kanak
  14. Cefekon
  15. Maxicold
  16. Cara bukan perubatan dan rakyat untuk menurunkan suhu

Bentuk pelepasan ubat antipiretik

Seluruh rangkaian ubat yang ada untuk menghilangkan demam dibahagikan kepada beberapa kumpulan mengikut bentuk pelepasan:

  • penggantungan;
  • tablet;
  • salap;
  • kapsul;
  • serbuk untuk menyediakan minuman;
  • penyelesaian untuk suntikan;
  • sirap;
  • suppositori rektum.

Dari segi kecekapan, semua format hampir sama.

Pada suhu berapa ejen antipiretik harus diambil untuk orang dewasa dan kanak-kanak

Petunjuk penggunaan ubat antipiretik adalah sederhana: melintasi sempadan termometer +39 pada orang dewasa, +38 pada seorang kanak-kanak. Anda harus lebih prihatin kepada anak-anak - jika bayi mempunyai masalah dengan jantung dan paru-paru, dengan hipoksia, gangguan metabolik, toleransi demam dan sawan yang buruk pada masa lalu, perlu memantau keadaan anak dan memulakan rawatan pada + 37 / + 37,5 darjah.

Cara memilih agen antipiretik yang betul

Pilihan ubat yang betul - 100% kejayaan dalam rawatan. Agar tidak masuk ke dalam kekacauan dan tidak sembuh tanpa akibat, anda perlu mengikuti beberapa perkara:

  • ketahui sejarah anda, kerana hampir semua ubat mempunyai kontraindikasi;
  • baca dengan teliti komposisi ubat;
  • mengkaji kontraindikasi dan kemungkinan kesan sampingan;
  • tidak boleh dilakukan pada iklan yang indah, cara yang sering kali mahal mempunyai akibat yang sangat negatif dan mengandungi komponen yang tidak berkesan;
  • jangan berunding dengan rakan dan kenalan, ada doktor untuk ini.

Sebaiknya pergi ke hospital, menjalani ujian dan mendapatkan temu janji dengan pakar. Tetapi jika tidak mungkin, anda boleh bertanya kepada ahli farmasi mengenai ubat-ubatan tersebut.

Tablet dan serbuk antipiretik terbaik untuk orang dewasa

Ibuprofen (analog Nurofen, Ibuclin, Miga, Faspik)

Dadah tindakan yang luas, tersedia dalam bentuk tablet, suppositori rektum, salap, gel, penggantungan, penyelesaian untuk suntikan. Produk ini dihasilkan oleh beberapa kilang farmasi di Serbia, Rusia, Belarus, Ukraine. Bahan aktif utama adalah ibuprofen, yang berfungsi dalam beberapa cara:

  • melegakan keradangan;
  • melegakan kesakitan;
  • menghilangkan bengkak;
  • mengurangkan kebolehtelapan dinding saluran darah;
  • meredakan demam.

Ia diresepkan untuk pesakit yang menderita influenza, bronkitis, sakit tekak, radang di telinga, tekak dan hidung, rematik, neuralgia, penyakit sistem muskuloskeletal, gout, sindrom kesakitan yang teruk, termasuk migrain dan sakit gigi, dengan kecederaan dan keseleo parah, lebam dan pecah ligamen.

  • intoleransi terhadap komponen utama;
  • penyakit serius saluran pencernaan (ulser, kolitis);
  • pembekuan darah yang lemah;
  • penyakit mata yang kompleks;
  • masalah buah pinggang;
  • kegagalan jantung;
  • hati yang berpenyakit;
  • asma;
  • kanak-kanak di bawah 12 tahun.

Pengguna sangat menghargai sifat antipiretik dan analgesik Ibuprofen, dengan memperhatikan bahawa ubat ini sangat baik untuk selesema yang teruk dan selesema yang berlarutan, melegakan kesakitan yang teruk di punggung bawah dan belakang. Tetapi bersama dengan pujian, kesan sampingan yang kuat juga dicatat, yang dinyatakan dengan cara yang berbeza - dari keguguran rambut dan kemerosotan keadaan kulit hingga kesakitan teruk di hipokondrium dan najis yang tidak stabil..

Coldact Flu Plus

Kapsul gelatin over-the-counter India. Terdapat tiga komponen aktif utama:

  • parasetamol, yang berfungsi sebagai penghilang rasa sakit ringan dan antipiretik yang kuat;
  • phenylephrine, yang melegakan pembengkakan dan kemerahan hidung, menyempitkan saluran darah;
  • chlorphenamine, yang menghilangkan reaksi alergi yang disebabkan oleh selesema - mata berair, hidung gatal, mata terbakar.

Ubat ini mengatasi semua jenis selesema dan selsema, memusnahkan semua manifestasi penyakit sekaligus - dari hidung berair hingga sakit tekak dan sakit sendi.

Alat ini mempunyai sejumlah kontraindikasi:

  • alahan terhadap mana-mana komponen komposisi;
  • mengambil antidepresan;
  • penyakit jantung;
  • tekanan darah tinggi;
  • diabetes;
  • glaukoma;
  • penyakit kompleks hati, ginjal, saluran pencernaan dan sistem kencing;
  • masalah darah;
  • kehamilan dan penyusuan;
  • kanak-kanak di bawah 12 tahun.

Perlu dipertimbangkan kehadiran kesan sampingan, yang paling sering dinyatakan dalam bentuk ruam atau kemerahan berganda, insomnia dan pening berkala, sakit perut dan mual, pemburukan asma, takikardia.

Bagi orang yang mempunyai masalah hati, minum ubat tersebut hanya di bawah pengawasan doktor! Ubat ini dapat meningkatkan aktiviti enzim hati dengan ketara, boleh menyebabkan kegagalan hati dan nekrosis hati hingga mati!

Dilarang mengambil ubat secara serentak dengan ubat-ubatan lain, di mana komponen utamanya adalah parasetamol, serta alkohol dan ubat penenang. Semasa rawatan dengan Coldact Flu Plus, anda tidak boleh memandu, penyebaran dan penghambatan reaksi mungkin berlaku.

