Cara menggunakan tablet Excedrin migrain dengan betul: arahan penggunaan, ulasan doktor dan harga ubat

Encephalitis

Excedrin adalah ubat yang dirancang untuk merawat sakit kepala, sakit gigi, sakit otot, dan sakit haid.

Ubat ini dihasilkan oleh syarikat Switzerland Novartis Consumer Health S.A..

Ia berdasarkan: asid asetilsalisilat, parasetamol dan kafein, yang merupakan bahan aktif utama dan mengatasi semua gejala dengan sempurna.

Ubat Excedrin dihasilkan dalam bentuk tablet dengan kepekatan ubat aktif tertentu di dalamnya..

Seterusnya, kita akan melihat dengan lebih dekat maklumat mengenai ubat ini..

kesan farmakologi

Mari kita pelajari komposisi Excedrin untuk memahami kesannya pada badan.

Ubat Excedrin adalah ubat yang mengandungi tiga zat yang berbeza dengan sifat yang berbeza, tetapi bersama-sama ia baik untuk memerangi kesakitan yang berbeza..

Bahan ini adalah asid Acetylsalicylic atau Aspirin, Kafein dan Paracetamol. Mari kita analisis kesannya pada badan secara berasingan.

Asid asetilsalisilat bertindak sebagai antipiretik yang baik, mempunyai kemampuan untuk menghentikan dan mencegah keradangan dan mengurangkan kesakitan. Pada peringkat sel, ia menghalang pembentukan gumpalan darah, pengikatan platelet dan meningkatkan peredaran darah secara signifikan di kawasan permulaan proses keradangan.

Kafein mempunyai kesan merangsang pada vasomotor dan pusat pernafasan. Ia juga memiliki kemampuan untuk melebarkan saluran darah, mengurangkan kemampuan mengikat platelet.

Di samping itu, Kafein melawan keletihan dan mengantuk dan meningkatkan prestasi badan. Dalam kombinasi dengan Aspirin, ia memberi kesan positif pada halaju aliran darah dan menormalkan nada saluran otak..

Adapun Paracetamol, ia memiliki kemampuan untuk mengurangkan demam dan sebahagiannya untuk menghambat proses keradangan. Ini disebabkan oleh pengaruh Paracetamol di pusat yang mengawal suhu di hipotalamus.

Apa yang berlaku selepas mengambil ubat

Asid asetilsalisilat dalam keseluruhan isinya dimasukkan sepenuhnya ke dalam saluran gastrointestinal, hati dan darah, semasa mengalami kerosakan di dalamnya. Proses ini berterusan sehingga saat salisilat terbentuk. Selepas itu, bahan-bahan yang baru terbentuk mengalami pemisahan lebih jauh di hati..

Kafein, seperti Aspirin, juga digabungkan dengan sempurna dalam ukuran penuh, diedarkan dalam semua cecair badan.

Setelah memakan zat ini semasa perut kosong, kemungkinan untuk mengesannya dalam kepekatan maksimum dalam masa 5-90 minit selepas pengambilan. Hubungannya dengan protein plasma darah sekitar 35%. Dengan bantuan metabolit, ia dipecah dalam ukuran hampir penuh dan kemudiannya dikeluarkan melalui buah pinggang.

Dengan mudah masuk ke saluran gastrointestinal, kepekatan maksimumnya dapat diperhatikan 30-120 minit setelah dimakan.

Proses pemisahan bahan berlaku di hati, dan diekskresikan dengan bantuan buah pinggang. Hanya 5% zat yang meninggalkan tubuh dalam keadaan awal.

Pada dos Paracetamol yang biasa, ia mengikat protein plasma darah sedikit, dan jika anda meningkatkan dos ini, maka interaksi ini akan meningkat dengan ketara.

Petunjuk dan kontraindikasi untuk digunakan

Arahan penggunaan ubat Excedrin menunjukkan petunjuk dan kontraindikasi ubat ini.

Petunjuk untuk penggunaan ubat tersebut

Ubat Excedrin diresepkan dalam keadaan berikut:

  • dengan sindrom kesakitan;
  • dengan sakit kepala dan migrain;
  • dengan sakit gigi yang teruk;
  • dengan sakit pada otot dan sendi;
  • dengan sakit haid;
  • untuk penyakit pernafasan akut dan selesema.

Kontraindikasi

Doktor tidak mengesyorkan menggunakan ubat tersebut dalam kes berikut:

  • hipersensitiviti terhadap komponen ubat;
  • masalah dengan saluran gastrousus, termasuk pendarahan;
  • hemofilia;
  • avitaminosis K;
  • masalah buah pinggang (kegagalan);
  • Semasa mengandung dan menyusu;
  • glaukoma;
  • masalah tidur, mudah marah;
  • pendarahan semasa operasi;
  • sekatan umur (dilarang digunakan oleh kanak-kanak di bawah umur 5 tahun).

Dadah dan alkohol

Dengan pemberian parasetamol, aspirin dan minuman beralkohol secara serentak, kemungkinan timbulnya gangguan struktur dan fungsi hati meningkat. Kafein dalam kes ini meningkatkan kadar penggabungan ergotamin.

Mekanisme tindakan

Mekanisme tindakan ubat Excedrin adalah bahawa ia bertindak pada sumber kesakitan, sambil melegakan kekejangan dan menghentikan proses keradangan, meningkatkan peredaran darah di kawasan yang terkena dan mencegah pembentukan gumpalan darah.

Pada masa yang sama, ia mengaktifkan kerja badan dengan baik, melawan keletihan dan keinginan untuk tidur.

Arahan penggunaan

Mari kaji arahan untuk Excedrin dengan lebih terperinci.

Cara aplikasi

Apa yang perlu anda ketahui:

  1. Excedrin mesti diambil secara oral dengan atau selepas makan..
  2. Rata-rata, jumlah tablet yang boleh diambil setiap hari adalah 3-4 keping. Dos maksimum - 6 tablet.
  3. Setelah mengambil dua tablet dengan sakit kepala, hasilnya diperhatikan setelah 15 minit, dan dengan migrain - setelah 30 minit.
  4. Tidak digalakkan menggunakan ubat tersebut tanpa terlebih dahulu berjumpa doktor sekiranya sakit lebih dari 5 hari, dan lebih dari 3 hari dalam kes migrain.

Borang pelepasan

Ubat Excedrin dihasilkan dalam bentuk tablet memanjang, disalut dengan cangkang putih, bertanda "E" di satu sisi. Pembungkusan ubat ini mengandungi 16 tablet.

Satu tablet ubat Escedrin mengandungi 250 mg asid acetylsalicylic, 65 mg kafein dan 250 mg paracetamol.

Dos ubat

Bergantung pada penyakit, dos berikut ditetapkan:

  1. Untuk mengurangkan atau menghilangkan kesakitan. Orang dewasa dan kanak-kanak berumur 12 tahun ke atas mengambil 2 tablet ubat setiap 6 jam. Dilarang mengambil lebih dari 8 tablet sehari.
  2. Tablet Excedrin untuk migrain. Orang dewasa dan kanak-kanak berumur 18 tahun ke atas mengambil 2 tablet ubat setiap hari. Tidak disyorkan untuk melebihi dos yang dibenarkan tanpa preskripsi doktor khas.

Ambil Escedrine dengan segelas air penuh.

Kami akan mengkaji dengan lebih terperinci penggunaan ubat untuk migrain, kerana ubat untuk migrain Excedrin adalah salah satu ubat yang paling popular untuk penyakit ini.

Rawatan migrain

Migrain adalah penyakit kronik. Kad perniagaannya adalah sakit kepala yang semakin meningkat sehingga hanya separuh bahagian kepala. Ia sangat biasa di kalangan orang yang berumur berbeza..

