Paracetamol untuk kanak-kanak

Migrain

Paracetamol untuk kanak-kanak: arahan penggunaan dan ulasan

Nama Latin: Paracetamol kanak-kanak

Kod ATX: N02BE01

Bahan aktif: Paracetamol (Paracetamol)

Pengeluar: Rozpharm LLC, Pharmstandard-Leksredstva, Biochemist, Pharmproject, Dalkhimfarm, Irbitskiy Khimfarmzavod, Pharmapol-Volga, Mega Pharm (Rusia), Anqiu Lu An Pharmaceutical Co. (China), LLC Syarikat farmaseutikal "Kesihatan" (Ukraine)

Penerangan dan kemas kini foto: 19.10.2018

Harga di farmasi: dari 63 rubel.

Paracetamol untuk kanak-kanak - analgesik bukan narkotik.

Bentuk dan komposisi pelepasan

Bentuk pelepasan dos adalah penggantungan untuk pemberian oral: homogen, berwarna merah jambu, dengan bau khas (100 dan 200 ml dalam botol polimer, atau botol kaca oren, atau dari cairan kaca, atau dari polietilena terefthalat untuk ubat-ubatan, ditutup dengan penutup skru polimer dengan kawalan bukaan pertama atau sistem "push-turn", 1 botol dalam kotak kadbod tanpa / dengan cawan pengukur atau sudu pengukur).

Komposisi penggantungan 100 ml:

  • bahan aktif: paracetamol - 2.4 g;
  • komponen tambahan: sodium nipasept (sodium ethyl parahydroxybenzoate, sodium methyl parahydroxybenzoate and sodium propyl parahydroxybenzoate) - 0.15 g, maltitol - 80 g, asid malik - 0.05 g, sorbitol tanpa penghabluran 70% - 1.33 g, xanthan gum - 0.6 g, asid sitrat anhidrat - 0,02 g, pewarna azorubin - 0,001 g, perisa strawberi atau oren - 0,1 g, air - hingga 100 ml.

Sifat farmakologi

Farmakodinamik

Paracetamol adalah bahan ubat yang mempunyai kesan antipiretik dan analgesik. Hampir tidak ada sifat anti-radang.

Mekanisme tindakan disebabkan oleh kemampuan untuk menyekat siklooksigenase dalam sistem saraf pusat, bertindak pada pusat termoregulasi dan kesakitan.

Ubat ini secara praktikal tidak mempunyai sifat anti-radang. Tidak mempengaruhi metabolisme air dan elektrolit dan keadaan selaput lendir saluran gastrointestinal (GIT), kerana ia mempengaruhi sintesis prostaglandin pada tisu periferal pada tahap yang sangat kecil.

Farmakokinetik

Paracetamol dicirikan oleh penyerapan yang tinggi, ia cepat dan hampir sepenuhnya diserap dari saluran gastrousus. Ia mengikat protein plasma sebanyak 10-25%. Kepekatan plasma maksimum dicapai setelah 30-120 minit dan 5-20 μg / ml.

Ubat itu melintasi penghalang darah-otak. Kurang daripada 1% dos dimasukkan ke dalam susu ibu. Pengedaran zat dalam cecair badan agak sama.

Paracetamol dimetabolisme terutama di hati dengan tiga cara utama, seperti pengoksidaan oleh enzim hati mikrosom, konjugasi dengan sulfat dan konjugasi dengan glukuronida. Semasa pengoksidaan, metabolit toksik perantaraan terbentuk, yang kemudiannya disambungkan terlebih dahulu dengan glutathione, kemudian dengan asid merkapturik dan sistein. Untuk kaedah metabolisme ini, isoenzim utama sistem sitokrom P450 adalah CYP2E1 (terutamanya), CYP1A2 dan CYP3A4 (peranan kecil). Sekiranya kekurangan glutathione dalam badan, metabolit ini dapat menyebabkan kerosakan dan nekrosis hepatosit. Laluan metabolik tambahan - metoksilasi ke 3-metoksiparasetamol dan hidroksilasi ke 3-hidroksiparasetamol, yang kemudiannya disambungkan ke sulfat atau glukuronida.

Pada kanak-kanak di bawah usia 10 tahun, metabolit utama ubat adalah paracetamol sulfate, pada kanak-kanak dari usia 12 tahun - glukuronida konjugasi.

Metabolit paracetamol terkonjugasi (konjugat dengan glutathione, sulfat, glukuronida) dicirikan oleh aktiviti farmakologi rendah, termasuk toksik.

Semasa mengambil dos terapeutik, pelepasan total adalah 18 l / jam, separuh hayat (T½) - dari 1 hingga 4 jam. Semasa mengambil dos terapeutik, 90-100% daripada dos parasetamol yang diambil dikeluarkan dalam air kencing dalam 24 jam. Jumlah utama ubat selepas konjugasi diekskresikan dalam hati dalam bentuk glukuronida (60-80%) dan sulfat (20-30%). Kira-kira 5% daripada dos dikeluarkan tidak berubah.

Pada pesakit tua, pelepasan parasetamol menurun dan T2 meningkat½.

Pada pesakit dengan kegagalan buah pinggang yang teruk (pelepasan kreatinin 10-30 ml / minit), perkumuhan parasetamol melambatkan, kadar perkumuhan sulfat dan glukuronida lebih rendah daripada pada individu yang sihat.

Petunjuk untuk digunakan

Suspensi Paracetamol untuk kanak-kanak ditetapkan untuk kanak-kanak berumur 3 bulan hingga 12 tahun dalam kes berikut:

  • demam akibat selesema, selsema dan penyakit berjangkit kanak-kanak seperti demam merah, cacar air, campak, gondok, dan lain-lain;
  • sakit gigi, termasuk ketika mencabut gigi atau mengeluarkan gigi, sakit telinga dengan otitis media, sakit kepala, sakit tekak.

Atas cadangan doktor, kanak-kanak berumur 2-3 bulan dapat mengambil satu dos sekiranya berlaku peningkatan suhu badan setelah vaksinasi.

Kontraindikasi

  • intoleransi terhadap fruktosa;
  • gangguan fungsi ginjal atau hepatik yang teruk;
  • berumur di bawah 2 bulan;
  • penggunaan ubat lain yang mengandungi paracetamol secara serentak;
  • hipersensitiviti terhadap sebarang komponen ubat.
  • disfungsi hati, termasuk sindrom Gilbert;
  • hepatitis virus;
  • ketiadaan genetik enzim glukosa-6-fosfat dehidrogenase;
  • gangguan fungsi buah pinggang (pelepasan kreatinin

Cara memberi tablet paracetamol kepada kanak-kanak: dos yang betul

Antara ubat yang popular untuk memerangi demam dan sakit pada kanak-kanak adalah tablet, di mana parasetamol bertindak sebagai bahan aktif. Ia dianggap paling berkesan dan paling selamat untuk tubuh anak..

Ubat berasaskan parasetamol mempunyai tiga sifat utama: melegakan demam, keradangan dan kesakitan.

