Bagaimana cara mengambil paracetamol: sebelum makan atau selepas? Petunjuk penggunaan, janji temu untuk kanak-kanak dan orang dewasa. Apa yang dibantu oleh parasetamol

Pukulan

Perhatian! Pengambilan ubat sendiri boleh membahayakan kesihatan anda.

Paracetamol adalah agen antipiretik dan analgesik yang berkesan. Ubat ini, yang tergolong dalam kumpulan analgesik, mempunyai sebilangan kecil kontraindikasi. Apabila digunakan dengan betul sesuai dengan petunjuk penggunaan, ia hampir tidak mempunyai kesan sampingan. Soalan mengenai bagaimana menggunakan Paracetamol dan apa yang dibantunya sangat biasa.

Kesan ubat tersebut pada tubuh manusia

Paracetamol disintesis lebih dari setengah abad yang lalu, tetapi masih menjadi ubat popular yang banyak digunakan sebagai agen antipiretik dan analgesik. Keberkesanan ubat dijelaskan oleh fakta bahawa ia boleh diedarkan secara merata ke seluruh tisu..

Tindakan bahan aktif adalah untuk menyekat sintesis prostaglandin, yang merupakan perantara kesakitan. Ini membolehkan anda dengan cepat menghilangkan rasa sakit yang sederhana. Paracetamol juga berkesan menghilangkan demam. Simptom berbahaya ini menyertai banyak penyakit radang dan berjangkit. Sifat anti-radang ubat tidak begitu ketara. Di atas adalah jawapan kepada persoalan apa yang membantu parasetamol.

Paracetamol adalah ubat yang mempunyai minimum kontraindikasi, tetapi sekiranya berlaku overdosis, kemungkinan komplikasi berbahaya yang berkaitan dengan gangguan fungsi hati, ginjal dan sistem kardiovaskular. Risiko meningkat dengan ketara apabila ubat itu digabungkan dengan alkohol.

Gejala keracunan tidak diperhatikan dengan segera. Pada peringkat awal, hanya sedikit kemerosotan kesejahteraan yang mungkin berlaku.

Selepas kira-kira tiga hari, ketika tahap pertama keracunan mula berkembang, rasa mual dan muntah muncul. Gejala ini disertai oleh kelemahan dan sakit kepala yang teruk. Selepas hari yang lain, tanda-tanda kerosakan hati muncul. Analisis menunjukkan peningkatan jumlah enzim hati, dan kulit menjadi kuning. Sekiranya anda tidak memberikan pertolongan tepat pada masanya, maka risiko kematian meningkat dengan ketara, kerana fakta bahawa pemusnahan sel hati bermula.

Kesan sampingan berlebihan boleh nyata dengan cara yang berbeza. Gangguan mental sangat biasa. Sebagai peraturan, mereka dinyatakan oleh rasa mengantuk yang berterusan. Kadang-kadang, pertambahan aktiviti mungkin berlaku. Kekeliruan kesedaran diperhatikan dengan latar belakang ketidakstabilan jiwa. Sekiranya tidak dirawat, keadaan akan bertambah buruk dan kematian pasti akan berlaku..

Dengan sedikit dos, gejala kurang jelas:

  • hilang selera makan;
  • gangguan dyspeptik;
  • aritmia;
  • bengkak;
  • gangguan kerja organ lain.

Sangat penting untuk diingat mengenai kontraindikasi ubat. Ia tidak boleh diambil jika anda mempunyai penyakit hati atau buah pinggang yang kronik. Dalam kes ini, walaupun dos yang minimum dapat menimbulkan peningkatan penyakit. Tidak boleh digunakan untuk menggunakan ubat ini sekiranya terdapat intoleransi individu terhadapnya. Ia dikontraindikasikan dalam alkoholisme kronik..

Apa yang Paracetamol bantu

Paracetamol berkesan untuk sebarang keadaan demam yang disebabkan oleh demam. Ubat ini digunakan secara meluas dalam terapi kompleks ARVI atau influenza.