Serangan migrain diperhatikan dengan kekerapan kedua-dua kali 1-2 kali setahun dan 1-2 kali seminggu. Wanita lebih cenderung mengadu penyakit ini daripada lelaki, walaupun mereka juga menderita masalah ini..

Terdapat beberapa teori untuk menjelaskan permulaan migrain. Ini adalah bekalan darah yang lemah ke otak, pengembangan saluran otak yang tidak sama, perubahan tekanan darah.

Pada dasarnya, peningkatan sakit kepala berlaku selepas latihan fizikal, penggunaan minuman beralkohol, ketegangan saraf, selepas bilik yang tersumbat.

Migrain Relief Excedrin adalah ubat migrain yang berkesan.

Oleh kerana terdapatnya asid acetylsalicylic di dalamnya dan interaksinya dengan ubat yang lain, Excedrin bertindak sebagai sumber kesakitan, sambil melegakan kekejangan dan menghentikan proses keradangan.

Pada masa yang sama, peredaran darah di kawasan ini bertambah baik. Kafein mengembalikan prestasi badan. Dalam masa 30-45 minit setelah mengambil ubat, seseorang yang menderita migrain menyedari peningkatan keadaannya yang ketara.

Overdosis dan arahan tambahan

Dalam kes berlebihan Excedrin, gejala yang berbeza muncul, dan ia disebabkan oleh adanya ubat yang berbeza di dalamnya.

Di hadapan parasetamol, gejala berikut muncul.

Selepas 24 jam pertama:

  • pemutihan kulit;
  • loya;
  • muntah;
  • masalah dengan metabolisme glukosa.

Masalah dengan fungsi ginjal yang normal berlaku 24 jam selepas overdosis.

Sekiranya dos asid acetylsalicylic dibesar-besarkan, maka yang berikut diperhatikan:

  • loya;
  • muntah;
  • masalah penglihatan.

Dengan peningkatan dos yang kuat - sesak nafas, kelumpuhan pernafasan, dan lain-lain. Sekiranya keracunan sederhana atau teruk, orang tersebut harus segera dimasukkan ke hospital.

Dengan berlebihan kafein, perkara berikut diperhatikan:

  • pengujaan;
  • rasa cemas;
  • aritmia;
  • takikardia;
  • pening dan muntah.

Sekiranya berlaku overdosis yang teruk, sawan mungkin berlaku.

Kesan sampingan

Ubat Excedrin mempunyai senarai kesan sampingan yang cukup besar:

  • loya muntah;
  • gangguan saluran gastrousus;
  • peningkatan tekanan darah.

Sekiranya penggunaan ubat berpanjangan, perkara berikut diperhatikan:

  • sakit kepala, pening;
  • masalah penglihatan;
  • penurunan keupayaan mengikat platelet;
  • hidung berdarah;
  • kanak-kanak mempunyai sindrom Reye.

arahan khas

Tidak dianjurkan untuk memberi ubat yang mengandungi asid asetil-salisilik kepada anak-anak kerana jika terdapat jangkitan virus, terdapat risiko besar sindrom Reye.

Ia dicirikan oleh muntah, yang mungkin berlangsung lama, dan hati yang membesar.

Sekiranya ubat itu diambil untuk jangka masa yang panjang, hati harus berada di bawah pengawasan perubatan yang ketat..

Ubat ini dicirikan oleh penurunan pembekuan darah. Oleh itu, jika seseorang yang telah mengambil ubat ini merancang untuk menjalani pembedahan, adalah mustahak untuk memberi amaran kepada doktor mengenai perkara ini..

Dalam dos yang kecil, asid asik salisilik mengurangkan perkumuhan asid urik.

Interaksi dengan ubat lain.

Penggunaan selari dengan ubat Excedrin dengan ubat lain membawa kepada munculnya pelbagai kesan sampingan. Sebagai akibatnya, toksin dapat terbentuk, yang akan menyebabkan masalah dengan fungsi hati yang normal..

Penerimaan semasa kehamilan dan penyusuan

Selama tempoh penyusuan, penggunaan obat ini juga dilarang, kerana memiliki kemampuan untuk diekskresikan bersama dengan susu, sehingga memasuki tubuh anak. Ini boleh menyebabkan pendarahan di badan anak..

Kemasukan pada zaman kanak-kanak

Kanak-kanak tidak disarankan untuk meresepkan dan mengambil ubat ini kerana kemungkinan mengembangkan sindrom Reye.

Ulasan pesakit dan doktor

Ulasan doktor dan pesakit mengenai tablet Excedrin adalah positif, terutama dalam rawatan migrain.

Ulasan doktor

Inilah pendapat doktor mengenai ubat ini:

  1. Ubat migrain Excedrin mempunyai mekanisme tindakan yang cukup baik. Memerangi kesakitan dengan pelbagai sumber dengan sempurna (Prigozhin A.V.).
  2. Malangnya, ubat ini mempunyai senarai kontraindikasi yang cukup besar. Akibatnya, kami tidak dapat memberikan ubat ini kepada semua pesakit. Dan, secara amnya, peranti ini telah membuktikan dirinya dengan baik (Samsonova R.A.).

Ulasan pesakit

Pesakit menggema doktor:

  1. Saya menderita migrain dalam jangka masa yang sangat lama dan tidak dapat mencari ubat yang diperlukan untuk saya. Saya berjumpa doktor dan dia memberikan Excedrin untuk saya. Dalam proses makan, saya minum satu pil, dan selepas makan - satu lagi. Setelah sekian lama, saya mula merasakan sesuatu mula berlaku dan berdenyut di kepala saya. Dan dalam masa satu jam sakit kepala saya hilang. Saya sangat gembira dengan ubat ini (Tatiana).
  2. Ubat ini membantu, tetapi mempunyai sejumlah besar kontraindikasi. Saya menolak (Oleg).

Nasihat Pesakit

Inilah yang dinasihatkan oleh pesakit:

  • minum banyak air, jadi ubat akan diserap lebih cepat;
  • jangan gunakan tanpa berunding dengan doktor. ubat itu mempunyai sejumlah kontraindikasi;
  • jangan gunakan untuk merawat kanak-kanak.

Kebaikan dan keburukan ubat

Berikut adalah beberapa perkara yang perlu dipertimbangkan semasa mengambil Excedrin:

  • penghapusan sindrom kesakitan yang cepat;
  • keupayaan ubat untuk melawan migrain;
  • tidak semua pesakit, ubat itu dapat membantu menghilangkan sakit kepala migrain yang teruk;
  • kelemahan besar adalah senarai kontraindikasi dan kesan sampingan yang besar, yang tidak dalam semua kes berakhir positif dan dalam beberapa kes berlebihan boleh menyebabkan koma dan bahkan kematian.

Borang pelepasan dan harga

Ubat ini dihasilkan dalam bentuk tablet yang ditutup dengan cangkang putih dan ditandai di satu sisi dengan huruf "E". Tablet dibungkus dalam lepuh.

Harganya, seperti ubat Excedrin, adalah 100-250 rubel, dan anda boleh membeli salah satu ubat terbaik untuk migrain di mana-mana farmasi.

Keadaan dan tempoh penyimpanan

Ubat itu mesti disimpan di tempat kering pada suhu bilik. Jangka hayat adalah 2 tahun.

Percutian di farmasi

Ubat ini dikeluarkan tanpa preskripsi.

Analog ubat

Terdapat sebilangan besar analog ubat Excedrin. Ini termasuk:

  • Gevadal;
  • SK Kaffetin;
  • Cofacil;
  • Novalgin;
  • Saridon dan lain-lain.