  • Melawan suhu badan tinggi semasa selesema, SARS atau selesema. Ia boleh diberikan kepada anak-anak pada usia 2 bulan, sebelumnya telah mengurangkan dos yang dibenarkan..
  • Penurunan suhu bermula dengan cepat dan mempunyai kesan jangka panjang - peningkatan suhu tidak diperhatikan lagi.
  • Pada sesetengah kanak-kanak, demam mungkin disertai dengan kejang. Paracetamol dibenarkan untuk gejala yang tidak menyenangkan.
  • Mengurangkan atau menghilangkan rasa sakit. Contohnya, gigi atau kepala.
  • Ubat lain boleh diberikan secara selari. Nurofen mengandungi ibuprofen sebagai bahan aktif, oleh itu, penggantiannya dibenarkan.

Perlu diingat bahawa parasetamol hanya menghilangkan gejala penyakit, tetapi tidak bertujuan untuk rawatannya. Penyebab utama kesakitan atau demam harus dikenal pasti dan dirawat dengan ubat lain.

Dos ubat

Paracetamol terdapat dalam tiga bentuk utama: supositoria, tablet, dan sirap. Anda boleh membeli ubat di farmasi di mana bahan aktif ini dalam bentuk tulennya - Panadol misalnya. Tablet Panadol, selain bahan aktif, mempunyai natrium bikarbonat, yang mewujudkan persekitaran alkali dalam badan. Berkat ini, Panadol bertindak lebih pantas..

Lilin

Mereka dimasukkan secara dubur ke dalam dubur anak. Sebelum prosedur, anda mesti mencuci tangan terlebih dahulu. Letakkan anak, putar di sisinya, bengkokkan kaki dan tekan ke perut. Masukkan supositoria dengan perlahan dan berhati-hati. Bahan aktif diserap oleh dinding usus dan mempunyai kesan yang cepat pada suhu tinggi. Bagi kanak-kanak di bawah tiga bulan, dosnya hanya dipilih oleh doktor..

Di farmasi, anda boleh mendapatkan dos ubat berikut:

  • dari 3 bulan hingga setahun, lilin 0,08 gram ditetapkan;
  • dari 1 hingga 3 tahun - 0.17 gram;
  • dari 3 tahun hingga 6 - 0,33 gram;
  • bermula dari 6 tahun dan lebih tua, dua supositoria 0.33 gram diresepkan.

Jangan gunakan lebih daripada 4 suppositori sehari..

Tablet

Mereka dibenarkan untuk kanak-kanak dari usia dua tahun. Kanak-kanak itu diberi ubat yang sebelumnya dihancurkan dan dicairkan di dalam air. Tablet parasetamol kanak-kanak boleh didapati dalam dos 200 mg:

  • dari 2 tahun hingga 6 melantik 1/2 tablet pada satu masa;
  • dari 7 hingga 12 tahun, satu tablet penuh dibenarkan;
  • kanak-kanak berumur lebih dari 12 tahun dibenarkan memberikan dua tablet pada satu masa.

Dalam beberapa kes, borang ini boleh diambil oleh kanak-kanak yang berumur di bawah satu tahun. Terutama ketika datang ke suhu yang sangat tinggi dengan penampilan kejang. Dalam kes sedemikian, penggunaan ubat tersebut dibenarkan dalam dos berikut:

  • dari kelahiran hingga 3 bulan, dosnya ialah 10 mg sekilogram;
  • dari 3 bulan hingga setahun, dos harian maksimum ialah 120 mg;
  • dari satu hingga 2 tahun, dos harian maksimum ialah 150 mg.

Sirap

Bentuk dos ini mempunyai konsistensi cair dan rasa yang menyenangkan, sehingga anak-anak dapat menelannya dengan mudah. Sirap boleh diberikan dari dua bulan. Kadang kala doktor, dengan mengambil kira keadaan anak ketika sakit, boleh memberi ubat sirap pada minggu-minggu pertama kehidupan..

Kit ini merangkumi dispenser jarum suntik atau sudu pengukur yang sesuai, di mana jumlah ampaian yang tepat diukur. Ubat itu tidak boleh dicairkan dengan air, lebih baik memberi anak minum setelah meminumnya.

Dengan pembahagian pada jarum suntik, dos yang tepat ditaip:

  • dari kelahiran hingga 6 bulan, dos dikira oleh doktor yang menghadiri;
  • dari 6 bulan hingga satu tahun, dos maksimum adalah 5 mg, minimum ialah 2.5 mg;
  • sehingga 3 tahun, dosnya adalah 5 - 7.5 mg;
  • dari 3 hingga 6 tahun - dos maksimum ialah 10 mg;
  • 7 hingga 12 tahun - kira-kira 15 mg.

Ubat ini mula berfungsi dalam masa 30 minit selepas pentadbiran. Pada suhu tinggi, sirap diberikan tidak lebih dari tiga hari. Sebagai ubat penghilang rasa sakit, ubat ini dibenarkan sehingga lima hari.

Analog ubat Paracetamol adalah Panadol. Ia dibenarkan untuk kanak-kanak dari usia 3 bulan. Panadol Baby dapat digunakan untuk meredakan demam, radang dan sakit. Juga boleh digunakan selepas vaksinasi.

Ciri aplikasi

Sebelum memberi ubat kepada anak, anda harus berjumpa dengan pakar pediatrik. Dia akan menetapkan dos yang betul dan memberitahu anda mengenai peraturan pengambilannya.

  • Dos ubat bergantung pada usia dan berat badan anak..
  • Tablet parasetamol harus diberikan selang 6 jam untuk melegakan demam. Tidak lebih daripada empat kali sehari.
  • Pada kanak-kanak di bawah usia satu tahun, suhunya harus diturunkan jika meningkat di atas 38 darjah.
  • Anda tidak boleh memberi parasetamol kepada bayi lebih dari tiga hari. Organ dalaman mereka belum terbentuk sepenuhnya, jadi beban tambahan pada hati diciptakan..
  • Antipiretik ini tidak boleh diberikan untuk profilaksis..
  • Anak kecil mesti membubarkan tablet terlebih dahulu ke dalam air.
  • Jangan gunakan pil yang ditujukan untuk orang dewasa - mustahil untuk menentukan dos dengan tepat.
  • Nurofen lebih menjengkelkan perut daripada Panadol. Oleh itu, lebih baik berhenti pada ubat terakhir..

Petua untuk mengambil ubat-ubatan yang mengandungi parasetamol

  • Terdapat pelbagai bentuk pelepasan bahan aktif ini. Ini boleh dalam lilin, sirap, atau dalam penggantungan. Mereka sangat sesuai untuk kanak-kanak di bawah satu tahun..
  • Untuk mengurangkan kesan berbahaya pada hati, ubat harus diberikan selepas makan..
  • Berbahaya bagi tubuh anak adalah dos 150 mg sekilogram berat badan.
  • Overdosis dapat diketahui oleh gejala berikut: kulit menjadi pucat, mual dan muntah muncul. Dalam kes ini, anda perlu berjumpa doktor dengan segera..

Kadang-kadang, apabila suhu tinggi dan menurun dengan teruk, kanak-kanak diberi dua ubat pada masa yang sama: Nurofen dan Paracetamol. Ubat ini diberikan, menjaga selang waktu. Nurofen bertindak dengan cepat dan kesannya lebih lama.