Ubat ini ditunjukkan untuk menghilangkan sindrom kesakitan dengan intensiti yang berbeza-beza. Ia membantu melegakan sakit gigi dan sakit kepala. Perlu diingat mengenai kesan simptomatik ubat, jadi anda perlu berjumpa doktor secepat mungkin untuk mengenal pasti punca masalah yang mendasari. Paracetamol membantu dengan neuralgia, myalgia dan sakit sendi. Ia mampu memperbaiki keadaan wanita yang mengalami sindrom haid..

Ubat itu termasuk ubat yang dibenarkan semasa kehamilan. Ia dibenarkan untuk memberikannya kepada anak-anak dari usia tiga bulan. Untuk ini, Paracetamol kanak-kanak dihasilkan dalam bentuk sirap, suspensi dan supositoria. Dana tersebut digunakan bukan hanya untuk menghilangkan demam, tetapi juga untuk menghilangkan rasa sakit semasa tumbuh gigi..

Sebaiknya turunkan suhu dengan Paracetamol setelah mencapai 38.5 ° C. Ini disebabkan oleh fakta bahawa peningkatan suhu badan memberi kesan negatif terhadap bakteria dan virus berbahaya, yang bermaksud dapat melawan penyakit secara efektif..

Paracetamol adalah sebahagian daripada banyak persiapan kompleks yang berkesan. Tetapi dilarang sama sekali mengambilnya bersama dengan ubat antiepileptik, yang akan meningkatkan risiko kesan sampingan. Hari ini pengeluar menawarkan sebilangan besar ubat yang merupakan analog Paracetamol - contohnya, Panadol atau Efferalgan.

Cara pengambilan Paracetamol pada suhu

Memahami apa yang Paracetamol bantu, banyak yang mempunyai persoalan bagaimana menggunakan ubat dengan betul. Apabila suhu mencapai tahap kritikal - 38.5 ° C, maka anda perlu minum Paracetamol dalam jumlah yang ditetapkan oleh manual arahan. Pakej ini boleh mengandungi tablet 200, 325 atau 500 miligram. Sebaiknya minum ubat dengan sejumlah besar air rebus atau mineral, yang meningkatkan kadar penyerapan bahan aktif dan meminimumkan kesan negatifnya pada hati.

Dewasa

Untuk rawatan orang dewasa, Paracetamol digunakan dalam bentuk tablet. Dos tunggal ialah 400-500 mg. Cadangan seperti ini ditunjukkan dalam arahan penggunaan. Dalam praktiknya, dalam kes-kes yang teruk, ketika suhu badan meningkat hingga 40 ° C, doktor dibenarkan untuk meningkatkan satu dos menjadi 800-1000 mg. Dalam kes ini, indeks jisim badan semestinya diambil kira. Semakin sedikit berat badan, semakin kurang satu dos ubat.

Untuk kanak-kanak

Bagi kanak-kanak, dos Paracetamol dikira dengan mengambil kira usia dan berat badan. Di samping itu, doktor sentiasa memperhatikan keadaan anak. Dengan sindrom kesakitan yang sengit, satu dos ubat boleh ditingkatkan dengan keputusan doktor. Ia dibenarkan mengambil ubat dalam 4 dos sehari. Tetapi jika demam telah berkurang, atau sindrom kesakitan telah hilang, maka tidak perlu memberi ubat kepada anak.

Bagi kanak-kanak, bentuk ubat yang optimum adalah sirap dan penggantungan. Dana itu dibungkus dalam botol kaca gelap, kit itu termasuk sudu pengukur atau jarum suntik khas, yang memudahkan proses penggunaan ubat.

Jumlah dana dikira dengan berat anak:

  • 4-8 kg - 2,5 ml;
  • 8-16 kg - 5 ml;
  • 16-32 kg - 10 ml;
  • lebih daripada 32 kg - 15-20 ml.