Video: Excedrin - Jangan bersendirian dengan migrain

Adakah Excedrin benar-benar berkesan terhadap migrain atau hanya iklan?

Excedrin

Excedrin: arahan penggunaan dan ulasan

Nama Latin: Excedrin

Kod ATX: N02BA71

Bahan aktif: asid acetylsalicylic + kafein + paracetamol (asid acetylsalicylic + kafein + paracetamol)

Pengeluar: Novartis Consumer Health Inc. (USA)

Penerangan dan kemas kini foto: 22.11.2018

Harga di farmasi: dari 221 rubel.

Excedrin adalah ubat gabungan dengan tindakan meningkatkan peredaran analgesik, antipiretik, anti-radang dan serebrum.

Bentuk dan komposisi pelepasan

Bentuk dos Excedrin - tablet bersalut filem: bujur, putih, dengan huruf "E" terukir di satu sisi; dalam keratan rentas - inti dengan warna hampir putih atau putih (dalam beg pelbagai lapisan aluminium foil 2 pcs., dalam beg kadbod 1 beg; dalam lepuh 10 pcs., dalam kotak kadbod 1, 2 atau 3 lepuh; dalam botol polipropilena 24 atau 50 pcs.., dalam kotak kadbod 1 botol).

Komposisi satu tablet:

  • bahan aktif: paracetamol - 250 mg, asid acetylsalicylic - 250 mg, kafein - 65 mg;
  • komponen tambahan (teras): hyprolose, microcrystalline cellulose, stearic acid;
  • shell: carnauba wax, bahan filem putih (titanium dioksida, hypromellose, propylene glycol, sorbitan laurate, povidone, polysorbate 20, minyak mineral, asid benzoat, pewarna biru terang, emulsi simethicone).

Sifat farmakologi

Farmakodinamik

Tindakan farmakologi Excedrin disebabkan oleh gabungan bahan aktifnya - parasetamol, asid asetilsalisilat dan kafein.

Paracetamol mempunyai kesan analgesik, antipiretik dan anti-radang yang lemah kerana kesannya yang dominan pada pusat kesakitan dan termoregulasi pada hipotalamus dan kesan ringan pada pembentukan prostaglandin pada tisu periferal.

Memiliki kesan analgesik, antipiretik dan anti-inflamasi, asid asetilsalisilat dengan cepat melegakan sindrom kesakitan (terutama disebabkan oleh proses keradangan), melambatkan proses pembekuan darah, secara sederhana menghalang agregasi platelet, dan juga mengaktifkan peredaran darah dalam fokus keradangan.

Kafein membantu melebarkan saluran darah tisu otot rangka, otak, ginjal dan jantung, dan untuk mengurangkan agregasi platelet. Ia mempunyai kesan pengaktifan pada pusat pernafasan dan vasomotor dan pada kegembiraan refleks saraf tunjang. Terima kasih kepada kafein, rasa keletihan, mengantuk menurun, dan prestasi mental dan fizikal meningkat. Dalam komposisi gabungan Excedrin, kafein terkandung dalam dos kecil, oleh itu, praktikalnya tidak mempengaruhi sistem saraf pusat, tetapi mempunyai kesan tonik pada saluran otak dan merangsang aliran darah serebrum.

Farmakokinetik

Beberapa ciri farmakokinetik bahan aktif Excedrin:

  • parasetamol: mudah diserap dalam saluran gastrousus (GIT), kepekatan maksimum (Cmaks) dalam plasma darah setelah pemberian oral dicapai dalam 0,5-2 jam. Apabila menggunakan dos terapeutik biasa, sebilangan kecil zat mengikat protein plasma darah, namun, ia meningkat dengan peningkatan dos. Metabolisme berlaku di hati. Bahan ini dikeluarkan oleh buah pinggang, terutamanya dalam bentuk konjugat sulfat dan glukuronida, kurang dari 5% daripada dos yang diambil dikeluarkan tidak berubah. Separuh hayat (T1/2) berbeza-beza antara 1 hingga 4 jam. Metabolit hidroksilasi toksik, yang terbentuk dalam hati dalam jumlah kecil dengan penyertaan oksidase campuran dan biasanya tidak berbahaya dengan mengikat glutathione yang berkurang, sekiranya berlaku overdosis, dapat terkumpul di dalam hati dan menyebabkan kerosakannya;
  • Asid asetilsalisilat: diserap sepenuhnya di saluran gastrointestinal, cepat dihidrolisis di saluran gastrointestinal, darah dan hati dengan pembentukan salisilat, yang selanjutnya dimetabolisme, terutama di hati;
  • kafein: cepat dan sepenuhnya diserap dalam saluran pencernaan, Cmaks dicapai dalam jangka masa 5 hingga 90 minit setelah mengambil Excedrin semasa perut kosong. Kira-kira 35% daripada dos yang diambil mengikat protein plasma darah. Diagihkan dalam semua cecair badan. Ia dimetabolisme hampir sepenuhnya sebagai hasil pengoksidaan, demetilasi dan asetilasi untuk membentuk metabolit utama 1-metilxanthine, 7-metilxanthine, 1,7-dimethylxanthine. Ia dikeluarkan oleh buah pinggang. Pada pesakit dewasa, terdapat perbezaan yang ketara dalam kadar penghapusan individu. Purata T1/2 dari plasma darah - 4.9 jam (dari 1.9 hingga 12.2 jam).

Petunjuk untuk digunakan

Menurut arahan, Excedrin digunakan untuk melegakan sindrom kesakitan dengan intensiti sederhana dan ringan, yang mempunyai asal yang berbeza:

  • sakit kepala;
  • neuralgia;
  • myalgia dan arthralgia (sakit pada otot dan sendi);
  • sakit gigi;
  • algodismenorea (sakit haid).

Kontraindikasi

  • penyakit erosif dan ulseratif saluran gastrousus di peringkat akut;
  • pendarahan gastrousus;
  • penyakit jantung koronari yang teruk;
  • hipertensi arteri yang teruk;
  • hipertensi portal;
  • fungsi buah pinggang terjejas;
  • kombinasi lengkap atau tidak lengkap asma bronkial, poliposis hidung berulang dan / atau sinus paranasal dan intoleransi terhadap asid asetilsalisilat atau ubat anti-radang bukan steroid lain (termasuk sejarah);
  • hemofilia;
  • hipoprothrombinemia;
  • penggunaan bersamaan ubat-ubatan anti-radang bukan steroid lain atau ubat-ubatan yang mengandungi asid asetilsalisilat atau paracetamol;
  • avitaminosis K;
  • glaukoma;
  • kekurangan glukosa-6-fosfat dehidrogenase;
  • diatesis hemoragik;
  • gangguan tidur, hipereksitasi;
  • umur sehingga 15 tahun;
  • tempoh kehamilan dan penyusuan;
  • peningkatan kepekaan individu terhadap komponen Excedrin.

Tidak digalakkan menggunakan ubat semasa prosedur pembedahan disertai dengan pendarahan.

Perhatian diperlukan semasa menggunakan Excedrin mengikut petunjuk pada pesakit dengan gout, artritis, penyakit hati, sakit kepala yang berkaitan dengan kecederaan kepala, serta semasa mengambil agen hipoglikemik, antikoagulan, ubat-ubatan yang mengandungi asam asetilsalisilat atau komponen antipiretik dan analgesik lain.

Arahan untuk penggunaan Excedrin: kaedah dan dos

Tablet Excedrin diambil secara oral, semasa atau selepas makan.

Orang dewasa dan remaja berusia lebih dari 15 tahun disarankan untuk mengambil 1 tablet setiap 4-6 jam. Dos harian purata - 3-4 tablet, dos harian maksimum ialah 6 tablet.

Apabila tanda-tanda migrain pertama muncul, ambil 2 tablet.