Pembeli menggambarkan ubat itu sebagai ubat yang berkesan dalam memerangi tanda-tanda pertama selesema, ia berfungsi dengan cepat, melegakan simptom dalam masa yang singkat. Mengenai selesema lanjut atau selesema yang teruk, di sini pengguna dengan tegas memperhatikan bahawa ubat itu tidak banyak membantu dan setelah beberapa hari mengambil kesan sampingan yang tidak menyenangkan mula muncul.

Parasetamol

Salah satu ubat antivirus paling selamat di dunia, menduduki tempat pertama dalam ranking ubat untuk rawatan ARVI pada kanak-kanak. Alat ini boleh didapati dalam bentuk tablet, suppositori rektum, suspensi dan sirap, yang mempunyai kesan antipiretik dan analgesik. Komponen utama adalah parasetamol, yang mempunyai kesan positif pada sistem saraf, menormalkan kerja pusat-pusat termoregulasi dan melegakan kesakitan. Puncak keberkesanan ubat berlaku dengan cepat - 1.5-2 jam selepas pentadbiran. Paracetamol diresepkan untuk kesakitan teruk - migrain, neuralgia, sakit gigi, dan juga sebagai agen anti-influenza.

Ubat ini hanya mempunyai beberapa kontraindikasi:

  • alahan terhadap parasetamol;
  • penyakit hati atau buah pinggang yang serius;
  • alkoholisme;
  • penyakit darah kompleks;
  • anemia teruk;
  • kandungan leukosit dalam darah yang sangat rendah;
  • tahap tinggi bilirubin.

Juga, parasetamol tidak boleh diberikan kepada bayi baru lahir dan bayi.!

Kesan sampingan hanya muncul pada mereka yang alah kepada ubat dan dinyatakan dalam bentuk ruam, gatal-gatal, edema Quincke. Perlu diingat bahawa ubat itu diambil semasa perut kosong! Sekiranya anda mengambil pil selepas makan atau sebelum makan, kesannya pada badan akan menjadi perlahan..

Anda tidak boleh bersemangat dengan parasetamol dan mengambilnya secara tidak terkawal, kerana overdosis boleh menyebabkan kerosakan hati yang tidak dapat dipulihkan. Kursus maksimum rawatan dengan parasetamol berlangsung selama 2-3 hari untuk selesema, 5 hari sebagai anestetik.

Ulasan untuk ubat sangat positif. Pembeli memperhatikan keberkesanannya yang tinggi, kelajuan tindakan, tidak berbahaya dan toleransi parasetamol yang baik oleh kanak-kanak.

Nimesil dan Nimesulide

Ubat antipiretik dan anti-radang, yang mempunyai nama yang berbeza, dari pengeluar yang berbeza, tetapi satu bahan aktifnya adalah nimesulide, yang terkandung dalam ubat dalam kepekatan yang sama. Bentuk pelepasan juga memisahkan ubat-ubatan: Nimesil dijual dalam bentuk serbuk yang dibungkus untuk menyediakan larutan ubat untuk pemberian oral, dan Nimesulide tersedia dalam bentuk tablet, serbuk untuk larutan dan salap. Ubat mula berfungsi dengan cepat - 2-3 jam sudah cukup, tetapi tidak mempunyai tindakan yang berpanjangan.

Arah utama dana ini:

  • melegakan kesakitan pada osteoartritis;
  • melegakan sakit belakang yang teruk, dengan kecederaan dan keseleo, dengan bursitis dan tandenitis;
  • melegakan sakit gigi;
  • sakit semasa haid;
  • melegakan keradangan;
  • selesema dan selsema.
  • ulser gastrousus;
  • asma;
  • berdarah;
  • keradangan usus yang teruk;
  • pembekuan darah yang lemah;
  • kegagalan buah pinggang;
  • tempoh kehamilan dan penyusuan;
  • penyakit hati dan buah pinggang yang serius;
  • pergantungan pada alkohol dan dadah;
  • kanak-kanak di bawah 12 tahun.

Kesan sampingannya banyak dan berbeza-beza, bergantung pada keadaan pesakit dan penyakit yang berkaitan. Ini boleh menjadi gatal-gatal sederhana atau kemerahan ringan, atau peningkatan rasa gugup, kehilangan penglihatan sementara, penyakit kuning, tekanan darah rendah, masalah dengan kencing. Untuk mengelakkan segala kemungkinan akibat negatif, anda harus berjumpa pakar sebelum menggunakannya! Pengguna mencirikan ubat ini dengan baik, terutamanya memperhatikan keberkesanannya untuk kesakitan teruk pada sendi dan punggung bawah, dengan selesema yang teruk dan demam tinggi. Tetapi beberapa nuansa diperhatikan - setelah mengambilnya, sedikit rasa mengantuk muncul, jadi anda tidak seharusnya berada di belakang roda. Sebagai kesan sampingan, ketidakselesaan perut, kes mual yang jarang berlaku dan sedikit disorientasi dicatatkan.

Aspirin

Ubat bajet dalam bentuk tablet, bahan aktif utamanya ialah asid asetilsalisilat. Setelah mengambilnya, ia diserap ke dalam saluran pencernaan dan menyebar melalui darah, bertindak dengan berkesan dan secepat mungkin. Penyakit yang mana aspirin ditunjukkan:

  • migrain teruk;
  • sakit gigi;
  • sakit haid;
  • sakit pada otot dan sendi;
  • sakit belakang dan belakang;
  • selsema dan selesema.

Aspirin dilarang sama sekali untuk orang dengan kecenderungan pendarahan teruk, dengan alergi terhadap asid acetylsalicylic dan kanak-kanak dengan penyakit virus. Yang terakhir ini disebabkan oleh fakta bahawa ada sejumlah virus yang mempengaruhi hati, dan aspirin juga mempengaruhinya, dan serangan dua kali ganda pada sel hati dapat mempengaruhi fungsinya secara negatif..