Anda boleh menggabungkan Nurofen dengan parasetamol pada masa yang sama. Dalam kes ini, separuh dos diambil dari setiap ubat..

Kontraindikasi

  • Overdosis ubat dan penggunaan yang kerap, yang memberi kesan negatif terhadap fungsi hati, tidak dibenarkan. Mual, muntah muncul.
  • Intoleransi individu terhadap komponen ubat. Reaksi alahan mungkin berlaku.
  • Bagi kanak-kanak di bawah umur dua tahun, parasetamol harus diberikan dengan berhati-hati - ubat tersebut boleh menyebabkan asma.
  • Jangan berikan dua ubat berasaskan parasetamol pada masa yang sama. Ini akan menyebabkan keracunan badan. Boleh diberikan dengan antipiretik lain, seperti Nurofen.
  • Overdosis boleh berlaku jika selang antara dos ubat tidak diperhatikan. Lebih baik menggabungkan ubat dengan ubat-ubatan rakyat.
  • Ubat ini dikontraindikasikan untuk penyakit seperti anemia, hiperbilirubinemia, untuk gangguan fungsi ginjal dan hati.

Sekiranya sekurang-kurangnya satu gejala muncul, maka ubat ini harus diganti dengan yang lain. Nurofen cenderung menyebabkan alahan dan menyebabkan kerosakan pada organ dalaman. Sama seperti parasetamol, Nurofen boleh didapati dalam bentuk supositoria, tablet dan sirap.

Terdapat banyak ubat di farmasi yang mengandungi parasetamol. Panadol boleh didapati dalam bentuk tablet, supositoria dan sirap. Untuk yang terkecil, Panadol Baby dihasilkan khas

Jangan lupa bahawa semua ubat mesti dijauhkan dari kanak-kanak. Lebih baik menyimpan ubat-ubatan untuk orang dewasa secara berasingan daripada ubat-ubatan untuk kanak-kanak, sehingga dalam tempoh penyakit anak, Anda tidak mengelirukan ubat-ubatan kerana peningkatan kecemasan.

Anda harus berjumpa doktor sebelum memberi parasetamol kepada anak anda. Dialah yang akan memberitahu anda bentuk dos mana yang lebih baik untuk dipilih, adakah perlu menggabungkannya dengan ubat antipiretik yang lain. Mengira dos yang tepat dan dibenarkan. Hanya dengan mengikuti peraturan dan cadangan anda dapat mengurangkan kesan sampingan dan overdosis.

Petunjuk Paracetamol untuk kanak-kanak

Selsema pada masa kanak-kanak sangat biasa, terutamanya ketika mereka mula sakit ketika mereka pergi ke tadika. Pengumpulan kanak-kanak yang banyak membolehkan virus menular antara satu sama lain. Sebenarnya ada banyak ubat, tetapi penggunaannya bergantung secara langsung pada usia bayi dan berapa lama dia sakit. Ubat yang paling biasa dalam memerangi selsema adalah parasetamol, ia termasuk dalam banyak ubat dan dibenarkan untuk digunakan dari tiga bulan.

  1. Arahan parasetamol untuk digunakan untuk kanak-kanak
  2. Bentuk dan komposisi pelepasan
  3. kesan farmakologi
  4. Penerangan dan sifat ubat
  5. Petunjuk untuk digunakan
  6. Kontraindikasi
  7. Kaedah pentadbiran dan dos untuk kanak-kanak dari pelbagai peringkat umur
  8. Masa tindakan
  9. Permohonan semasa mengandung dan menyusui
  10. Kesan sampingan
  11. arahan khas
  12. Interaksi dengan produk ubat lain
  13. Berlebihan
  14. Keadaan penyimpanan dan jangka hayat
  15. Ulasan ubat parasetamol dari suhu hingga kanak-kanak

Arahan parasetamol untuk digunakan untuk kanak-kanak

Ubat ini harus digunakan dengan berhati-hati, terutama jika berkaitan dengan anak-anak:

  • orang yang berumur di bawah 6 tahun tidak boleh memberikan ubat lebih putih daripada tiga hari;
  • dari umur 6 tahun, ubat ini diberikan tidak lebih dari lima hari.

Garis panduan utama semasa mengira dos harian parasetamol ubat untuk kanak-kanak, mengikut arahan penggunaan, berasal dari berat badan pesakit, tidak lebih dari 15 mg seharusnya digunakan setiap 1 kg berat badan, sekurang-kurangnya 4 jam harus berlalu antara dos.

Perhatian: sebelum memberi ubat, perlu dipelajari dengan teliti arahan penggunaannya dan tidak penting pada usia berapa anak diberi parasetamol, sama ada dia berumur 8 tahun atau enam bulan, tidak perlu melebihi kursus dan dos yang diperlukan semasa rawatan.

Bentuk dan komposisi pelepasan

Paracetamol untuk kanak-kanak terdapat dalam beberapa bentuk:

  1. sirap, diberikan pada usia berapa pun, rasanya enak;
  2. lilin, digunakan secara dubur untuk kanak-kanak kecil;
  3. tablet diberikan dari umur 6 tahun, tetapi jika perlu, anda boleh mula memberikan parasetamol kepada kanak-kanak yang berumur 5 tahun.

Walau apa pun, sebelum memberi ubat itu, anda perlu berjumpa doktor yang akan menetapkan kursus dan dos dengan tepat..

kesan farmakologi

Ejen ini adalah analgesik yang dirancang untuk mengurangkan demam yang disebabkan oleh pelbagai virus yang masuk ke dalam badan, dan juga untuk meredakan kesakitan yang disebabkan oleh proses tidak radang. Ia boleh menjadi sakit kepala, sakit gigi, sakit otot.

Penerangan dan sifat ubat

Ubat ini telah lama berada di pasaran untuk farmakologi dan sangat diminati kerana fakta bahawa ia adalah yang paling selamat dari semua bahan yang mempunyai kesan yang serupa pada tubuh. Dan tentunya harganya berpatutan untuk semua kategori warganegara. Ciri-ciri yang terdapat pada tubuh adalah:

  • bahan tersebut secara praktikalnya tidak memberi kesan pada COX, yang dihasilkan di organ dan tisu badan;
  • kesan pada mukosa gastrik adalah minimum;
  • ubat tidak mengganggu metabolisme garam air di dalam badan;
  • komposisi bahan tersebut mempengaruhi COX yang dihasilkan oleh otak dan dengan itu bertindak sebagai ubat penurun analgesik dan demam;
  • tidak mempengaruhi proses keradangan.

Ia diserap dengan baik melalui saluran gastrointestinal dan oleh itu lebih banyak keutamaan diberikan kepada ubat yang dikeluarkan untuk pemberian oral.

Petunjuk untuk digunakan

Ubat ini boleh ditunjukkan untuk digunakan dalam kes seperti:

  1. kemunculan sakit kepala pada kanak-kanak, malangnya, ini juga berlaku;
  2. dengan sakit gigi;
  3. selsema dan penyakit virus lain, kerana sakit badan muncul dan suhu anak meningkat.

Anda juga boleh memberikan ubat tersebut jika rasa sakit muncul yang tidak berkaitan dengan proses keradangan di dalam badan..