Selepas mengambil 2 tablet, melegakan kesakitan (termasuk sakit kepala) biasanya berlaku dalam 15 minit, sekiranya berlaku migrain - selepas 30 minit.

Tanpa cadangan doktor, anda tidak boleh mengambil Excedrin selama lebih dari 5 hari sekiranya berlaku sindrom kesakitan, lebih dari 3 hari sekiranya berlaku migrain.

Kesan sampingan

Selama tempoh rawatan dengan Excedrin, reaksi sampingan seperti itu mungkin berlaku seperti mual, muntah, gastralgia, nefrotoksisitas, hepatotoksisitas, luka erosif dan ulseratif saluran gastrointestinal, takikardia, bronkospasme, peningkatan tekanan darah, reaksi alergi.

Dengan penggunaan ubat yang berpanjangan, reaksi berikut mungkin timbul: sakit kepala, pening, tinitus, penglihatan kabur, hypocoagulation, penurunan agregasi platelet, sindrom hemoragik (pendarahan gusi, mimisan, purpura dan lain-lain), pekak, kerosakan ginjal dengan nekrosis papillary, sindrom Stevens-Johnson (eritema eksudatif ganas), sindrom Lyell (nekrolisis epidermis toksik), sindrom Reye pada kanak-kanak (muntah, asidosis metabolik, hiperpreksia, penurunan fungsi hati, gangguan sistem mental dan saraf).

Berlebihan

Kemungkinan gejala berlebihan kerana kehadiran bahan aktif yang termasuk dalam Excedrin:

  • parasetamol (apabila digunakan dalam dos melebihi 10-15 g sehari): selama 24 jam pertama - mual, kulit pucat, muntah, sakit perut, anoreksia, asidosis metabolik, gangguan metabolisme glukosa. Dalam jangka masa 12 hingga 48 jam setelah overdosis, gejala disfungsi hati mungkin muncul. Sekiranya berlaku overdosis yang teruk, kegagalan buah pinggang akut dengan nekrosis tubular (termasuk jika tidak ada kerosakan hati yang teruk), aritmia, pankreatitis, kegagalan hati dengan ensefalopati progresif, koma, dan kematian adalah mungkin. Pada pesakit dewasa, kesan hepatotoksik berkembang apabila mengambil dos 10 g atau lebih;
  • asid acetylsalicylic (apabila digunakan dalam dos melebihi 150 mg / kg): dengan keracunan ringan - loya, muntah, penglihatan kabur, tinitus, sakit kepala yang teruk, pening; sekiranya berlaku overdosis teruk - hiperventilasi paru-paru yang berasal dari pusat (peluh sejuk, tersedak, sesak nafas, sianosis, lumpuh pernafasan), asidosis pernafasan. Risiko keracunan kronik yang paling besar diperhatikan pada kanak-kanak dan pesakit tua ketika menggunakan lebih dari 100 mg / kg / hari selama beberapa hari. Pesakit dengan keracunan teruk dan sederhana memerlukan kemasukan ke hospital;
  • kafein (apabila diambil dalam dos 300 mg sehari): deringan di telinga, kegelisahan, kegelisahan motor, kegelisahan, pergolakan, gastralgia, kekeliruan, dehidrasi, delirium, takikardia, hipertermia, aritmia, sakit kepala, kerap membuang air kecil, peningkatan kesakitan atau kepekaan taktil, kekejangan otot atau gegaran, loya, muntah (kadang-kadang dengan darah), sawan epilepsi (dalam overdosis teruk - tonik-klonik).

Sekiranya berlaku overdosis Excedrin, disyorkan untuk memantau keseimbangan elektrolit dan keadaan asid-basa. Dengan mengambil kira keadaan metabolik pesakit, natrium bikarbonat, natrium sitrat atau natrium laktat harus diberikan. Perkumuhan asid acetylsalicylic ditingkatkan dengan peningkatan alkaliniti air kencing. Dalam 4 jam pertama setelah mengambil dos yang meningkat, disyorkan untuk mencuci perut, mendorong muntah, mengambil arang aktif, pencahar, dan 8-9 jam selepas overdosis dalam masa 8 jam - berikan penderma kumpulan SH dan pendahulu sintesis glutathione methionine dan acetylcysteine.

arahan khas

Sekiranya selepas mengambil Excedrin tidak ada peningkatan dalam keadaan, ada kemerosotan atau kesan sampingan baru muncul, anda harus segera mendapatkan bantuan perubatan.

Semasa menggunakan dos ubat yang disyorkan, tubuh menerima jumlah kafein yang sama dengan yang terdapat dalam satu cawan kopi semula jadi. Oleh itu, untuk mengelakkan berlakunya kegembiraan saraf, mudah marah, berdebar-debar jantung dan insomnia akibat overdosis kafein, pengambilan produk yang mengandungi kafein harus dikurangkan semasa penggunaan Excedrin..

Sekiranya disyaki overdosis, walaupun tidak ada gejala, anda harus segera berjumpa doktor.

Dianjurkan untuk tidak minum alkohol ketika menggunakan Excedrin kerana risiko tinggi mengalami kerosakan hati dan pendarahan gastrousus.

Sekiranya terdapat campur tangan pembedahan yang akan datang, perlu memberi tahu doktor terlebih dahulu mengenai pengambilan Excedrin, kerana asid asetilsalisilat mempengaruhi pembekuan darah.

Pada pesakit dengan kecenderungan, ubat tersebut boleh menyebabkan serangan gout kerana fakta bahawa asid asetilalilikilat dalam dos yang rendah mengurangkan perkumuhan asid urik.

Dengan penggunaan Excedrin yang berpanjangan, perlu memantau keadaan hati yang berfungsi dan gambaran darah periferal.

Pengaruh terhadap kemampuan memandu kenderaan dan mekanisme yang kompleks

Kesan ubat tersebut terhadap kemampuan memandu pengangkutan dan mekanisme tidak dilaporkan.

Permohonan semasa mengandung dan menyusui

Walaupun penggunaan asid acetylsalicylic pada trimester kedua kehamilan dibenarkan, keselamatan penggunaan kombinasi komponen aktif Excedrin pada wanita hamil dan menyusui belum cukup dipelajari. Oleh itu, pengambilan ubat pada semua trimester kehamilan dan semasa menyusui adalah dilarang..

Penggunaan masa kanak-kanak

Mengambil Excedrin mengikut petunjuk untuk kanak-kanak di bawah umur 15 tahun dikontraindikasikan kerana risiko menghidap sindrom Reye dengan hipertermia terhadap latar belakang penyakit berjangkit virus.

Dengan gangguan fungsi buah pinggang

Tidak disyorkan untuk memberi ubat kepada pesakit dengan fungsi ginjal yang terganggu..

Untuk pelanggaran fungsi hati

Dengan penyakit hati, Excedrin harus diambil dengan berhati-hati..

Interaksi dadah

Penggunaan Excedrin bersama dengan ubat-ubatan tertentu boleh menyebabkan perkembangan kesan berikut:

  • heparin, koagulan tidak langsung, reserpine, hormon steroid dan ubat hipoglikemik: meningkatkan tindakannya;
  • methotrexate, ubat anti-radang nonsteroid: peningkatan risiko kesan sampingan;
  • furosemide, spironolactone, ubat antihipertensi, ubat anti-gout yang mendorong perkumuhan asid urik: penurunan keberkesanannya;
  • rifampisin, barbiturat, salicylamide, ubat antiepileptik dan pemicu enzim hati mikrosomal lain: peningkatan pembentukan metabolit toksik paracetamol yang mempengaruhi fungsi hati;
  • metoclopramide: mempercepat penyerapan paracetamol;
  • chloramphenicol: peningkatan Tnya1/2 lima kali;
  • antikoagulan (derivatif kumarin): meningkatkan tindakannya dengan pemberian parasetamol berulang;
  • ergotamin: mempercepat penyerapannya;
  • minuman beralkohol: peningkatan risiko menghidap kesan hepatotoksik.