Anda juga harus berhati-hati dengan penggunaan aspirin untuk orang yang menderita asma dan diabetes mellitus, penyakit ginjal dan hati kronik, wanita hamil dan ibu menyusui.

Kesan sampingan boleh menjadi kuat atau ringan. Selalunya ini adalah sakit perut, peningkatan platelet dalam darah. Pendarahan dalaman mungkin timbul, gejala-gejala di antaranya adalah malaise, anemia, najis. Sekiranya anda melihat tanda-tanda ini, anda harus segera pergi ke hospital.!

Overdosis ubat boleh memberi kesan buruk kepada tubuh, mengganggu kerja pankreas, memprovokasi kegagalan buah pinggang, peningkatan tekanan darah, pembentukan batu ginjal, distrofi miokard, dysbiosis oral, anemia.

Pengguna memuji ubat itu, merasa sangat berkesan dan murah (dari 4 rubel) untuk melawan kesakitan dan selesema. Kesan sampingan sangat jarang berlaku.

Antipiretik terbaik untuk kanak-kanak

Nurofen untuk kanak-kanak

Ubat anti-radang dan antipiretik dihasilkan dalam format suppositori rektum, sirap dan penggantungan. Komponen aktif komposisi adalah ibuprofen. Ubat ini mempunyai kesan yang disasarkan pada pusat sakit dan keradangan, menghentikan aktiviti mereka dan menghilangkan akibatnya. Ia juga menurunkan demam, menormalkan termoregulasi badan. Nurofen cepat diserap ke dalam aliran darah, jangka masa kesan selepas mengambil ubat adalah 8-9 jam.

Ubat ini diresepkan untuk kanak-kanak dari 3 bulan ketika mendiagnosis selesema, selesema, jangkitan kecil, reaksi alergi setelah vaksinasi, semasa tumbuh gigi, sakit tekak dan telinga.

Terdapat sejumlah kontraindikasi terhadap penggunaan Nurofen untuk kanak-kanak:

  • alahan terhadap komponen komposisi;
  • ulser dan hakisan saluran pencernaan;
  • toleransi aspirin yang lemah dan akibat pengambilannya dalam bentuk ruam, kemerahan dan asma;
  • masalah usus;
  • kehadiran penyakit darah;
  • masalah pendengaran;
  • penyakit buah pinggang dan hati;
  • kalium tinggi dalam darah;
  • kehadiran bakteria Helicobacter Pylori.

Walaupun ini adalah ubat kanak-kanak, terdapat beberapa kesan sampingan: sakit perut, mual, muntah, cirit-birit, hiperaktif, gatal-gatal, kekejangan pada bronkus, takikardia, gangguan fungsi ginjal.

Ibu bercakap dengan baik mengenai ubat itu sebagai ubat bius yang cepat membantu dan berfungsi untuk masa yang lama. Tetapi sebagai antipiretik, ia dicirikan lebih teruk - ia bertindak sangat perlahan dan tidak selalu berkesan. Dalam 5 kes daripada 10, ubat tidak mengatasi selesema dan selsema.

Pada 9 Ogos 2019, Kementerian Kesihatan Rusia melarang penggunaan Nurofen untuk kanak-kanak dalam bentuk suppositori rektum, yang dihasilkan oleh pengeluar Yunani Famar A.V.E! Menurut laporan, pengeluar tersebut melanggar peraturan untuk pengeluaran ubat dan pelesenannya.

Panadol

Ubat moden yang dihasilkan dalam bentuk tablet dan tablet larut cepat effervescent dalam cangkang filem. Komponen utama komposisi adalah parasetamol, yang secara aktif menekan pusat-pusat termoregulasi, sehingga menghilangkan suhu tinggi, dan juga mempengaruhi sistem saraf secara positif, menghilangkan rasa sakit. Perlu diingat bahawa ubat tidak mempunyai kesan anti-radang, hanya menghilangkan rasa sakit dan demam.

Ejen tersebut bertindak secepat mungkin, secara aktif menyerap darah dari usus kecil, dan mula berfungsi setelah 10-50 minit, mencapai puncaknya dalam 6 jam. Ubat ini tidak memberi kesan negatif kepada tubuh, tidak merengsakan selaput lendir saluran gastrousus.

Panadol diresepkan untuk selesema dan selesema, untuk kesakitan dari pelbagai asal, termasuk pasca trauma dan pergigian, untuk rawatan jangkitan yang kompleks dengan demam.

Tidak ada kontraindikasi, kecuali intoleransi peribadi terhadap komponen komposisi dan kanak-kanak di bawah umur 6 tahun. Tetapi orang yang mengalami gangguan serius dan penyakit kronik dalam tubuh lebih baik mengambil ubat tersebut di bawah pengawasan doktor..

Panadol umumnya boleh diterima dengan baik, tetapi kesan sampingan juga mungkin berlaku:

  • ruam kulit dan gatal-gatal;
  • anemia;
  • kolik buah pinggang;
  • masalah perut.

Ulasan ubat itu rata-rata - paling sering pengguna perhatikan bahawa tidak berkesan untuk selesema, praktikalnya tidak menurunkan suhu, dan jika menghilangkan demam, maka cepat kembali. Dengan sindrom kesakitan, Panadol juga tidak selalu membantu dan tidak segera - anda perlu menunggu sekurang-kurangnya 30-60 minit, dan kadang-kadang 2-3 jam, hanya selepas itu kesan lemah dapat dilihat.

Efferalgan untuk kanak-kanak

Suppositori sirap dan rektum dari syarikat Perancis Bristol-Myers Squibb. Bahan aktif dalam kedua format adalah parasetamol. Supositoria juga mengandungi gliserida semisintetik, dan sirap mengandungi gula, asid sitrik, air, perasa, makrogol pencahar sintetik, pemanis buatan natrium sakarinat.