Kontraindikasi

Seperti mana-mana ubat, parasetamol untuk kanak-kanak mempunyai banyak kontraindikasi untuk digunakan:

  • intoleransi terhadap komponen yang membentuk ubat;
  • umur, sehingga dua tahun, penggunaan parasetamol pada suhu dibenarkan, tetapi dengan berhati-hati;
  • jika kanak-kanak itu mempunyai penyakit yang berkaitan dengan saluran gastrousus;
  • sekiranya terdapat penyakit atau patologi buah pinggang atau hati.

Seperti yang anda lihat, jika dibandingkan dengan ubat lain, ubat ini tidak mempunyai senarai kontraindikasi yang banyak, tetapi ubat ini harus diambil kira sebelum mula memberi ubat kepada anak..

Kaedah pentadbiran dan dos untuk kanak-kanak dari pelbagai peringkat umur

Kaedah menggunakan ubat dan berapa banyak parasetamol yang dapat diberikan kepada anak akan bergantung pada bentuk apa yang akan digunakan dalam:

    lilin, digunakan secara dubur, letakkan anak di sisinya, tekan kaki yang bengkok di lutut hingga ke perut. Pengenalan lilin harus perlahan dan berhati-hati. Dos ditetapkan sesuai dengan usia bayi dari 3 bulan, 0,08 g diresepkan, dari 12 bulan hingga 3 tahun hingga 0,17 g, dos paracetamol untuk anak pada usia 3 tahun dan hingga 6 tahun adalah 0,33 g. Kanak-kanak selepas usia enam tahun biasanya diberi ubat secara lisan, tetapi jika atas sebab tertentu hal ini tidak dibenarkan, maka satu dos bahan dalam lilin juga 0,33 g.

Perhatian: sebelum prosedur, anda mesti mencuci tangan dan jangan menggunakan lebih dari empat lilin sehari.

Perhatian: doktor boleh menetapkan ubat hampir dari hari-hari pertama kehidupan sekiranya diperlukan, tetapi ia mesti digunakan dengan ketat dengan arahan doktor dan tidak melebihi dos yang ditetapkan.

Masa tindakan

Ubat ini cepat diserap dan dengan itu, setelah setengah jam, anda dapat melihat kesannya pada badan. Masa pendedahan berlangsung lebih kurang empat jam.

Perhatian: jika, semasa menggunakan ubat, keadaannya tidak bertambah baik, maka anda harus segera berjumpa doktor.

Permohonan semasa mengandung dan menyusui

Semasa mengandung dan menyusui, doktor membenarkan pengambilan ubat itu, kerana ia mempunyai bilangan kontraindikasi minimum. Dan ia memberi kesan cepat pada tubuh, satu-satunya perkara dengan dos kemasukan harus berunding dengan doktor.

Kesan sampingan

Sekiranya anda tidak mengikuti arahan doktor dan melanggar penerimaan, maka bayi boleh mengalami overdosis, sekiranya berlaku, ibu bapa dapat memerhatikan:

  1. penampilan loya, disertai dengan muntah;
  2. kelemahan disertai dengan pening;
  3. gejala kesakitan mungkin muncul
  4. penyakit kuning;
  5. gangguan irama jantung.

Sekiranya kesan sampingan tersebut berlaku, anda harus segera berjumpa doktor. Rawatan akan ditetapkan sesuai dengan petunjuk ujian darah, tetapi pada jam pertama, lavage gastrik harus dilakukan, kemudian penyerap diberikan untuk menghilangkan kesan toksik ubat.

Perhatian: akibat terburuk adalah kematian.

arahan khas

Sekiranya parasetamol digunakan untuk anak-anak secara lisan, maka harus diberikan sekitar satu setengah jam setelah makan, kerana jika diambil dengan segera, penyerapan ubat akan diperlahankan oleh makanan yang telah memasuki tubuh. Dan juga terdapat sejumlah petunjuk kecil ketika menggunakan paracetamol:

  • sebelum mula memberikannya, anda perlu berjumpa doktor;
  • selepas mengambilnya harus diberikan minum dengan air;
  • penerimaan kanak-kanak yang umurnya kurang dari dua tahun tidak boleh berlangsung lebih dari tiga hari;
  • jika tablet diberikan, hancurkannya sebelum memberi;
  • harus diingat bahawa dos akan dikira berdasarkan berat badan bayi.

Perhatian: di bawah usia satu tahun, doktor mengesyorkan memberi ubat sebagai agen antipiretik hanya jika suhu meningkat di atas 38 darjah.

Interaksi dengan produk ubat lain

Oleh kerana bahan tersebut berinteraksi dengan ubat lain, anda mesti membaca arahannya:

  1. penerimaan bersama barbiturat boleh memberi kesan negatif pada hati bayi;
  2. mungkin terdapat peningkatan kesan asid salisilik, kafein;
  3. tahap metemoglobin juga boleh meningkat jika parasetamol diambil serentak dengan fenobarbetal.

Perhatian: sebelum menggabungkan penerimaan dengan cara lain, anda mesti berjumpa doktor. Dan anda juga harus membaca dengan teliti arahan penggunaan untuk kanak-kanak untuk mengelakkan pemberian ubat secara serentak, yang mungkin mengandungi parasetamol, jika tidak, ini boleh menyebabkan overdosis.

Berlebihan

Dengan penggunaan ubat yang salah dan kerap, berlebihan boleh berlaku. Untuk mengelakkan akibat berlebihan parasetamol dalam tubuh, seseorang tidak boleh melebihi kadar pengambilan yang ditetapkan, gunakan dana bersamaan dengan yang juga mengandungi parasetamol.

Sekiranya tanda-tanda pertama muncul, segera panggil doktor, dan sebelum kedatangannya, bilas perut dan berikan arang aktif. Rawatan selanjutnya akan diberikan oleh doktor sesuai dengan keadaan dan analisis pesakit..

Keadaan penyimpanan dan jangka hayat

Jangka hayat ubat ditunjukkan pada bungkusan, biasanya tidak lebih dari tiga tahun. Tidak digalakkan mengambil ubat selepas tempoh ini. Simpan pada suhu udara tidak lebih tinggi daripada 25 darjah dan jauh dari jangkauan kanak-kanak.

Tidak diperlukan preskripsi semasa membeli.

Ulasan ubat parasetamol dari suhu hingga kanak-kanak

Alena, 37 tahun, Moscow

Saya memberi parasetamol kepada kanak-kanak dari suhu selalu dan tidak pernah melihat reaksi sampingan. Ia membantu dengan cepat dan lama, dan saya mengambilnya sendiri sekiranya saya merasakan bahawa mereka telah menjangkiti saya.

Maria, 32 tahun, Penza

Saya memberikan parasetamol kanak-kanak kepada anak berusia 7 tahun, tidak ada hasil, saya tidak tahu, mungkin saya salah menghitung dosnya, tetapi tidak lebih mudah baginya. Oleh itu, saya menggunakan Panadol kanak-kanak yang baik.

Paracetamol telah digunakan untuk waktu yang sangat lama dan mempunyai bentuk pelepasan untuk digunakan pada masa kanak-kanak. Tetapi sebelum memberikannya, ia harus dijelaskan dalam bentuk apa dan berapa tahun ia boleh digunakan, dan juga berapa dos, untuk mengecualikan akibat yang tidak menyenangkan dalam kes overdosis bahan tersebut..