Analog

Analog Excedrin adalah: Aquacitramone, Kofitsil-plus, Citramarine, Citramon P, Citramon Ultra, Citrapar dan lain-lain.

Terma dan syarat penyimpanan

Simpan pada suhu tidak melebihi 25 ° С.

Jauhi dari kanak-kanak.

Hayat rak - 2 tahun.

Syarat pengeluaran dari farmasi

Terdapat tanpa preskripsi.

Ulasan mengenai Excedrin

Dalam ulasan Excedrin, pengguna melaporkan perbezaan antara harga dan kualiti ubat. Dengan kos yang tinggi, tablet tidak cukup berkesan untuk migrain dan sakit kepala yang teruk.

Harga untuk Excedrin di farmasi

Harga untuk Excedrin setiap pakej adalah kira-kira: 10 tablet - 180 rubel, 20 tablet - 270 rubel.

EXEDRIN

  • Petunjuk untuk digunakan
  • Cara aplikasi
  • Kesan sampingan
  • Kontraindikasi
  • Kehamilan
  • Interaksi dengan produk ubat lain
  • Berlebihan
  • Keadaan simpanan
  • Borang pelepasan
  • Komposisi

Excedrin adalah sediaan gabungan yang mengandungi paracetamol, asid asetilsalisilat dan kafein.
Paracetamol mempunyai kesan analgesik, antipiretik dan anti-radang yang sangat lemah, yang dikaitkan dengan kesannya pada pusat termoregulasi pada hipotalamus dan kemampuan yang dinyatakan dengan lemah untuk menghalang sintesis prostaglandin pada tisu periferal.
Asid asetilsalisilat mempunyai kesan analgesik, antipiretik dan anti-radang. Meringankan kesakitan dengan cepat, terutama disebabkan oleh proses keradangan, dan juga secara sederhana menghalang agregasi platelet dan melambatkan proses pembentukan trombus, meningkatkan peredaran mikro dalam fokus keradangan.
Kafein meningkatkan kegembiraan refleks saraf tunjang, menggairahkan pusat pernafasan dan vasomotor, melebarkan saluran darah otot rangka, otak, jantung, ginjal, dan mengurangkan agregasi platelet. Mengurangkan rasa mengantuk, keletihan, meningkatkan prestasi mental dan fizikal. Dalam kombinasi ini, dos kecil kafein secara praktikal tidak memberi kesan merangsang pada sistem saraf pusat, namun, ia membantu menormalkan nada saluran otak dan mempercepat aliran darah di dalamnya..

Petunjuk untuk digunakan

Petunjuk penggunaan Excedrin adalah: sindrom kesakitan dengan intensiti sederhana dan ringan dari pelbagai asal: sakit kepala, migrain, sakit gigi, neuralgia, arthralgia dan myalgia (sakit pada otot dan sendi), algodismenorea (sakit semasa haid).

Cara aplikasi

Excedrin diambil secara lisan semasa atau selepas makan.
Dewasa dan remaja dari 15 tahun: 1 tablet setiap 4-6 jam.
Pada tanda pertama migrain, ambil 2 tablet.
Dos harian purata ialah 3-4 tablet sehari, dos harian maksimum ialah 6 tablet sehari.
Setelah mengambil 2 tablet, melegakan sakit kepala dan jenis kesakitan yang lain biasanya datang dengan cepat - selepas 15 minit, dengan migrain, melegakan biasanya berlaku selepas 30 minit.
Sekiranya sindrom kesakitan, ubat tidak boleh diambil lebih dari 5 hari tanpa berunding dengan doktor. Untuk migrain, ubat tidak boleh diambil lebih dari 3 hari tanpa berunding dengan doktor..

Kesan sampingan

Dengan penggunaan yang berpanjangan - pening, sakit kepala, gangguan penglihatan, tinitus, penurunan agregasi platelet, hypocoagulation, sindrom hemorrhagic (mimisan, gusi berdarah, purpura, dll.), Kerosakan ginjal dengan nekrosis papillary, pekak, eritema eksudatif ganas (sindrom Stevens-Johnson), nekrolisis epidermis toksik (sindrom Lyell), sindrom Reye pada kanak-kanak (hiperpreksia, asidosis metabolik, gangguan sistem saraf dan jiwa, muntah, disfungsi hati).

Kontraindikasi

Kontraindikasi penggunaan Excedrin adalah: hipersensitiviti terhadap mana-mana komponen dalam komposisi ubat, luka erosif dan ulseratif saluran gastrointestinal pada fasa akut, pendarahan gastrointestinal, kombinasi asma bronkial yang lengkap atau tidak lengkap, polipnosis berulang hidung dan sinus paranasal dan intoleransi terhadap ketakutan ubat anti-radang bukan steroid (termasuk dalam sejarah), campur tangan pembedahan yang disertai dengan pendarahan, hemofilia, diatesis hemoragik, hipoprothrombinemia, hipertensi arteri yang teruk, hipertensi portal, penyakit arteri koronari yang teruk, glaukoma, vitamin K, kegagalan buah pinggang, penggunaan ubat lain secara bersamaan mengandungi parasetamol, asid asetilsalisilat atau ubat anti-radang nonsteroid lain, kekurangan glukosa-6-fosfat dehidrogenase, kehamilan, penyusuan, hipereksitiviti, gangguan tidur, kanak-kanak di bawah umur 15 tahun (risiko menghidap sindrom Reye pada kanak-kanak dengan hipotermia dengan latar belakang penyakit virus).
Dengan berhati-hati. Gout, penyakit hati, sakit kepala yang berkaitan dengan trauma kepala, mengambil antikoagulan, agen hipoglikemik, gout atau artritis, serta mengambil ubat yang mengandungi asid asetilsalisilat atau pereda sakit dan agen antipiretik pada masa yang sama.

Kehamilan

Walaupun asid acetylsalicylic dapat digunakan pada trimester II kehamilan, keselamatan kombinasi ini pada wanita hamil dan menyusui belum dipelajari, oleh itu Excedrin dikontraindikasikan pada wanita hamil (pada semua trimester) dan penyusuan..

Interaksi dengan produk ubat lain

Mengurangkan keberkesanan spironolactone, furosemide, ubat antihipertensi, dan juga ubat anti-gout yang mempromosikan perkumuhan asid urik. Barbiturate, rifampicin, salicylamide, ubat antiepileptik dan pemicu enzim hati mikrosomal yang lain menyumbang kepada pembentukan metabolit toksik paracetamol yang mempengaruhi fungsi hati. Metoclopramide mempercepat penyerapan paracetamol. Di bawah pengaruh parasetamol, jangka hayat kloramfenikol meningkat sebanyak 5 kali. Apabila diambil lagi, parasetamol dapat meningkatkan kesan antikoagulan (derivatif kumarin).
Penggunaan paracetamol, asid acetylsalicylic dan minuman beralkohol secara serentak meningkatkan risiko mengembangkan kesan hepatotoksik. Kafein mempercepat penyerapan ergotamin.