Ubat ini secara perlahan mempengaruhi hipotalamus, mengurangkan aktiviti pusat sistem saraf yang bertanggungjawab untuk kesakitan dan demam. Ejen itu tidak melegakan keradangan. Efferalgan setelah mengambilnya dengan cepat memasuki aliran darah dan mula berfungsi hampir seketika - setelah 10-20 minit, jika ubat itu diambil ketika perut kosong.

Lilin dan sirap dibenarkan untuk kanak-kanak dari usia satu bulan. Ia diresepkan untuk selesema dan penyakit berjangkit, dengan toleransi vaksinasi yang lemah, dengan pelbagai rasa sakit, termasuk semasa tumbuh gigi pada bayi.

Kontraindikasi - alergi terhadap komponen ubat, kekurangan enzim sitosolik G6PD, masalah hati dan ginjal, penyakit darah, cirit-birit, diabetes mellitus.

Selepas mengambil ubat, kesan sampingan mungkin muncul:

  • ruam kulit;
  • sakit perut;
  • muntah dan kelemahan;
  • cirit-birit.

Pembeli pasti mengesyorkan ubat itu untuk digunakan, dengan mengambil kira beberapa kelebihan:

  • kelajuan tindakan;
  • kesan antipiretik yang baik;
  • format yang sesuai;
  • melegakan kesakitan yang cepat;
  • tiada kesan sampingan;
  • sirap sedap;
  • harga bajet.

Cefekon

Ubat Rusia berdasarkan paracetamol, dihasilkan dalam bentuk suppositori rektum. Ia mempunyai kesan antipiretik, analgesik dan anti-radang ringan. Kelebihan utama ubat adalah pengenalan yang cepat dan mudah ke dalam badan, penyerapan zat aktif secepat mungkin ke dalam darah dan kesan kuat terhadap suhu dan kesakitan. Ubat ini tidak membahayakan organ dalaman, tidak merengsakan membran mukus, tidak mengganggu metabolisme elektrolit air.

Satu ubat diresepkan pada suhu tinggi dengan latar belakang penyakit berjangkit dan selsema dengan kerumitan yang berbeza, reaksi terhadap vaksinasi. Juga diresepkan sebagai analgesik untuk sakit kepala dan sakit gigi, neuralgia, migrain, sakit belakang.

Dilarang menggunakan ubat untuk kanak-kanak dengan penyakit darah, masalah ginjal dan hati, alergi parasetamol. Selepas pengambilan, mungkin terdapat kesan sampingan kecil:

  • gatal-gatal dan kemerahan;
  • penurunan imuniti terhadap penyakit kulat dan bakteria;
  • penurunan leukosit dan platelet dalam darah;
  • kolik buah pinggang;
  • sakit belakang;
  • keradangan buah pinggang.

Ibu mencirikan ubat dengan baik, mengatakan bahawa ia menghilangkan panas dengan baik, dengan cepat menghilangkan rasa sakit. Tetapi diperhatikan bahawa kesannya tidak tahan lama - secara harfiah beberapa jam. Penggunaan suppositori yang mudah, rasa sakitnya ketika dimasukkan ke dalam badan, juga diperhatikan secara positif. Kesan sampingan dilihat, tetapi sangat jarang berlaku. Harga ubat itu murah.

Maxicold

Ubat dari pengilang Rusia, dihasilkan dalam bentuk tablet dan serbuk untuk menyediakan minuman. Komposisinya sederhana, tetapi cukup berkesan:

  • paracetamol, agen antipiretik dan penghilang rasa sakit yang kuat;
  • phenylephrine, yang secara aktif menyekat saluran darah, dengan itu melegakan kesesakan hidung dan hidung berair;
  • asid askorbik, yang meningkatkan imuniti dan fungsi pelindung tubuh secara keseluruhan, menormalkan metabolisme karbohidrat dan reaksi redoks.

Ubat ini ditetapkan untuk selesema dan selesema.

Perlu diingat bahawa Maksikold mempunyai sejumlah kontraindikasi:

  • penyakit hati dan buah pinggang yang kompleks, termasuk kegagalan buah pinggang dan hati;
  • hiperfungsi kelenjar tiroid;
  • penyakit jantung;
  • darah tinggi;
  • penerimaan serentak dengan antidepresan dan sediaan yang mengandungi paracetamol;
  • BPH;
  • kanak-kanak di bawah umur 9 tahun.

Selepas ujian, sejumlah kesan sampingan diperhatikan: gangguan hematopoiesis, sakit kepala, mual, tekanan darah tinggi, aritmia, sesak nafas, sakit perut. Penggunaan ubat yang berlebihan atau berpanjangan mengancam disfungsi buah pinggang, migrain teruk, insomnia.

Ulasan mengenai Maxicold bagus - kebanyakan pembeli melihat kecekapannya yang tinggi, penghapusan panas dan suhu dengan cepat, penghapusan sakit badan dan sakit tekak. Pelbagai rasa dan format serbuk yang senang juga dipuji. Kekurangannya hanya terdapat kesan sampingan, yang jarang berlaku, dan terlalu mahal.

Cara bukan perubatan dan rakyat untuk menurunkan suhu

Sekiranya tidak dapat pergi ke hospital atau membeli ubat, anda boleh menggunakan bantuan ubat tradisional.