Parasetamol

Komposisi

Tablet paracetamol mengandungi 500 atau 200 mg bahan aktif.

Komposisi ubat dalam bentuk suppositori rektum merangkumi 50, 100, 150, 250 atau 500 mg bahan aktif.

Komposisi Paracetamol, yang dihasilkan dalam bentuk sirap, mengandungi bahan aktif pada kepekatan 24 mg / ml.

Borang pelepasan

  • tablet (6 atau 10 pcs. dalam lepuh atau pakej bebas sel);
  • sirap 2.4% (botol 50 ml);
  • penggantungan 2.4% (botol 100 ml);
  • suppositori rektum 0,08, 0,17 dan 0,33 g (5 pcs. dalam jalur lepuh, 2 bungkus dalam pek).

Kod OKPD untuk Paracetamol - 24.41.20.195.

kesan farmakologi

Kumpulan farmakologi yang menjadi ejennya: analgesik bukan narkotik, termasuk ubat anti-radang bukan steroid dan lain-lain.

Ubat ini mempunyai kesan antipiretik dan analgesik.

Farmakodinamik dan farmakokinetik

Paracetamol adalah ubat penghilang rasa sakit bukan narkotik, sifat dan mekanisme tindakannya disebabkan oleh kemampuan untuk menyekat (terutamanya dalam sistem saraf pusat) COX-1 dan COX-2, sambil bertindak di pusat termoregulasi dan kesakitan.

Ubat ini tidak mempunyai kesan anti-radang (kesan anti-radang sangat tidak penting sehingga dapat diabaikan) kerana fakta bahawa kesan zat pada COX dinetralkan dalam tisu yang meradang oleh enzim peroksidase.

Ketiadaan kesan penyekat pada sintesis Pg pada tisu periferal menentukan ketiadaan kesan negatif ubat terhadap pertukaran air dan elektrolit di dalam badan, serta pada membran mukus saluran makanan..

Penyerapan ubat adalah tinggi, Cmax adalah dari 5 hingga 20 μg / ml. Kepekatan dalam darah mencapai maksimum dalam 0.5-2 jam. Bahan boleh melalui BBB.

Parasetamol dengan HS memasuki susu ibu yang menyusu dalam jumlah tidak melebihi 1%.

Bahan ini diubahsuai di hati. Sekiranya metabolisme dilakukan di bawah pengaruh enzim mikrosom hati, produk toksik metabolisme perantaraan terbentuk (khususnya, N-asetil-b-benzoquinone imine), yang, dengan tahap glutathione yang rendah dalam tubuh, dapat memprovokasi kerosakan dan nekrosis sel hati.

Kedai glutathione akan habis apabila anda mengambil 10 atau lebih gram paracetamol.

Dua jalan lain metabolisme parasetamol adalah konjugasi dengan sulfat (lazim pada bayi baru lahir, terutama yang dilahirkan sebelum waktunya) dan konjugasi dengan glukuronida (lazim pada orang dewasa).

Produk metabolik konjugasi menunjukkan aktiviti farmakologi rendah (termasuk toksik).

T1 / 2 - dari 1 hingga 4 jam (pada orang tua, angka ini boleh besar). Ia diekskresikan terutamanya dalam bentuk konjugat oleh buah pinggang. Hanya 3% parasetamol yang diambil dikeluarkan dalam bentuk tulen.

Petunjuk untuk digunakan

Petunjuk untuk penggunaan Paracetamol:

  • sindrom kesakitan (ubat ini diambil untuk sakit gigi, dengan algodismenorrhea, dengan sakit kepala, neuralgia, myalgia, arthralgia, migrain);
  • keadaan demam berkembang dengan latar belakang penyakit berjangkit.

Pil yang dihancurkan menjadi serbuk adalah rawatan kecemasan untuk jerawat (sapukan ubat ke kawasan yang sakit tidak lebih dari 10 minit).

Sekiranya perlu untuk menghilangkan rasa sakit dan keradangan dengan cepat (contohnya, selepas pembedahan), dan juga dalam situasi di mana pengambilan tablet / penggantungan di dalam tidak mungkin, pengenalan Paracetamol IV dapat diresepkan.

Ubat ini bertujuan untuk terapi simptomatik, mengurangkan intensiti keradangan dan rasa sakit pada saat penggunaan. Ia tidak memberi kesan pada perkembangan penyakit ini..

Mengapa Paracetamol diperlukan untuk selesema?

Apa itu Paracetamol? Ini adalah ubat bukan narkotik dengan keberkesanan antipiretik yang jelas, yang membolehkan anda menghilangkan rasa sakit dengan akibat negatif yang paling mungkin bagi tubuh..

Kelayakan menggunakan ubat untuk selesema disebabkan oleh fakta bahawa ciri khas episod selesema adalah: suhu tinggi (sering spasmodik), meningkat ketika suhu badan meningkat, kelemahan, malaise umum, sindrom nyeri (biasanya dinyatakan sebagai migrain).

Kelebihan utama penggunaan Paracetamol pada suhu adalah bahawa kesan antipiretik ubat hampir dengan mekanisme semula jadi penyejukan badan.

Bertindak pada sistem saraf pusat, ejen melokalisasikan tindakan di hipotalamus, yang menyumbang kepada normalisasi proses termoregulasi dan memungkinkan mengaktifkan mekanisme pertahanan tubuh.

Sebagai tambahan, berbanding dengan kebanyakan NSAID lain, ubat bertindak secara selektif dan menimbulkan sedikit kesan sampingan..

Adakah parasetamol membantu sakit kepala?

Ubat ini berkesan untuk sebarang kesakitan dengan intensiti sederhana. Walau bagaimanapun, ia bertujuan untuk rawatan simptomatik. Ini bermaksud bahawa ubat itu membantu menghilangkan gejala tanpa mengatasi penyebabnya. Ia mesti digunakan sekali.

Kontraindikasi terhadap Paracetamol

Kontraindikasi penggunaan ubat tersebut adalah hipersensitiviti, hiperbilirubinemia kongenital, kekurangan enzim G6PD, patologi buah pinggang / hati yang teruk, penyakit darah, alkoholisme, leukopenia, anemia teruk.

Kesan sampingan

Kesan sampingan paling sering ditunjukkan dalam bentuk reaksi hipersensitiviti. Gejala alergi terhadap ubat: urtikaria, kulit gatal, ruam, edema Quincke.

Kadang kala pengambilan ubat boleh disertai dengan gangguan hematopoiesis (agranulositosis, trombositopenia, pancytopenia, leukopenia, neutropenia) dan gejala dyspeptik.

Dengan penggunaan dos tinggi yang berpanjangan, kesan hepatotoksik adalah mungkin.

Arahan untuk penggunaan Paracetamol

Tablet Paracetamol: arahan penggunaan. Bolehkah kanak-kanak diberi pil?

Dos untuk orang dewasa dan kanak-kanak berumur lebih dari 12 tahun (dengan syarat berat badan mereka melebihi 40 kg) - sehingga 4 g / hari. (20 tablet 200 mg setiap satu atau 8 tablet 500 mg setiap satu).