Dilarang mengambil ubat untuk kanak-kanak sehingga 4 kali sehari, jika ada petunjuk untuk ini. Dibolehkan memberi Paracetamol kepada anak tidak lebih dari 3 hari.

Paracetamol untuk sakit kepala

Tablet parasetamol sangat berkesan untuk melegakan sakit kepala. Tetapi penting untuk mengambilnya dengan betul. Ubat itu tidak boleh diminum semasa perut kosong. Anda perlu mengatur sekurang-kurangnya makanan ringan minimum sebelum mengambil produk. Sekiranya tidak ada selera untuk sebarang sebab, anda hanya perlu minum air.

Anda juga perlu minum pil dengan banyak air. Tidak digalakkan menggunakan teh atau minuman lain untuk ini. Khususnya, teh hijau atau kopi dapat membalikkan keberkesanan Paracetamol sepenuhnya. Ini akan menambah beban pada hati..

Sekiranya sakit kepala berintensiti tinggi, dos tunggal mungkin 1000 mg. Tetapi pengambilan ubat tersebut dibenarkan tidak lebih awal dari empat jam kemudian, hanya jika sakit kepala telah kembali lagi. Anda tidak boleh minum pil lebih kerap 4 kali sehari. Skema sedemikian tidak dapat diterima semasa mengandung. Dalam kes ini, dos harus dikurangkan..

Ubat ini dianggap berkesan untuk migrain. Patologi ini dicirikan oleh sakit kepala berdenyut yang berpanjangan, yang biasanya dilokalisasi di satu sisi. Untuk sakit kepala yang biasa disebabkan oleh tekanan, ketegangan saraf atau malaise, satu dos ubat mencukupi.

Paracetamol tidak membantu dengan semua jenis sakit kepala. Contohnya, ia tidak berguna dalam sindrom kluster. Sekiranya sakit kepala adalah tanda patologi serius, maka ubat lain diresepkan untuk melegakannya..

Cara minum Paracetamol untuk selsema

Semua orang memahami bahawa perlu untuk merawat selsema tepat pada masanya. Jika tidak, komplikasi serius boleh timbul. Pada peringkat awal perkembangan, selsema dicirikan oleh kelemahan dan peningkatan keletihan. Dengan ARVI, suhu sering meningkat, menggigil, batuk, hidung berair, bersin muncul. Kesakitan pada sendi dan otot juga berlaku.

Untuk mengurangkan manifestasi semua gejala yang disenaraikan dan menstabilkan keadaan, anda boleh menggunakan Paracetamol. Tetapi pada masa yang sama, ubat tersebut harus digunakan secara eksklusif semasa terapi kompleks..

Hampir selalu, ubat dalam bentuk tablet diresepkan untuk rawatan orang dewasa dan kanak-kanak setelah berumur 12 tahun. Syarat penting dalam kes kedua ialah anak mesti berat lebih dari 49 kg, jika tidak sukar untuk memilih dos.

Kerana kenyataan bahawa terdapat bentuk ubat lain, ubat ini boleh diresepkan untuk merawat anak kecil:

  • Suspensi ini diluluskan untuk digunakan untuk rawatan bayi di bawah usia satu tahun. Ia cepat diserap, dan kerana terdapat alat penyuntik picagari khas di dalam kit, mudah untuk memerhatikan dos yang diperlukan.
  • Sirap ini digunakan untuk merawat kanak-kanak selepas setahun. Untuk mendapatkan dos yang betul, gunakan sudu dos khas yang disertakan bersama kit. Penolakan ubat pada kanak-kanak jarang diperhatikan, kerana sirap mengandungi bahan tambahan perasa, yang paling sering meniru rasa strawberi atau pisang.
  • Suppositori rektum digunakan untuk anak kecil ketika suhu meningkat. Ini membolehkan anda menstabilkan keadaan remah sebelum ketibaan ambulans.