Berikut adalah beberapa resipi yang terbukti untuk melawan panas:

  • mengelap dengan air sejuk. Untuk melakukan ini, ambil air pada suhu bilik (lebih panas untuk kanak-kanak), seluruh tubuh pesakit dibasahi dengan banyak air, sehingga kering sendiri. Kemudian semuanya diulang lagi. Dengan cara ini, anda dapat menurunkan suhu beberapa darjah dalam 1.5-2 jam. Untuk kanak-kanak kecil di bawah 2-3 tahun, lebih baik tidak mengelap, tetapi membungkusnya dengan kain yang direndam dalam air selama 15-20 minit;
  • kompres dengan ais. Potong ais menjadi kepingan kecil, masukkan ke dalam beg atau bungkus dengan kain, dan kemudian sapukan ke tempat di mana kapal besar badan melintas - dahi, ketiak, pangkal paha, lubang di bawah lutut. Tuala tambahan diletakkan di antara ais dan badan untuk mengelakkan hipotermia. Tempoh prosedur maksimum 7-8 minit, kompres dapat diulang setiap 15-20 minit;
  • merebus herba antipiretik: oregano, calendula, cabang raspberry, tunas birch, bunga limau. Beberapa sudu besar bahan mentah yang dihancurkan dituangkan dengan segelas air mendidih dan disuntik selama 2 jam. Kaldu ditapis, satu sudu madu ditambahkan;
  • beri dengan kesan antipiretik: strawberi, raspberi, ceri, currant, jeruk, prun. Cara paling berkesan untuk menggunakannya ialah minuman jem atau buah;
  • minum banyak cecair. Ini boleh menjadi air biasa, kompot, teh, decoctions atau infusions Dengan kepekatan air yang tinggi di dalam badan, peluh yang kuat bermula, peluh semasa penyejatan menyejukkan badan dan demam berkurang. Plus ia memberikan perlindungan tambahan terhadap dehidrasi..

Perlu diingat bahawa ubat-ubatan rakyat tidak selalu berkesan dan dengan penyakit yang berlarutan, anda perlu berjumpa doktor!

Antipiretik (parasetamol, aspirin, analgin, nurofen, teraflu) dan agen simptomatik lain untuk selesema dan selesema. Bentuk pelepasan (serbuk, tablet, supositoria) untuk orang dewasa dan kanak-kanak. Ulasan, penerangan dan analisis perbandingan

Ubat antipiretik kini banyak diperlihatkan di pasaran. Iklan menjanjikan kita penawar ajaib dari selesema dan selesema lain, anda hanya perlu minum pil atau membubarkan beg serbuk yang indah di dalam air dan esok anda akan diberi kesihatan dan semangat. Mari kita lihat apakah ini betul-betul dan apa yang ada di sebalik ubat simptom untuk selesema dan selsema.

Pertama, kami segera menggariskan julat suhu di mana perlu mengambil ubat antipiretik:

  1. Bagi orang dewasa yang selsema atau selesema, suhu ini ialah 38.5 darjah Celsius atau lebih tinggi
  2. Untuk kanak-kanak, wanita hamil atau orang yang tidak bertolak ansur dengan suhu tinggi, bar ini boleh dikurangkan hingga 38 darjah dan melebihi nilai ini

Sekarang kita mempunyai kerangka tertentu dari mana kita boleh memulakan. Pada suhu di bawah yang ditunjukkan, anda mungkin merasa tidak enak, penderitaan kelihatan keterlaluan, tetapi fikir, adakah itu sangat teruk? Mungkin lebih baik melepaskan diri dari monitor dan hanya berbaring, yang akan meningkatkan kesejahteraan umum sekiranya sakit.

Sebenarnya, untuk menurunkan suhu pada kanak-kanak (dan juga orang dewasa), anda boleh menggunakan beberapa helah sederhana, yang saya sebut kaedah fizikal untuk menurunkan suhu. Mereka tidak menyiratkan penggunaan ubat-ubatan atau kimia lain - fizik tulen, ketika badan yang dipanaskan, ketika dibasahi, dengan baik mulai mengeluarkan panas ke persekitaran luaran.

Jadi, yang pertama adalah menyapu badan pesakit dengan air (bukan sejuk atau ais, tetapi hanya sejuk), air sebelumnya boleh dicairkan separuh dengan vodka atau menambah cuka 6% biasa dalam perkadaran satu sudu cuka per liter air. Dengan bantuan span, anda boleh mengelap badan kanak-kanak atau orang dewasa yang demam dengan penyelesaian ini. Kesannya, saya jamin, akan menjadi luar biasa - minus 0.5-1 darjah pada termometer akan direkodkan dengan segera. Walaupun tidak akan terlalu lama, siapa yang menghalangi anda mengulangi prosedur selepas beberapa ketika.

Kedua, otak hanya mendidih pada suhu. Anda juga boleh menggunakan penyejukan, yang akan menurunkan suhu dan memberi jalan keluar ke kepala yang sakit. Anda boleh meletakkan kain atau serbet yang direndam dalam air sejuk di dahi anda. Anda tidak boleh menambah cuka atau vodka dan menyimpannya di kepala anda untuk masa yang lama, secara berkala melembapkan.

Prosedur di atas tidak boleh dilakukan dalam draf. Lebih baik menutup balkoni atau tingkap tingkap sebentar, lap dengan tenang pesakit, tunggu sehingga dia mengeringkan sedikit dan letakkan di udara, setelah sebelumnya menutupnya dengan selimut atau pergi bersama pesakit ke bilik lain.

Ketiga, tidak perlu berpakaian hangat atau menutupi pesakit dengan selimut atau selimut. Sebaliknya, pakaian harus ringan, mudah menyerap peluh, terbuat dari bahan semula jadi, dan boleh duduk dengan bebas. Selimut juga mestilah nipis standard. Biarkan berlaku pertukaran haba yang normal dengan persekitaran, jangan "memasak" orang yang sakit di bawah lapisan selimut dan bulu.

Dari opera yang sama, aksioma keempat adalah bahawa pada suhu tinggi, anda tidak boleh memberi seseorang raspberi (biasanya mereka memberi teh dengan jem raspberry atau rebusan daripadanya), badan, ketika panas, memanas lebih banyak lagi, dan keadaannya, dan kesejahteraan orang yang mengalami suhu hanya boleh bertambah buruk. Juga, jangan tinggalkan kaki anda di mustard (mandian kaki), ini juga memanaskan badan yang sudah dipanaskan.