Dos Paracetamol MS, Paracetamol UBF dan ubat dari pengeluar lain, yang dihasilkan dalam bentuk tablet, adalah 500 mg (jika perlu - 1 g) setiap dos. Anda boleh mengambil Paracetamol dalam tablet hingga 4 rubel / hari. Rawatan berterusan selama 5-7 hari..

Anda boleh memberi tablet Paracetamol kepada anak anda dari usia 2 tahun. Dos tablet Paracetamol yang optimum untuk anak kecil ialah 0.5 tab. 200 mg setiap 4-6 jam. Dari umur 6 tahun, kanak-kanak harus diberi tablet 200 mg keseluruhan dengan kekerapan penggunaan yang sama.

Tablet Paracetamol 325 mg telah digunakan sejak usia 10 tahun. Kanak-kanak berumur 10-12 tahun ditetapkan untuk mengambilnya secara lisan pada 325 mg 2 atau 3 r / Hari. (tidak melebihi dos maksimum yang dibenarkan, yang bagi kumpulan pesakit yang dinyatakan adalah 1.5 g / hari.).

Orang dewasa dan kanak-kanak berusia lebih dari 12 tahun disyorkan untuk mengambil 1-3 tablet setiap 4-6 jam. Selang antara dos tidak boleh kurang dari 4 jam, dan dos harus lebih besar daripada 4 g / hari..

Semasa penyusuan dan kehamilan, Paracetamol tidak termasuk dalam senarai ubat terlarang. Sekiranya anda mengambilnya semasa menyusui bayi dalam dos terapi dan pada selang waktu yang disyorkan oleh arahan, kepekatan dalam susu tidak akan melebihi 0.04-0.23% daripada jumlah dos ubat yang diambil.

Arahan untuk lilin: seberapa kerap anda boleh mengambil dan berapa lama ubat itu bertindak dalam bentuk supositoria?

Suppositori bertujuan untuk pentadbiran rektum. Supositoria harus diberikan ke dalam rektum selepas pembersihan usus.

Orang dewasa ditunjukkan mengambil 1 tab. 500 mg dari 1 hingga 4 r / hari; dos tertinggi - 1 g setiap dos atau 4 g / hari.

Arahan untuk lilin Paracetamol untuk kanak-kanak

Dos ubat dalam lilin untuk kanak-kanak dikira bergantung pada berat anak dan usianya. Lilin kanak-kanak 0,08 g digunakan dari usia tiga bulan, 0.17 g lilin disyorkan untuk kanak-kanak dari 12 bulan hingga 6 tahun, 0.33 g lilin digunakan untuk merawat kanak-kanak berumur 7-12 tahun.

Mereka diperkenalkan satu demi satu, mengekalkan selang waktu sekurang-kurangnya 4 jam antara suntikan, masing-masing 3 atau 4 keping. pada waktu siang (bergantung pada keadaan anak).

Sekiranya kita membandingkan keberkesanan sirap Paracetamol dengan keberkesanan supositoria (bentuk dos inilah yang paling kerap diresepkan kepada kanak-kanak), maka bekasnya bertindak lebih cepat, dan yang terakhir - lebih lama.

Oleh kerana penggunaan supositoria lebih senang dan selamat dibandingkan dengan tablet, penggunaannya lebih relevan pada usia muda. Maksudnya, suppositori dengan Paracetamol untuk bayi baru lahir adalah bentuk dos yang optimum.

Dos toksik untuk kanak-kanak ialah 150 (atau lebih) mg / kg. Maksudnya, jika seorang kanak-kanak mempunyai berat 20 kg, kematian akibat ubat boleh terjadi ketika mengambil 3 g / hari.

Apabila memilih satu dos, formula digunakan: 10-15 mg / kg 2-3 kali sehari, selepas 4-6 jam. Dos Paracetamol tertinggi untuk kanak-kanak tidak boleh melebihi 60 mg / kg / hari.

Paracetamol Kanak-kanak: arahan untuk penggunaan sirap dan penggantungan

Sirap kanak-kanak dibenarkan digunakan untuk merawat bayi berusia lebih dari 3 bulan. Suspensi bayi, kerana tidak mengandung gula, dapat digunakan dari 1 bulan.

Satu dos sirap untuk kanak-kanak berumur 3-12 bulan - ½-1 sudu teh, untuk kanak-kanak dari 12 bulan hingga 6 tahun - 1-2 sudu teh, untuk kanak-kanak berumur 6-14 tahun - 2-4 sudu teh. Kekerapan aplikasi berbeza dari 1 hingga 4 kali sehari (anak harus diberi ubat tidak lebih dari 1 kali dalam 4 jam).

Suspensi untuk kanak-kanak diberikan dengan cara yang sama. Cara memberi ubat kepada kanak-kanak di bawah 3 bulan, hanya doktor yang hadir yang boleh memberitahu.

Dos Paracetamol kanak-kanak juga harus dipilih dengan mengambil kira berat badan anak. Dos tidak boleh melebihi 10-15 mg / kg setiap dos dan 60 mg / kg / hari. Maksudnya, jika anak berusia 3 tahun, dos ubat (dengan berat purata 15 kg) adalah 150-225 mg setiap dos.

Sekiranya dalam dos yang dinyatakan sirap atau penggantungan kanak-kanak tidak memberi kesan yang diinginkan, ubat mesti diganti dengan analog dengan bahan aktif yang lain..

Kadang-kadang gabungan Paracetamol dan Analgin digunakan untuk melegakan keadaan demam (pada suhu 38.5 ° C ke atas, yang tidak berjalan lancar). Dos ubat adalah seperti berikut:

  • Paracetamol - mengikut arahan, dengan mengambil kira berat badan / umur;
  • Analgin - 0,3-0,5 mg / kg.

Gabungan ini tidak dapat digunakan dengan kerap kerana penggunaan Analgin mendorong perubahan komposisi darah yang tidak dapat dipulihkan.

Doktor ambulans menggunakan ubat ini bersama dengan antihistamin dan analgesik-antipiretik lain untuk menurunkan suhu yang sangat tinggi.

Salah satu varian dari apa yang disebut "triad" adalah "Analgin + Aspirin + Paracetamol". Sebagai makanan tambahan untuk Paracetamol, sebatian berikut dapat digunakan: No-shpa + Suprastin, No-shpa + Analgin atau Analgin + Suprastin.

No-shpa (boleh diganti dengan papaverine) mendorong pembukaan kapilari spasmodik, antihistamin (Suprastin, Tavegil) meningkatkan kesan antipiretik.

Seberapa cepat ubat itu berfungsi??

Selepas berapa banyak ubat itu mula bertindak, bergantung pada kapan ubat itu diambil. Agar kesannya secepat mungkin, ubat itu diminum satu atau dua jam selepas makan. Sekiranya anda meminumnya sejurus selepas makan, tindakannya akan berkembang dengan lebih perlahan..

Cara pengambilan Paracetamol pada suhu?

Sebagai ubat antipiretik, anda boleh menggunakannya selama tidak lebih dari 3 hari berturut-turut.

Cara mengambil ubat penahan sakit?