Dalam kebanyakan kes, dalam rawatan selesema, ubat diambil oleh orang dewasa 1 tablet 4 kali sehari. Kursus rawatan tidak boleh melebihi tiga hari. Masa ini biasanya mencukupi untuk keadaan stabil. Sekiranya anda berjaya menurunkan suhu lebih awal, maka penggunaan Paracetamol harus ditinggalkan.

Penting semasa menggunakan ubat antipiretik untuk sepenuhnya meninggalkan minuman beralkohol. Jika tidak, beban pada hati akan meningkat dengan ketara, yang boleh menyebabkan akibat negatif..

Paracetamol untuk sakit gigi

Selalunya, sakit gigi sangat terkejut, jadi tidak mustahil untuk segera berjumpa doktor gigi. Dalam situasi seperti itu, Paracetamol akan membantu mengurangkan intensiti sakit gigi dan menstabilkan keadaan..

Ramai yang berminat bagaimana Paracetamol berfungsi untuk sakit gigi. Di dalam tubuh manusia, bahan khas bertanggungjawab untuk kesakitan - prostaglandin. Paracetamol dapat menyekat pengeluaran mereka. Ini bermaksud bahawa proses keradangan sedang berjalan, masalahnya tidak hilang, tetapi gigi tidak sakit. Itulah sebabnya, jika mungkin untuk melegakan sakit gigi, maka anda perlu merancang lawatan ke doktor secepat mungkin. Menunda lawatan ke doktor, mudah untuk memulakan karies, yang bermaksud bahawa terdapat risiko kehilangan gigi dan komplikasi yang teruk..

Sekiranya anda tiba-tiba mengalami sakit gigi, maka anda perlu minum tablet Paracetamol. Ini harus dilakukan setelah makan, di samping itu, ubat harus dicuci dengan banyak air bersih. Melegakan tidak lebih dari 20 minit. Dalam kes ini, kesannya akan berlangsung selama 4 jam. Sekiranya tidak mungkin untuk berjumpa doktor dalam waktu sesingkat mungkin, maka janji kedua dibenarkan tidak lebih awal dari 4 jam kemudian. Kaunter penerimaan tetamu 4 kali disediakan setiap hari. Anda boleh melegakan sakit gigi dengan Paracetamol tidak lebih dari 3 hari berturut-turut.

Boleh diambil oleh ibu hamil

Sakit gigi semasa kehamilan kerap berlaku. Ini diprovokasi terutamanya oleh karies. Penyebabnya ialah kalsium dari tubuh wanita digunakan untuk membina sistem rangka bayi. Ini menimbulkan masalah, terutamanya pada gigi..

Paracetamol adalah salah satu ubat yang dibenarkan semasa kehamilan. Tetapi, walaupun ini, ia harus digunakan dengan berhati-hati. Ini disebabkan oleh fakta bahawa bahan aktif dapat menembusi plasenta. Dibolehkan mengambil ubat untuk sakit gigi dalam jumlah kecil hanya pada trimester kedua, ketika semua organ bayi terbentuk. Pada trimester pertama dan ketiga, rawatan sakit gigi dilakukan dengan kaedah tradisional..

Adalah sangat penting untuk mengambil ubat semasa mengandung hanya setelah berunding dengan doktor. Selama tempoh melahirkan anak, disarankan untuk menggunakan Paracetamol sekali. Setiap pengambilan berulang boleh menimbulkan akibat yang tidak diingini bagi janin..

Video-video yang berkaitan

Nama dagang: Paracetamol

Nama bukan hak milik antarabangsa:

Nama kimia: para-asetaminofenol

Bentuk dos:

Komposisi penyediaan:
Bahan aktif: paracetamol -200 mg,
Eksipien: gelatin, pati kentang, asid stearat, gula susu (laktosa).

Penerangan: Tablet putih atau putih dengan warna berkrim, bentuk silinder rata, dengan serong dan lekang.