Sebagai seorang pengamal, saya hanya menganjurkan kaedah menurunkan suhu, kaedah ini sangat berkesan dan hanya membantu menurunkan suhu yang berlebihan. Sesungguhnya, pada suhu tinggi dalam tubuh manusia, keseluruhan reaksi selular dicetuskan, yang membawa kepada pembentukan interferon manusia, pelindung yang sangat berharga yang membantu memusnahkan virus. Ini bukan sejenis sediaan buatan, kononnya mengandungi interferon, tetapi itu sendiri yang asli dan sangat berharga. Untuk ini, anda boleh menahan simptom yang semestinya disertai selesema atau selesema..

Tetapi ada kalanya reaksi suhu menjadi patologi, ditambah dengan intoleransi individu memerlukan campur tangan pihak ketiga dan penggunaan ubat antipiretik. Di bawah ini kita akan bercakap mengenai yang paling popular dari mereka..

  • Parasetamol
  • Ibuklin
  • Koldakt
  • Tylenol
  • Teraflu
  • Nurofen
  • Analgin
  • Efferalgan
  • Panadol
  • Coldrex
  • Rinza
  • Rinzasip
  • Aspirin

Parasetamol. Ini adalah ubat yang mempunyai kesan analgesik, antipiretik dan anti-radang ringan. Ia bertindak secara tidak langsung melalui pusat-pusat termoregulasi dan kesakitan. Menurut pengalaman saya, ia adalah ubat yang sangat berkesan, ia tidak mengandungi pewarna kimia tambahan dan bahan pengawet, yang menjadi sebab serbuk berjenama dari suhu, di mana parasetamol adalah komponen utama - ini adalah Panadol, Tylenol, dan Efferalgan. Dalam kes ini, anda membayar lebih banyak komponen tambahan dalam komposisi ubat, yang tidak diperlukan sama sekali, bahan aktifnya masih parasetamol.

Lebih baik menggunakan yang ada dalam tablet (untuk kanak-kanak, lilin lebih disukai) dalam dos - untuk orang dewasa dan kanak-kanak berumur lebih dari 12 tahun - 500 mg sekali, dos harian hingga 4 gram (dari pengalaman yang akan saya katakan jangan bawa ke angka seperti itu, parasetamol mempunyai tetingkap terapi yang sangat sempit dan gangguan toksik di hati mungkin timbul, ubat apa pun mesti diambil berdasarkan cadangan dan di bawah pengawasan doktor). Kanak-kanak berumur 6-12 tahun ditetapkan dalam dos 250-500 mg, 1-5 tahun 120-250 mg, dari 3 bulan. sehingga 1 tahun - 60-120 mg hingga 4 kali sehari.

Kontraindikasi:

  • pelanggaran berat fungsi hati dan buah pinggang
  • alkoholisme kronik
  • hipersensitiviti terhadap parasetamol

Sekarang pertimbangkan derivatif parasetamol.

Ibuklin. Penyediaan gabungan yang mengandungi Ibuprofen + Paracetamol. Oleh kerana toleransi yang baik oleh kebanyakan pesakit dan kesan terapeutik yang baik dari segi menurunkan suhu dan menghilangkan suhu, saya mengesyorkan ubat ini kepada pesakit sendiri. Terdapat dalam tablet.

Ia digunakan dalam dos pada orang dewasa, 1 tablet 3 kali sehari.

Jangan gunakan untuk ulser dan gastritis saluran gastrousus, kehamilan dan penyusuan, penyakit hati dan ginjal, alkoholisme kronik.

Panadol. Dadah yang sangat popular sebelum ini, yang masih memberikan jualan yang baik hingga kini. Ini adalah Paracetamol biasa dalam tablet bersalut filem. Ibu suka Panadol kanak-kanak, yang mempunyai bentuk pelepasan yang mudah dalam bentuk penangguhan untuk pentadbiran lisan. Walaupun, jika ini adalah parasetamol yang sama, maka mengapa perlu membayar lebih?

Coldrex. Saya dapati dua bentuk pelepasan: Tablet Coldrex dan Codrex HotRem - serbuk untuk penyediaan penyelesaian.

Tablet mengandungi bahan berikut:

  • parasetamol 500 mg
  • kafein 25 mg
  • phenylephrine hidroklorida 5 mg
  • terpinhidrat 20 mg
  • asid askorbik 30 mg

Serbuk merangkumi:
  • parasetamol 750 mg
  • phenylephrine hidroklorida 10 mg
  • asid askorbik 60 mg

Ini adalah bahan ubat utama dalam komposisi, dan terdapat juga pelbagai pemanis, pemekat, pewarna dan bahan kimia lain yang tidak ada kaitan dengan rawatan.

Ubat ini berfungsi untuk mengurangkan demam, mengurangkan rasa sakit, dan juga melegakan kesesakan hidung. Sebatian kimia yang terdapat dalam komposisinya memungkinkan ini dilakukan.

Kanak-kanak dari 12 tahun dibenarkan mengambil tidak lebih dari 3 sachet sehari. Jangan gunakan pada orang dewasa dan kanak-kanak selama lebih dari 5 hari.

Mempunyai sebilangan besar kontraindikasi untuk kemasukan:

  • gangguan fungsi hati dan buah pinggang
  • tirotoksikosis
  • diabetes
  • penyakit jantung (infark miokard, takikaritmia)
  • hipertensi arteri
  • glaukoma penutupan sudut
  • alkoholisme kronik
  • hipertrofi prostat
  • kanak-kanak di bawah 12 tahun

Ia mesti digunakan dengan berhati-hati semasa kehamilan dan menyusui. Lebih baik berjumpa doktor.

Coldact. Kapsul pelepasan berterusan. Merujuk kepada ubat simptomatik untuk rawatan selesema, selesema dan ARVI. Menghilangkan rasa sakit, demam dan rhinorrhea.

Digunakan dalam dos pada orang dewasa dan kanak-kanak berumur lebih dari 12 tahun - 1 kapsul setiap 12 jam selama 3-5 hari.