Berlebihan

Gejala disebabkan kehadiran parasetamol (apabila diambil dalam dos melebihi 10-15 g / hari): selama 24 jam pertama, pucat kulit, mual, muntah, anoreksia, sakit perut, gangguan metabolisme glukosa, asidosis metabolik. Gejala disfungsi hati mungkin muncul 12-48 jam selepas overdosis. Sekiranya berlebihan Excedrin ubat - kegagalan hepatik dengan ensefalopati progresif, koma, kematian; kegagalan buah pinggang akut dengan nekrosis tubular (termasuk jika tidak ada kerosakan hati yang teruk); aritmia, pankreatitis. Kesan hepatotoksik pada orang dewasa ditunjukkan ketika mengambil 10 g atau lebih. Gejala disebabkan oleh kehadiran asid asetilsalisilat (apabila diambil dalam dos melebihi 150 mg / kg): dengan keracunan ringan - mual, muntah, tinitus, penglihatan kabur, pening, sakit kepala yang teruk. Dalam keracunan teruk, hiperventilasi paru-paru yang berasal dari pusat (sesak nafas, tersedak, sianosis, peluh berkeringat sejuk, kelumpuhan pernafasan), asidosis pernafasan. Risiko terbesar mengalami keracunan kronik diperhatikan pada kanak-kanak dan orang tua apabila diambil selama beberapa hari melebihi 100 mg / kg / hari. Sekiranya keracunan sederhana dan teruk, rawatan di hospital diperlukan.
Gejala kerana kehadiran kafein (apabila diambil dalam dos melebihi 300 mg / hari): gastralgia, pergolakan, kegelisahan, pergolakan, kegelisahan motor, kekeliruan, delirium, dehidrasi, takikardia, aritmia, hipertermia, kencing kerap, sakit kepala, peningkatan taktik kepekaan kesakitan, gegaran, atau kekejangan otot; loya dan muntah, kadang-kadang dengan darah; berdering di telinga, sawan epilepsi (dengan overdosis akut - tonik-klonik). Rawatan: kawalan keadaan asid-basa dan keseimbangan elektrolit. Bergantung pada keadaan metabolisme - pengenalan natrium bikarbonat, natrium sitrat atau natrium laktat. Meningkatkan kealkalian meningkatkan perkumuhan asid acetylsalicylic dengan mengalkali air kencing. Lavage gastrik dalam 4 jam pertama, induksi muntah, pengambilan arang aktif, julap, pemberian penderma kumpulan SH dan pendahulu sintesis glutathione methionine dalam masa 8-9 jam selepas overdosis dan asetilcysteine ​​- dalam masa 8 jam.

Keadaan simpanan

Pada suhu tidak lebih tinggi daripada 25 ° C. Jauhkan dari jangkauan kanak-kanak. Jangka hayat. 2 tahun.

Borang pelepasan

Tablet, bersalut filem, putih, bujur, dengan ukiran "E" di satu sisi; keratan rentas - inti putih atau hampir putih.
2 keping. - sachet pelbagai lapisan (1) - pek kadbod.
10 keping. - lepuh (1) - bungkusan kadbod.
10 keping. - lepuh (2) - bungkusan kadbod.
10 keping. - lepuh (3) - bungkusan kadbod.
24 keping. - botol (1) - pek kadbod.
50 keping. - botol (1) - pek kadbod.

Komposisi

1 Tablet Excedrin mengandungi: paracetamol 250 mg, asid asetilsalisilat 250 mg, kafein 65 mg. Eksipien: hyprolose 5 mg, mikrokristalin selulosa 100 mg, asid stearik 2.5 mg.
Komposisi shell filem: lilin carnauba, bahan filem putih (hypromellose, titanium dioxide, propylene glycol, povidone, sorbitan laurate, polysorbate-20, minyak mineral, asid benzoat, emulsi simethicone, pewarna biru cemerlang).

Excedrin

Perhatian! Ubat ini mungkin mempunyai interaksi yang sangat tidak diingini dengan alkohol! Maklumat lanjut.

Petunjuk untuk digunakan

Sindrom nyeri keparahan ringan dan sederhana (pelbagai asal): sakit kepala, migrain, sakit gigi, neuralgia, myalgia, arthralgia, algomenorrhea. Sindrom Feverish: dengan jangkitan pernafasan akut, selesema.

Kemungkinan analog (pengganti)

Bahan aktif, kumpulan

Bentuk dos

Butiran untuk penyediaan larutan oral, kapsul, tablet

Kontraindikasi

Hipersensitiviti terhadap sebarang komponen ubat; luka erosif dan ulseratif saluran gastrousus (dalam fasa akut), pendarahan gastrousus; asma "aspirin"; hemofilia, diatesis hemoragik, hipoprothrombinemia, hipertensi portal; kekurangan vitamin K; kegagalan buah pinggang; kehamilan (trimester I dan III), tempoh penyusuan; kekurangan glukosa-6-fosfat dehidrogenase, hipertensi arteri yang teruk, penyakit jantung iskemia yang teruk, glaukoma, hipereksitasi, gangguan tidur; campur tangan pembedahan disertai dengan pendarahan, usia kanak-kanak (sehingga 15 tahun - risiko mengembangkan sindrom Reye pada kanak-kanak dengan hipertermia terhadap latar belakang penyakit virus).

Dengan berhati-hati. Gout, penyakit hati.

Cara penggunaan: dos dan kaedah rawatan

Di dalam (semasa atau selepas makan), 1 tablet setiap 4 jam, dengan rasa sakit - 1-2 tablet; dos harian purata - 3-4 tablet, dos harian maksimum - 8 tablet. Kursus rawatan tidak lebih dari 7-10 hari.

Ubat tersebut tidak boleh diminum selama lebih dari 5 hari sebagai ubat analgesik dan lebih dari 3 hari sebagai antipiretik (tanpa menetapkan dan mengawasi doktor). Dr. dos dan rejimen dos ditetapkan oleh doktor.

kesan farmakologi

Ubat gabungan. ASA mempunyai kesan antipiretik dan anti-radang, melegakan kesakitan, terutama disebabkan oleh proses keradangan, dan juga secara sederhana menghalang agregasi platelet dan pembentukan trombus, meningkatkan peredaran mikro dalam fokus keradangan.

Kafein meningkatkan kegembiraan refleks saraf tunjang, membangkitkan pusat pernafasan dan vasomotor, melebarkan saluran darah otot rangka, otak, jantung, ginjal, mengurangkan agregasi platelet; mengurangkan rasa mengantuk, keletihan, meningkatkan prestasi mental dan fizikal. Dalam kombinasi ini, dos kecil kafein secara praktikal tidak mempunyai kesan merangsang pada sistem saraf pusat, namun, ia membantu menormalkan nada saluran otak dan mempercepat aliran darah.

Paracetamol mempunyai kesan analgesik, antipiretik dan anti-radang yang sangat lemah, yang dikaitkan dengan kesannya pada pusat termoregulasi di hipotalamus dan kemampuan yang dinyatakan dengan lemah untuk menghalang sintesis Pg pada tisu periferal.

Kesan sampingan

Gastralgia, mual, muntah, hepatotoksisitas, nefrotoksisitas, luka erosif dan ulseratif saluran gastrointestinal, reaksi alergi, takikardia, peningkatan tekanan darah, bronkospasme.

Dengan penggunaan yang berpanjangan - pening, sakit kepala, gangguan visual, tinitus, penurunan agregasi platelet, hypocoagulation, sindrom hemoragik (epistaksis, gusi berdarah, purpura, dll.), Kerosakan buah pinggang dengan nekrosis papillary; pekak; eritema eksudatif malignan (sindrom Stevens-Johnson), nekrolisis epidermis toksik (sindrom Lyell), sindrom Reye pada kanak-kanak (hiperpreksia, asidosis metabolik, gangguan sistem saraf dan jiwa, muntah, disfungsi hati).