Kumpulan farmakoterapi:

Kod ATC: N02BE01

Sifat farmakologi:

Farmakokinetik: parasetamol diserap dengan cepat dan hampir sepenuhnya dari saluran gastrousus. Mengikat protein plasma sebanyak 15%. Paracetamol melintasi penghalang darah-otak. Kurang daripada 1% dos parasetamol yang diambil oleh ibu menyusu masuk ke dalam susu ibu. Kepekatan parasetamol dalam terapi yang berkesan dalam plasma dicapai apabila diberikan pada dos 10-15 mg / kg berat badan. Waktu paruh adalah 1-4 jam. Paracetamol dimetabolisme di hati dan diekskresikan dalam air kencing, terutama dalam bentuk glukuronida dan konjugat sulfonasi, kurang dari 5% diekskresikan tidak berubah dalam air kencing.

Petunjuk:
Ia digunakan untuk menghilangkan sakit kepala yang cepat, termasuk sakit migrain, sakit gigi, neuralgia, sakit otot dan reumatik, serta untuk algomenorea, sakit trauma, luka bakar; untuk mengurangkan demam sekiranya selsema dan selesema.

Kontraindikasi:

  • hipersensitiviti terhadap parasetamol atau bahan lain dalam ubat;
  • gangguan fungsi hati atau buah pinggang yang teruk;
  • umur kanak-kanak (sehingga 3 tahun)

Dengan berhati-hati:
Gunakan dengan berhati-hati dalam hiperbilirubinemia jinak (termasuk sindrom Gilbert), hepatitis virus, kerosakan hati alkoholik, kekurangan glukosa-6-fosfat dehidrogenase, alkoholisme, kehamilan, menyusui, dan usia tua. Ubat ini tidak boleh diambil bersamaan dengan ubat-ubatan yang mengandung paracetamol lain.

Kaedah pentadbiran dan dos:

Orang dewasa, termasuk warga tua dan kanak-kanak berumur lebih dari 12 tahun:
0,5-1 g, 1-2 jam selepas makan dengan sejumlah besar cecair setelah 4-6 jam, dos harian maksimum adalah hingga 4 g sehari.
Selang antara dos hendaklah sekurang-kurangnya 4 jam. Jangan melebihi 8 tablet dalam 24 jam.
Pada pesakit dengan fungsi hati atau ginjal yang terganggu, dengan sindrom Gilbert, pada pesakit tua, dos harian harus dikurangkan dan selang antara dos harus ditingkatkan.

Kanak-kanak:
Dos harian dari 3 hingga 6 tahun (dari 15 hingga 22 kg) - 1 g, hingga 9 tahun (hingga 30 kg) - 1,5 kg, hingga 12 tahun (hingga 40 kg) - 2 g. Pelbagai janji temu - 4 kali setiap hari; selang antara setiap dos sekurang-kurangnya 4 jam.
Sekiranya gejala berterusan, berjumpa doktor.

Jangan melebihi dos yang ditunjukkan. Sekiranya anda mengambil lebih daripada dos yang disyorkan, dapatkan bantuan perubatan, walaupun anda berasa sihat. Overdosis parasetamol boleh menyebabkan kegagalan hati.

Ubat ini tidak digalakkan selama lebih dari lima hari sebagai analgesik dan lebih dari tiga hari sebagai antipiretik tanpa menetapkan dan mengawasi doktor. Peningkatan dalam dos harian ubat atau tempoh rawatan hanya mungkin di bawah pengawasan doktor..

Kesan sampingan:

Dari sistem pencernaan: loya, sakit epigastrik, peningkatan aktiviti enzim hati, hepatonecrosis. Dari sistem endokrin: hipoglikemia. Sekiranya anda mengalami gejala yang tidak biasa, berjumpa dengan doktor anda..