Tempoh kursus, jika ubat itu digunakan untuk menghilangkan rasa sakit, tidak boleh melebihi 5 hari. Kemudahan penggunaan selanjutnya harus ditentukan oleh doktor.

Mengambil Paracetamol untuk sakit gigi atau dari kepala, harus diingat bahawa ubat itu melegakan gejala, tetapi tidak menyembuhkan penyakit yang mendasari.

Overdosis parasetamol

Gejala berlebihan yang muncul pada hari pertama:

  • loya;
  • pucat kulit;
  • muntah;
  • sakit perut;
  • anoreksia;
  • asidosis metabolik;
  • pelanggaran metabolisme glukosa.

Tanda-tanda disfungsi hati mungkin muncul selepas 12-48 jam.

Kerosakan yang teruk menimbulkan:

  • kegagalan hati berfungsi dengan ensefalopati progresif;
  • pankreatitis;
  • aritmia;
  • kegagalan buah pinggang akut dengan nekrosis tubular;
  • kepada siapa.

Akibat yang paling serius dari overdosis adalah kematian.

Rawatan melibatkan pemberian kepada pesakit dalam masa 8-9 jam dari asetilisis dan metionin, yang merupakan pendahulu sintesis glutathione, dan juga penderma kumpulan SH.

Rawatan selanjutnya bergantung pada berapa lama ubat itu diambil dan berapa kepekatannya dalam darah..

Interaksi

Ubat tersebut mengurangkan keberkesanan ubat urikosurik. Penggunaan bersamaan dos ubat yang tinggi meningkatkan kesan antikoagulan dengan mengurangkan pengeluaran procoagulan di hati.

Dadah yang mendorong pengoksidaan mikrosom di hati, etanol dan agen hepatotoksik merangsang pengeluaran metabolit aktif hidroksilasi, yang dapat memprovokasi perkembangan keracunan teruk walaupun dengan sedikit overdosis.

Keberkesanan ubat menurun dengan rawatan jangka panjang dengan barbiturat. Etanol memprovokasi perkembangan pankreatitis akut. Dadah yang menekan pengoksidaan mikrosom di hati mengurangkan risiko kesan hepatotoksik.

Penggunaan gabungan jangka panjang dengan NSAID lain boleh menyebabkan perkembangan nekrosis papillary ginjal, nefropati "analgesik", permulaan kegagalan terminal (distrofik) tahap ginjal.

Penggunaan ubat secara serentak (dalam dos tinggi) dan salisilat untuk masa yang lama meningkatkan kemungkinan menghidap barah pundi kencing atau buah pinggang. Diflunisal meningkatkan kepekatan parasetamol dalam plasma darah sebanyak 50% dan, oleh itu, risiko mengembangkan hepatotoksisitas.

Ubat myelotoxic meningkatkan hematotoksisitas ubat, antispasmodik - melambatkan penyerapannya, enterosorben dan kolesterol - mengurangkan ketersediaan bio.

Syarat penjualan

Keadaan simpanan

Lindungi dari cahaya dan kelembapan, jauhkan dari jangkauan kanak-kanak. Suhu optimum untuk menyimpan sirap tidak lebih rendah daripada 18 ° C (dilarang membekukan ubat), supositoria - tidak lebih tinggi daripada 20 ° C.

Jangka hayat

Lilin dan sirap - 2 tahun, tablet - 3 tahun.

arahan khas

Paracetamol adalah antibiotik atau tidak?

Ubat itu bukan antibiotik, tindakannya bertujuan untuk mengurangkan rasa sakit dan demam. Antibiotik menghalang pertumbuhan dan pembiakan bakteria.

Ubat itu meningkatkan atau menurunkan tekanan darah?

Tentunya diketahui bahawa ejen tersebut tidak mempengaruhi tekanan darah (BP).

Ubat ini dapat menormalkan tekanan darah hanya secara tidak langsung jika peningkatannya adalah reaksi terhadap kesakitan (dengan mengurangkan keparahannya, Paracetamol juga mengurangkan tekanan darah).

Apakah perbezaan antara Paracetamol dari pengeluar yang berbeza?

Persediaan dari pengeluar yang berbeza mungkin sedikit berbeza dalam komposisi komponen tambahan dan harga. Asasnya adalah bahan yang sama.

Oleh itu, tidak ada perbezaan dalam apa yang Paracetamol MS bantu dan dari apa yang Paracetamol UBF dalam tablet tidak.

Resipi dalam bahasa Latin (contoh):
Rp: Sup. Paracetamoli 0.05 (0.1; 0.25)
D.t.d. N 10 dalam sup.

Rp: Tab. Paracetamoli 0.2
D.t.d. N 1 pek.
S. ½ tablet 2-3 r / d

Analog

Ubat yang mengandungi parasetamol: Paracetamol 325, Paracetamol MS, Strimol, Flutabs, Perfalgan, Paracetamol Extratab, Paracetamol UBF, Cefekon D, Efferalgan, Panado Daleron, Ifimol.

Analog dengan mekanisme tindakan yang serupa, tetapi bahan aktif yang sangat baik: Antigrippin, Antiflu, Kaffetin, Coldrex, Maxikold, Novalgin, Panadol Extra, Solpadein, TeraFlu, Femizol, Fervex.

Mana yang lebih baik: Paracetamol atau Ibuprofen?

Ibuprofen (Nurofen) mempunyai spektrum tindakan yang lebih luas dan mempunyai kesan yang lebih baik pada keluk suhu berbanding dengan Paracetamol. Kesan penggunaannya lebih cepat (selepas 15-25 minit) dan bertahan lebih lama (sehingga 8 jam), di samping itu, ubat ini dianggap kurang berbahaya dan cenderung untuk menimbulkan reaksi alergi.

Ibuprofen lebih baik daripada rakannya melegakan suhu yang sangat tinggi. Berulang kali (untuk mengawal hipertermia) digunakan lebih jarang daripada Paracetamol.

Kekuatan tindakan antipiretik dapat dibandingkan, namun ibuprofen, selain tindakan analgesik dan antipiretik, juga berkesan melegakan keradangan pada tisu periferal. Ini disebabkan oleh fakta bahawa parasetamol bertindak terutama di sistem saraf pusat, dan ibuprofen menghalang sintesis Pg tidak begitu banyak di sistem saraf pusat seperti pada tisu periferal yang meradang..

Iaitu, dengan keradangan periferal yang teruk, pilihan harus dibuat untuk Nurofen dan ubat-ubatan berasaskan ibuprofen yang lain..

Menjawab soalan "Apa yang harus dipilih, Paracetamol atau Nurofen?", Doktor mengesyorkan memulakan rawatan anak-anak dengan monoterapi Ibuprofen. Sekiranya anda perlu menurunkan suhu dengan segera, anda boleh menggunakan salah satu ubat. Rawatan seterusnya mesti dipersetujui dengan doktor anda. Anda harus tahu bahawa supositoria ibuprofen dikontraindikasikan pada kanak-kanak dengan berat hingga 6 kg, dan penggantungan - untuk kanak-kanak di bawah 3 bulan.

Adakah mungkin untuk menggantikan Nurofen il Paracetamol?