Overdosis. Gejala (kerana ASA): dengan keracunan ringan - loya, muntah, gastralgia, pening, berdering di telinga; mabuk teruk - kelesuan, mengantuk, runtuh, kejang, bronkospasme, sesak nafas, anuria, pendarahan. Pada mulanya, hiperventilasi pusat paru-paru membawa kepada alkalosis pernafasan (sesak nafas, tersedak, sianosis, peluh). Apabila mabuk semakin meningkat, kelumpuhan pernafasan progresif dan pemutusan fosforilasi oksidatif menyebabkan asidosis pernafasan.

Rawatan: pemantauan berterusan terhadap keseimbangan CBS dan elektrolit; bergantung kepada keadaan metabolisme - pengenalan natrium bikarbonat, natrium sitrat atau natrium laktat. Meningkatkan kealkalian cadangan meningkatkan perkumuhan ASA dengan mengalkali air kencing.

arahan khas

Kanak-kanak tidak boleh diberi ubat yang mengandungi ASA (termasuk Excedrin), kerana sekiranya berlaku jangkitan virus, mereka dapat meningkatkan risiko sindrom Reye. Gejala sindrom Reye adalah muntah yang berpanjangan, ensefalopati akut, hati yang membesar.

Dengan penggunaan ubat yang berpanjangan, perlu untuk memantau darah periferal dan keadaan hati yang berfungsi..

Oleh kerana ASA melambatkan pembekuan darah, pesakit, jika dia akan menjalani pembedahan, mesti memberi amaran kepada doktor terlebih dahulu mengenai pengambilan ubat tersebut..

Pesakit dengan hipersensitiviti atau reaksi asma terhadap salisilat atau turunannya, ASA hanya boleh diresepkan dengan langkah berjaga-jaga khas (dalam perkhidmatan kecemasan).

ASA dalam dos yang rendah mengurangkan perkumuhan asid urik. Pada pesakit dengan kecenderungan yang sesuai, ini dalam beberapa kes dapat memicu serangan gout..

Semasa rawatan dengan Excedrin, anda harus berhenti menggunakan etanol (peningkatan risiko pendarahan gastrousus).

ASA mempunyai kesan teratogenik; apabila digunakan pada trimester pertama, ia menyebabkan kecacatan perkembangan - pemecahan lelangit atas; pada trimester ketiga - untuk penghambatan persalinan (penghambatan sintesis Pg), penutupan duktus arteriosus pada janin, yang menyebabkan hiperplasia saluran paru dan hipertensi pada saluran peredaran paru. Diekskresikan dalam susu ibu, yang meningkatkan risiko pendarahan pada anak akibat gangguan fungsi platelet.

Permohonan semasa mengandung dan menyusui

Walaupun asid acetylsalicylic dapat digunakan pada trimester kehamilan II, keselamatan kombinasi ini pada wanita hamil dan menyusui belum dipelajari, oleh itu ubat ini dikontraindikasikan pada wanita hamil (pada semua trimester) dan penyusuan..

Interaksi

Excedrin meningkatkan kesan heparin, antikoagulan tidak langsung, reserpine, hormon steroid dan ubat hipoglikemik.

Pemberian bersamaan dengan NSAID lain, methotrexate meningkatkan risiko kesan sampingan.

Mengurangkan keberkesanan spironolactone, furosemide, ubat antihipertensi, dan juga ubat anti-gout yang mempromosikan perkumuhan asid urik.

Barbiturate, rifampicin, salicylamide, ubat antiepileptik dan perangsang pengoksidaan mikrosomal yang lain menyumbang kepada pembentukan metabolit toksik paracetamol, yang mempengaruhi fungsi hati.

Di bawah pengaruh parasetamol, masa penyingkiran kloramfenikol meningkat sebanyak 5 kali. Dengan pemberian berulang, parasetamol dapat meningkatkan kesan antikoagulan (derivatif dicoumarin). Penggunaan paracetamol dan etanol secara serentak meningkatkan risiko mengembangkan kesan hepatotoksik.

Excedrin: petunjuk untuk digunakan

Migrain, neuralgia, artritis yang diperburuk dan penyakit lain yang disertai dengan kesakitan sangat toksik bagi kehidupan. Kesakitan dapat diatasi dengan kaedah dan ubat yang berbeza, tetapi ubat gabungan Excedrin semakin banyak digunakan.

Penerangan mengenai ubat

Ubatnya adalah gabungan tiga bahan aktif - kafein, parasetamol dan aspirin. Paracetamol membantu menghilangkan rasa sakit, melegakan demam, dan mempunyai kesan anti-radang ringan. Kafein melebarkan saluran darah, meningkatkan isyarat neuron, dan menurunkan penghasilan platelet dengan menipiskan darah.

Dengan pengambilan paracetamol yang berlebihan, metabolitnya berkumpul di hati.

Aspirin diperlukan dalam kumpulan ini untuk saling meningkatkan tindakan parasetamol. Dia dengan cepat menghilangkan rasa sakit, terutama jika disebabkan oleh proses keradangan.

Di samping itu, ia membantu meningkatkan aliran darah di kapilari di tempat kesakitan. Ini berlaku, antara lain, kerana penghambatan proses pembekuan darah..

Ketiga komponen Excedrin berfungsi untuk menormalkan aliran darah yang perlahan dan mengurangkan ketumpatannya.

Excedrin adalah tablet putih memanjang. Masing-masing dilapisi huruf "E" yang terukir di satu sisi tablet. Dalam potongan, bahagian tengahnya berwarna putih atau sangat ringan. Sebagai tambahan kepada bahan aktif, komposisi merangkumi bahan tambahan: selulosa mikrokristal, hyprolose dan asid stearik.

Sifat farmakokinetik

Berkat gabungan tiga bahan aktif, ubat itu bukan sahaja dapat menghentikan kesakitan dengan cepat, tetapi juga memberi kesan jangka panjang pada tubuh. Ini mencegah kepulangan kesakitan yang cepat. Semua komponen aktif Excedrin diedarkan dan diekskresikan dengan cara yang sedikit berbeza:

  • Parasetamol. Diserap dalam saluran gastrointestinal, kepekatan tertinggi dalam darah mencapai dalam lingkungan 30 hingga 120 minit setelah pengingesan. Ia dipecah di hati dan dikeluarkan melalui sistem kencing. Jumlah yang tidak signifikan tetap tidak berubah, selebihnya adalah produk pereputan. Tempoh pendedahan paling aktif adalah dari satu hingga dua jam.

Perlu diingat bahawa ketiga-tiga zat memberi kesan negatif kepada tubuh sekiranya berlaku overdosis. Paracetamol dan asid asetilsalisilat cenderung berkumpul di hati. Sebaliknya, kafein, yang mempunyai kesan tonik apabila diambil dalam dos yang kecil, menekan sistem saraf jika dikonsumsi terlalu banyak. Berdasarkan ini, anda mesti mematuhi dos maksimum Excedrin harian maksimum..

Petunjuk dan kontraindikasi

Skop ubat adalah anestesia untuk gangguan badan. Julat yang Excedrin bantu adalah dari sakit haid hingga migrain. Senarai petunjuk yang paling tepat untuk digunakan:

  • sakit kepala;
  • serangan migrain;
  • sakit gigi;

Kerana gabungan bahan aktif, Excedrin cepat mengatasi sindrom kesakitan. Walau bagaimanapun, bahan kuat mempunyai kontraindikasi untuk digunakan dan sejumlah kesan sampingan. Sebelum menggunakan Excedrin, anda perlu memahami sama ada ia boleh diambil dalam kes tertentu..

Kontraindikasi untuk digunakan

Intoleransi individu terhadap satu atau lebih komponen ubat akan menjadi larangan penggunaannya secara langsung. Jika tidak, kontraindikasi termasuk gabungan halangan penggunaan ketiga-tiga bahan aktif..