Komposisi:

  • parasetamol 200 mg
  • phenylephrine hidroklorida 25 mg
  • chlorphenamine (chlorpheniramine) maleate 8 mg

Terdapat juga banyak kontraindikasi:
  • aterosklerosis teruk arteri koronari
  • hipertensi arteri
  • disfungsi hati dan buah pinggang
  • diabetes
  • tirotoksikosis
  • glaukoma penutupan sudut
  • penyakit teruk hati, ginjal, jantung, pundi kencing
  • ulser peptik perut dan duodenum
  • penyakit pankreas
  • kesukaran membuang air kecil dengan adenoma prostat
  • penyakit sistem darah
  • alkoholisme kronik
  • kekurangan glukosa-6-fosfat dehidrogenase
  • kanak-kanak di bawah 12 tahun

Tidak disyorkan untuk digunakan semasa kehamilan dan menyusui.

Teraflu. Selalunya keliru dengan Tamiflu, tetapi ini adalah ubat yang sama sekali berbeza. Ia digunakan sebagai ubat simptom untuk selesema. Membantu dalam memerangi demam tinggi, menggigil, sakit kepala dan sakit otot, batuk, bersin, hidung berair.

Komposisi:

  • parasetamol 325 mg
  • feniramin maleat 20 mg
  • phenylephrine hidroklorida 10 mg
  • asid askorbik 50 mg
  • dan bahan tambahan, pemanis, pewarna, dll..

Terdapat dalam bentuk serbuk untuk larut dalam air. Anda perlu membubarkan isi bungkusan itu dalam segelas air panas rebus dan meminumnya panas. Boleh diminum setiap 4 jam mengikut keperluan, tetapi tidak lebih dari 3 dos sehari.

Kontraindikasi untuk Teraflu terdiri daripada penambahan kontraindikasi untuk bahan aktif ubat ini dan termasuk:

  • disfungsi hati dan buah pinggang
  • tirotoksikosis
  • diabetes
  • penyakit jantung (infark miokard, takikaritmia)
  • hipertensi arteri
  • glaukoma penutupan sudut
  • hipertropi prostat
  • alkoholisme kronik
  • kekurangan glukosa-6-fosfat dehidrogenase
  • kanak-kanak di bawah 12 tahun
  • kehamilan dan penyusuan

Rinza dan Rinzasip. Perbezaan antara kedua-dua ubat dalam bentuk pelepasan dan, pada tahap yang lebih rendah, dalam komposisi bahan aktif.

Rinza adalah pil oral yang melegakan gejala selesema atau selesema (demam, sakit, rhinorrhea), yang merangkumi:

  • parasetamol 500 mg
  • kafein 30 mg
  • phenylephrine hidroklorida 10 mg
  • chlorphenamine maleate 2 mg
  • bantuan berat badan

Dos - 1 tablet 3-4 kali sehari. Dos maksimum adalah 4 tablet. Kursus rawatan tidak lebih dari 5 hari.

Rinzasip adalah serbuk untuk penyediaan larutan dan pengambilannya yang seterusnya, ia juga menghilangkan gejala sejuk (demam, sakit, rhinorrhea), termasuk:

  • parasetamol 750 mg
  • kafein 30 mg
  • feniramin maleat 20 mg
  • phenylephrine hidroklorida 10 mg
  • pemanis, pewarna dan bahan bantu lain

Dos - untuk orang dewasa dan kanak-kanak berumur lebih dari 15 tahun, 1 sachet 3-4 kali sehari, tetapi tidak lebih daripada 4 sachet sehari. Kursus rawatan, seperti tablet - tidak lebih dari 5 hari.

Seperti mana-mana ubat kompaun, Rinza dan Rinzasip mempunyai liabiliti mereka sejumlah besar kontraindikasi, yang diperoleh dengan menjumlahkan kontraindikasi setiap bahan kimia yang membentuk ubat ini:

  • gangguan fungsi hati dan buah pinggang
  • tirotoksikosis
  • diabetes
  • penyakit jantung (infark miokard, takikaritmia)
  • hipertensi arteri
  • glaukoma penutupan sudut
  • hipertrofi prostat
  • alkoholisme kronik
  • kekurangan glukosa-6-fosfat dehidrogenase
  • kanak-kanak di bawah umur 15 tahun
  • kehamilan dan penyusuan

Aspirin. Asid asetilsalisilat atau aspirin adalah ubat anti-radang nonsteroid. Ia mempunyai kesan anti-radang, antipiretik dan analgesik, dan juga menghalang agregasi platelet, iaitu, mengurangkan pembekuan darah.

JANGAN ambil sebagai ubat simptomatik untuk selesema. Kerana peningkatan kebolehtelapan dinding vaskular dengan penyakit ini, ditambah dengan pengambilan aspirin, pendarahan dapat terjadi. Orang dewasa dan kanak-kanak TIDAK dibenarkan mengambil aspirin untuk selesema. Di samping itu, pada kanak-kanak, pengambilan salisilat boleh menyebabkan sindrom Reye, komplikasi berbahaya yang disertai oleh ensefalopati dan penyusupan hati berlemak..

Kontraindikasi untuk mengambil aspirin adalah:

  • penyakit erosif dan ulseratif saluran gastrousus (ulser, gastritis, hakisan perut dan usus)
  • hemofilia
  • diatesis hemoragik
  • membedah aneurisma aorta
  • hipertensi portal
  • kekurangan vitamin K
  • kegagalan hati dan / atau buah pinggang
  • I dan III trimester kehamilan
  • tempoh penyusuan
  • hipersensitiviti terhadap asid asetilsalisilat dan salisilat lain

Dosnya adalah individu. Bagi orang dewasa, dos tunggal berbeza dari 40 mg hingga 1 g, setiap hari - dari 150 mg hingga 8 g; kekerapan permohonan - 2-6 kali sehari.