Overdosis:

Gejala:
Pucat kulit, anoreksia, loya, muntah; hepatonecrosis (keparahan nekrosis secara langsung bergantung kepada tahap overdosis). Sekiranya anda mengesyaki overdosis, anda harus segera mendapatkan bantuan perubatan. Kesan toksik ubat pada orang dewasa adalah mungkin setelah mengambil lebih dari 10-15 g paracetamol: peningkatan aktiviti transaminase "hepatik", peningkatan masa prothrombin (12-48 jam selepas pentadbiran); gambaran klinikal terperinci mengenai kerosakan hati muncul selepas 1-6 hari. Jarang, disfungsi hati mengalami kilat dengan cepat dan mungkin rumit oleh kegagalan buah pinggang (nekrosis tubular).

Rawatan:
Mangsa harus menjalani lavage gastrik selama 4 jam pertama keracunan, mengambil adsorben (karbon aktif) dan berjumpa doktor, memberikan penderma kumpulan SH dan pendahulu sintesis glutathione - metionin 8-9 jam selepas overdosis dan N-asetilcysteine ​​- selepas 12 h. Keperluan untuk langkah-langkah terapi tambahan (pemberian methionine lebih lanjut, pemberian N-acetylcysteine ​​secara intravena) ditentukan bergantung pada kepekatan parasetamol dalam darah, serta pada waktu yang berlalu setelah mengambilnya..

Arahan khas:

UNTUK MENGHINDARI KEROSAKAN TOKSIK HIDUP, PARACETAMOL TIDAK HARUS DIBANDINGKAN DENGAN MINUMAN ALKOHOL, DAN JUGA MENGAMBIL ORANG SEPERTI PENGGUNAAN ALKOHOL KRONIK.

Semasa rawatan jangka panjang, perlu mengawal gambaran darah periferal dan keadaan hati yang berfungsi..

Interaksi: ubat, apabila diminum dalam jangka masa yang lama, meningkatkan kesan antikoagulan tidak langsung (warfarin dan kumarin lain), yang meningkatkan risiko pendarahan. Pengaruh enzim pengoksidaan mikrosom di hati (barbiturat, diphenin, carbamazepine, rifampicin, zidovudine, phenytoin, ethanol, flumecinol, phenylbutazone dan antidepresan trisiklik) meningkatkan risiko tindakan hepatotoksik sekiranya berlaku overdosis.

Penggunaan barbiturat jangka panjang mengurangkan keberkesanan parasetamol.

Etanol menyumbang kepada perkembangan pankreatitis akut.

Inhibitor pengoksidaan mikrosom (cimetidine) mengurangkan risiko kesan hepatotoksik. Penggunaan bersamaan dengan ubat anti-radang bukan steroid lain meningkatkan kesan nefrotoksik.

Pentadbiran jangka panjang serentak parasetamol dan salisilat dosis tinggi meningkatkan risiko menghidap barah ginjal dan pundi kencing. Diflunisal meningkatkan kepekatan plasma parasetamol sebanyak 50% - risiko mengembangkan hepatotoksisitas.

Ubat myelotoxic meningkatkan manifestasi hematotoxicity ubat. Metoclopramide dan domperidone meningkat, dan kolestiramina mengurangkan kadar penyerapan paracetamol. Ubat tersebut dapat mengurangkan aktiviti ubat urikosurik.

Borang pelepasan:

Keadaan simpanan:

Jangka hayat:

Keadaan pengeluaran farmasi:

Pengilang:

Arahan penggunaan:

Paracetamol adalah agen analgesik dan antipiretik dari kumpulan NSAID (ubat anti-radang bukan steroid), analgesik bukan narkotik. Pertubuhan Kesihatan Sedunia termasuk dalam senarai ubat yang paling penting.

kesan farmakologi

Bahan aktif ubat adalah paracetamol, turunan fenasetin. Mekanisme tindakan Paracetamol didasarkan pada penghambatan sintesis prostaglandin - sebatian kimia yang terbentuk semasa keradangan dan bertanggung jawab atas gejalanya dalam bentuk kenaikan suhu dan penampilan kesakitan. Paracetamol mempunyai kesan analgesik dengan bertindak pada neuron sistem saraf pusat. Ia mempunyai kesan anti-radang yang lemah, tidak merengsakan selaput lendir saluran gastrousus.