Excedrin dikontraindikasikan untuk:

  • erosif, luka ulseratif pada perut, esofagus atau usus;
  • pendarahan di saluran gastrousus;
  • operasi pembedahan (kerana penipisan darah);
  • darah tidak membeku;
  • diatesis jenis hemorrhagic;
  • hipoprothrombinemia (jumlah prothrombin yang tidak mencukupi, sintesis platelet yang lemah);
  • portal penting, hipertensi arteri;
  • penyakit jantung iskemia dalam bentuk yang teruk;
  • glaukoma;

Untuk memastikan keselamatan, Excedrin harus diambil dengan berhati-hati bersama dengan ubat lain yang mempunyai sifat antipiretik dan analgesik. Pengambilan yang diawasi disyorkan untuk gout dan arthritis, sakit kepala yang berkaitan dengan trauma.

Semasa mengandung, Excedrin tidak diresepkan.

Asid asetilsalisilat boleh diambil dari trimester kehamilan kedua, di bawah pengawasan pakar. Walau bagaimanapun, kesan pada tubuh wanita dan anak yang belum lahir daripada mengambil Excedrin belum dikaji. Memandangkan kekurangan data mengenai kesan gabungan bahan aktif selama kehamilan, ubat tersebut tidak boleh diambil untuk mengelakkan kemungkinan bahaya pada kesihatan.

Kesan sampingan dari pengambilan

Menurut arahan, Excedrin mampu menyebabkan sejumlah kesan sampingan. Sekiranya timbul gejala, ada baiknya menolak pengambilan ubat tersebut. Semakin cepat ubat itu diganti, semakin mudah untuk menghilangkan akibat kesan sampingan..

Semasa diambil, anda mungkin mengalami sakit perut dan pelvis, loya atau muntah. Sekiranya hati atau ginjal tidak berfungsi dengan baik kerana ciri-ciri badan atau penyakit masa lalu, kerosakan toksik adalah mungkin.

Penerimaan semasa perut kosong, dengan bisul, gastritis atau kecenderungan keasidan tinggi, adalah mungkin untuk memprovokasi lesi erosif pada mukosa gastrointestinal.

Excedrin boleh menyebabkan reaksi alergi, bronkospasme, dan ruam kulit.

Pada bahagian sistem kardiovaskular, kesan sampingan ditunjukkan oleh takikardia, peningkatan tekanan darah. Sekiranya pesakit terdedah kepada tekanan darah tinggi, Excedrin akan mempengaruhi keadaannya secara negatif. Perkara yang sama boleh dikatakan mengenai gangguan irama jantung, kafein dikontraindikasikan untuk masalah seperti itu.

Arahan penggunaan

Excedrin harus diambil dengan atau selepas makan, tetapi tidak semasa perut kosong. Untuk menghentikan migrain, pada gejala pertama, anda boleh mengambil dua tablet. Purata dos harian adalah hingga tiga tablet Excedrin; lebih daripada enam tablet tidak boleh diambil setiap hari. Overdosis ubat akan memberi kesan jangka pendek dan jangka panjang yang negatif.

Ubat ini tidak boleh diambil selama lebih dari lima hari berturut-turut untuk sindrom kesakitan dan lebih daripada tiga hari untuk migrain.

Orang dewasa dan remaja disarankan untuk mengambil ubat tersebut tidak lebih dari sekali setiap 4 jam. Sakit kepala dan sindrom kesakitan dengan keparahan sederhana biasanya hilang dalam masa 15 minit selepas pengambilan.

Ubat ini dapat menghilangkan migrain malaise dalam setengah jam.

Analog Excedrin

Sebilangan besar analog ubat berdasarkan gabungan bahan aktif yang sama dalam dos yang serupa. Juga, gabungan yang berkesan adalah penyertaan propiphenazone dan bukannya aspirin, ubat ini serupa pada tahap kesannya pada tubuh. Analog yang paling popular dihasilkan di Rusia dan mempunyai harga yang rendah..

UbatBahan aktifPengilangHarga
Gevadalparasetamol, propifenazon, kafeinNycomed (Austria)dari 270 hingga 350 rubel
Aspikorasid asetilsalisilatVERTEX JSC (Rusia)dari 45 hingga 100 rubel
Askofen-Paspirin, kafein, parasetamolPharmstandard-Leksredstva (Rusia)dari 20 hingga 50 rubel
Migrenol Tambahanaspirin, kafein, parasetamolUltratab Laboratories Inc. (Amerika Syarikat)dari 160 hingga 250 rubel
Citramon Paspirin, kafein, parasetamolPFC AO, Dalkhimfarm, Uralbiopharm OJSC, Pharmstandard-Tomskkhimfarm OJSC, Tatkhimpharmpreparations OJSC, Moskhimpharmpreparaty mereka. HIDUP. Semashko, kilang farmasi Skopinsky CJSC (Rusia)dari 8 hingga 12 rubel
Kaffetinparacetamol, propyphenazone, kafein, codeineAlkaloid (Republik Makedonia)dari 100 hingga 250 rubel
Kofanparasetamol, propifenazon, kafeinBOSNALIJEK d.d. (Bosnia dan Herzegovina)dari 130 hingga 190 rubel
Kofitsilaspirin, kafein, parasetamolUralbiopharm OJSC, Barnaul kilang persediaan perubatan, Pharmstandard-Leksredstva (Rusia)dari 7 hingga 50 rubel
Coffeedonparasetamol, propifenazon, kafeinYaka-80 (Republik Makedonia)dari 220 hingga 300 rubel
Novalginparasetamol, propifenazon, kafeinOzone LLC (Rusia)dari 130 hingga 350 rubel
Saridonparasetamol, propifenazon, kafeinDelpharm Gaillard (Perancis)dari 143 hingga 300 rubel
Flukompparacetamol, phenylephrine, pheniramineSyarikat farmaseutikal Obolensk JSC, Pharmproekt JSC, PharmVILAR NPO (Rusia)dari 250 hingga 330

Bergantung pada alasan pengambilan, anda boleh memilih satu atau ubat lain. Sekiranya intoleransi individu terhadap beberapa komponen, anda selalu boleh menggantikan ubat tersebut. Cukup banyak ubat yang mempunyai ruang lingkup dan kesan yang dihasilkan untuk memenuhi keperluan untuk menghilangkan rasa sakit.

Tiga kali sakit kepala

Selalunya, analgesik diambil apabila terdapat sakit kepala. Selalunya ini berlaku kerana postur tubuh yang tidak betul, gaya hidup pasif, penyakit vaskular dan kapilari, dan pemakanan yang buruk. Semasa menggunakan ubat penahan sakit yang kuat, termasuk Excedrin, anda perlu memahami bahawa ia melegakan gejala, tetapi bukan penyebab kesakitan.

Excedrin mengatasi sindrom kesakitan yang paling kompleks, termasuk migrain. Sesiapa yang pernah mengalami serangan penyakit ini tahu betapa pentingnya mendapatkan ubat yang betul. Ubat ini akan membantu anda untuk tidak terganggu oleh kesakitan dan menjalani kehidupan yang penuh.

Untuk mengurangkan kesakitan, Excedrin hampir ideal - terdiri daripada tiga bahan yang diuji masa. Mereka dengan cepat dan berkesan menghilangkan sensasi yang tidak menyenangkan, dan dalam kombinasi, tindakan mereka menjadi lebih lama. Tidak perlu menahan kesakitan apabila ada ubat yang boleh dipercayai dan mudah yang boleh didapati di setiap farmasi.

Berkongsi dengan rakan anda

Lakukan sesuatu yang berguna, tidak akan lama

Artikel Sebelumnya

Lirik - arahan penggunaan

Artikel Seterusnya

Pukul kepala kuil saya sakit