Nurofen. Bahan aktif utama tablet Nurofen untuk pemberian oral adalah Ibuprofen 200 mg dan eksipien berat badan. Tablet effervescent juga tersedia untuk larut dalam air.

Ia adalah agen anti-radang bukan steroid. Mempunyai kesan analgesik, antipiretik dan anti-radang.

Bagi orang dewasa dan kanak-kanak berumur lebih dari 12 tahun, ia digunakan pada dos 200 mg 3-4 kali sehari, dos awal maksimum ialah 400 mg 3-4 kali sehari. Pengambilan harian maksimum - 1200 mg.
Kanak-kanak dari 6 hingga 12 tahun - 200 mg 4 kali sehari. Berat anak mesti melebihi 20 kg untuk membenarkan penggunaan Nurofen.

Kontraindikasi:

  • luka erosif dan ulseratif saluran gastrousus dalam fasa akut, termasuk. ulser peptik perut dan duodenum, kolitis ulseratif, ulser peptik, penyakit Crohn
  • kegagalan jantung yang teruk
  • perjalanan hipertensi arteri yang teruk
  • kekurangan glukosa-6-fosfat dehidrogenase
  • hemofilia, keadaan hypocoagulable
  • leukopenia
  • diatesis hemoragik
  • disfungsi hati dan / atau buah pinggang yang teruk
  • kehilangan pendengaran, patologi radas vestibular
  • III trimester kehamilan, penyusuan
  • tempoh penyusuan (penyusuan susu ibu)
  • kanak-kanak di bawah umur 6 tahun
  • hipersensitiviti terhadap ibuprofen atau komponen ubat.

Analgin. Bahan aktif Metamizole sodium adalah turunan pyrazolone. Ia mempunyai agen antipiretik, analgesik dan anti-radang ringan. Ia digunakan untuk kesakitan dari pelbagai asal, serta demam yang disebabkan oleh penyakit berjangkit dan radang.

Boleh didapati dengan nama: Baralgin dan Trialgin. Bahan aktif utama dalam tablet ini adalah metamizol natrium yang sama.

Rejimen dos. Di dalam atau secara rektum, orang dewasa diresepkan 250-500 mg 2-3 kali sehari. Dos tunggal maksimum adalah 1 g, dos harian adalah 3 g. Dos tunggal untuk kanak-kanak berumur 2-3 tahun adalah 50-100 mg; 4-5 tahun - 100-200 mg; 6-7 tahun - 200 mg; 8-14 tahun - 250-300 mg; kekerapan kemasukan - 2-3 kali sehari.
Dalam / m atau / perlahan-lahan untuk orang dewasa - 250-500 mg 2-3 kali sehari. Dos tunggal maksimum adalah 1 g, dos harian adalah 2 g. Pada kanak-kanak, penggunaan parenteral dibuat pada dos 50-100 mg setiap 10 kg berat badan..

Kontraindikasi:

  • disfungsi buah pinggang dan hati
  • kekurangan glukosa-6-fosfat dehidrogenase
  • penyakit darah
  • hipersensitiviti terhadap turunan pyrazolone

Dalam praktik saya, saya tidak menggunakannya dalam bentuk apa pun, kerana pengeluaran analgin yang kini ada di planet ini (terutamanya di India) tertumpu pada pasaran kita. Di beberapa negara Eropah, Amerika Syarikat, Jepun dan Australia, ubat ini tidak digunakan atau dilarang kerana terdapat komplikasi yang hebat - agranulositosis (penyakit darah disertai dengan penurunan tahap neutrofil (neutropenia)), yang boleh membawa maut. Oleh itu, lupakan pil analgin biasa, terdapat banyak senarai ubat-ubatan yang kurang berbahaya dan tersedia secara bebas..

Penggunaan ubat simptomatik yang tidak dipakai dan lazat untuk selesema dan selesema sudah membawa kepada akibat negatif, termasuk pendarahan tiba-tiba, keracunan, dan semua kerana orang lupa bahawa di sebalik sachet yang indah ada ubat yang juga boleh berlebihan. Sebagai contoh, ubat gabungan di atas mempunyai dos harian maksimum - biasanya 3-4 sachet sehari. Bukan 10 beg, kerana rakan seperjuangan suka memasukkan diri dan orang yang mereka sayangi, sedikit suhu meningkat - mereka segera mendapatkan beg itu. Dan di mana perjuangan tubuh melawan penyakit? Sekiranya dia menjadi malas, maka tulis sudah hilang dan beberapa komplikasi yang luar biasa dapat dilampirkan. Dan ketika, disebabkan oleh komplikasi yang timbul, ambulans "penyembuh diri" tiba di panggilan, mereka bahkan tidak dapat menghubungkan manifestasi ini dengan penerimaan sachet ajaib dari suhu, yang secara signifikan memperburuk keadaan orang yang sakit.

Perlu diingat bahawa semasa mengambil ubat multikomponen, anda tidak boleh mengambil ubat lain secara selari yang mengandungi bahan aktif yang sama dengan ubat ini. Contohnya, anda tidak boleh mengambil Paracetamol tulen dan persediaan pelbagai komponen yang mengandungi paracetamol..

Pendapat saya sebagai doktor adalah: lebih baik menggunakan ubat komponen tunggal (satu bahan aktif). Kemudian, dalam kes perkembangan reaksi patologi, selalu dimungkinkan untuk memahami ubat mana yang menyebabkan reaksi ini dan menangani komplikasi yang timbul. Juga, sekiranya mengambil satu ubat, tubuh akan memerlukan lebih sedikit tenaga untuk memecah dan menyerapnya daripada serbuk simptomatik dan tablet yang dibebani dengan bahan pengawet, pewarna dan bahan lain yang tidak berguna. Tenaga akan berguna baginya dalam memerangi selesema dan selsema. Terutama tidak berbaloi menggunakan ubat antipiretik dan simptomatik multikomponen dalam terapi pada kanak-kanak, mereka boleh membahayakan tubuh mereka.