Penggunaan paracetamol dan ibuprofen bersamaan dapat dibenarkan jika suhu tidak turun dengan baik ketika menggunakan setiap ubat dalam monoterapi. Dana tersebut digunakan secara bergantian. Bergantung pada situasinya, doktor, misalnya, mungkin menasihati agar memberi Nurofen kepada anak itu, dan setelah 10 minit, letakkan dia supositoria dengan Paracetamol.

Mana yang lebih baik - Paracetamol atau Aspirin?

Sekiranya anda membandingkan ubat, maka ia mempunyai kesan yang sama apabila perlu menurunkan suhu tinggi..

Apa itu Aspirin? Analgesik dan antipiretik berdasarkan asid acetylsalicylic, NSAID dengan semua kesan sampingan yang terdapat pada ubat-ubatan dari kumpulan ini.

Memilih apa yang lebih baik dari suhu, anda harus tahu bahawa Aspirin melegakan demam dengan lebih cepat dan lebih berkesan, tetapi pada masa yang sama risiko overdosis jauh lebih tinggi daripada risiko overdosis dengan Paracetamol, di samping itu, penggunaan Aspirin untuk jangkitan virus dapat memprovokasi sindrom Ray pada anak - komplikasi bahawa dalam setiap kes ke-5 membawa maut.

Aspirin bertindak pada struktur otak dan hati yang sama dengan virus individu, oleh itu ia digunakan sebagai ubat yang selamat dan paling berkesan untuk hipertermia, yang disertai oleh jangkitan bakteria (pielonefritis, tonsilitis, dll.). Paracetamol adalah ubat pilihan untuk jangkitan virus..

Paracetamol dan Aspirin bersama-sama membentuk ubat Parcocet, yang digunakan untuk merawat selesema dan selesema.

Keserasian alkohol

Parasetamol dan alkohol tidak serasi.

Wikipedia menyatakan bahawa dos Paracetamol yang mematikan untuk orang dewasa ialah 10 gram atau lebih. Kerosakan hati yang teruk boleh membawa maut, disebabkan oleh penurunan tajam di kedai glutathione dan pengumpulan produk toksik metabolisme perantaraan, yang mempunyai kesan hepatotoksik.

Pada lelaki yang secara sistematik mengambil lebih daripada 200 ml wain atau 700 ml bir sehari (untuk wanita, itu adalah 100 ml wain atau 350 ml bir), bahkan dos terapi ubat boleh menjadi dos yang mematikan, terutama jika sudah lama berlalu antara pengambilan Paracetamol dan alkohol.

Bolehkah Paracetamol diambil dengan antibiotik?

Antipiretik dibenarkan bersama dengan antibiotik. Dalam kes ini, sangat penting ubat-ubatan tersebut tidak diambil semasa perut kosong, dan selang waktu pengambilannya sekurang-kurangnya 20-30 minit.

Paracetamol semasa mengandung dan menyusui. Bolehkah wanita hamil dan menyusui minum ubat tersebut?

Arahan menunjukkan bahawa ubat itu melintasi plasenta, namun, hingga kini, kesan negatif Paracetamol terhadap perkembangan janin belum terbukti.

Bolehkah saya mengambil Paracetamol semasa mengandung?

Semasa menjalankan penyelidikan, didapati bahawa penggunaan ubat tersebut semasa kehamilan (terutamanya pada separuh kedua kehamilan) meningkatkan risiko gangguan pernafasan, asma, manifestasi alahan, mengi pada anak.

Lebih-lebih lagi, pada trimester ke-3, kesan toksik dari jangkitan tidak kurang berbahaya daripada kesan beberapa ubat. Hipertermia ibu boleh menyebabkan hipoksia janin.

Mengambil ubat pada trimester ke-2 (iaitu, dari 3 bulan hingga kira-kira 18 minggu) boleh menyebabkan anak mengalami kecacatan organ dalaman, yang sering muncul hanya selepas kelahiran. Sehubungan itu, ubat ini diresepkan untuk penggunaan sekali-sekala dan hanya dalam kes yang melampau..

Walaupun begitu, ubat ini dianggap sebagai analgesik paling selamat untuk ibu mengandung..

Tidak ada jawapan pasti untuk persoalan apakah mungkin minum Paracetamol semasa awal kehamilan. Pada minggu-minggu pertama, pengambilan ubat boleh menyebabkan keguguran dan, seperti ubat lain, menjadi penyebab keburukan yang tidak sesuai.

Oleh itu, bolehkah wanita hamil mengambil Paracetamol? Itu mungkin, tetapi hanya jika ada bukti. Sebelum mengambil pil, anda harus menimbang kebaikan dan keburukan. Kadang-kadang demam tinggi pada ibu kurang berbahaya bagi janin daripada anemia atau kolik ginjal kerana mengambil ubat.

Dos kehamilan

Penggunaan ubat dalam dos yang tinggi semasa mengandung boleh menjejaskan keadaan hati dan ginjal. Wanita hamil dengan peningkatan suhu terhadap latar belakang influenza atau ARVI harus mula mengambil ubat dengan 0.5 tab. untuk 1 penerimaan. Tempoh maksimum rawatan adalah 7 hari.

Paracetamol semasa menyusu. Bolehkah ibu yang menyusui minum Paracetamol?

Paracetamol masuk ke dalam susu ibu dalam jumlah minimum semasa menyusui. Oleh itu, jika ubat itu digunakan semasa menyusu tidak lebih dari 3 hari berturut-turut, tidak perlu menghentikan penyusuan.

Dos optimum untuk penyusuan susu ibu tidak lebih dari 3-4 tab. 500 mg sehari. Ubat itu harus diambil selepas memberi makan. Dalam kes ini, pada waktu berikutnya lebih baik memberi makan anak tidak lebih awal dari 3 jam setelah minum pil.

Ulasan mengenai Paracetamol

Sebilangan besar ulasan ubat yang terdapat di Internet adalah ulasan Paracetamol kanak-kanak. Kanak-kanak paling sering menderita ARVI, dan Paracetamol adalah ubat yang paling berkesan untuk penyakit ini.

Secara amnya, ibu memberi tindak balas positif terhadap ubat tersebut. Ubat ini dengan cepat menghilangkan suhu, mengurangkan keparahan kesan yang tidak diingini dari demam, dan pada masa yang sama dapat diterima dengan baik oleh pesakit yang berumur berbeza, jarang menyebabkan reaksi buruk khas NSAID.

Doktor mengatakan bahawa perkara yang paling penting ketika menggunakan ubat adalah memilih bentuk dos yang tepat, mengira dos yang diperlukan dengan betul, ingat bahawa ubat itu bertujuan untuk meredakan gejala, dan bukan untuk mengubati penyakit yang mendasari, dan bahawa keperluan untuk menurunkan suhu tidak selalu dibenarkan.

Harga parasetamol: berapa kos ubat di farmasi dalam bentuk dos yang berbeza?

Harga Paracetamol dalam tablet adalah dari 3.5 UAH / 2.3 rubel. Harga Paracetamol kanak-kanak dalam sirap ialah 14 UAH / 40 rubel, penggantungan boleh dibeli dengan harga 17 UAH / 64 rubel. Lilin untuk kanak-kanak berharga 10-17 UAH / 32-88 rubel.