Ketika memasuki badan, ubat itu diserap ke dalam aliran darah, dari sana ia dibawa ke semua tisu badan. Pemusnahan berlaku di hati, dengan pembentukan produk metabolik perantaraan - metabolit, yang sebahagiannya (paraaminophenol) beracun. Fakta ini membatasi penggunaan Paracetamol untuk penyakit hati dan darah. Selepas itu, metabolit melewati saringan ginjal dan diekskresikan dalam air kencing, dan oleh itu, sekiranya gangguan fungsi ginjal, penggunaan Paracetamol juga tidak diinginkan..

Dengan pemberian oral, parasetamol mencapai kepekatan maksimum dalam darah 20-30 minit selepas pengambilan, setelah satu setengah jam, puncak tindakan ubat berlaku.

Borang pelepasan

Paracetamol terdapat dalam bentuk berikut:

  • Tablet untuk pemberian oral, dengan kandungan bahan aktif 200 dan 500 mg;
  • Tablet bersalut filem untuk pentadbiran oral (kapsul), parasetamol 500mg setiap satu;
  • Tablet effervescent untuk penyediaan larutan, 500mg bahan aktif dalam satu tablet;
  • Penyelesaian untuk infusi, 15 mg dalam 1 ml larutan, ampul 5 ml;
  • Sirap untuk kanak-kanak, 200mg parasetamol dalam larutan 5ml;
  • Suspensi untuk kanak-kanak, 120mg dalam larutan 5ml;
  • Suppositori rektal dengan dos bahan aktif dari 50mg (untuk kanak-kanak) hingga 1000mg.

Paracetamol adalah salah satu ubat yang paling terkenal dan banyak digunakan di dunia, bahan aktif yang sama dihasilkan oleh syarikat farmaseutikal yang berlainan jenama yang berbeza: Abesanil, AkamolTeva, Actazol, Alvedon, Acetophen, Algotoropil, Aminodol, Aminophen, Amphenol, Apagan, Apamid, Apanol, Acelifen, Acemol, Acetalgin, Acetaminophen, Acetaminophenol, Biocetamol, Bindard, Valadol, Valorin, Valgesic, Vinadol, Volpan, Dapirex, Datril, Dafalgan, Dexamol, Deminophen, Dolramindol, Idimindol, Dolimind Metamol, Minoset, Myalgin, Napamol, Naprinol, Nazprin, Nizacetol, Nepa, Opradol, Panadol, Panadol Solubl, Panadol junior, Paramol, Pacimol, Piremol, Pyrinazine, Rolocin, Tylenol, Tempramol, Tylenolol, Tylenol, Tylenol Febrinil, Febrinol, Febricet, Fendon, Hemcetafen, Celifen, Cetadol, Cetanyl, Efferalgan, Efferoglan, Erocetamol.

Petunjuk untuk penggunaan Paracetamol

Petunjuk untuk Paracetamol adalah suhu badan, meningkat ke nilai subfebril dan demam (37 - 39 ° C) untuk pelbagai penyakit asal berjangkit dan radang. Dalam amalan pediatrik, petunjuk untuk Paracetamol adalah sakit gusi dan demam yang disebabkan oleh gigi.

Menurut petunjuk, Paracetamol berkesan sebagai ubat untuk menghilangkan rasa sakit dari pelbagai asal: sakit kepala, mialgia, arthralgia, algomenorrhea, sciatica, sciatica, neuralgia, sakit gigi dan kesakitan yang tidak diketahui etiologi yang tidak diketahui.

Perhatian! Apabila ubat ini digunakan untuk menghilangkan rasa sakit akut, ubat ini dapat mengurangkan gejala dengan ketara, yang akan mengubah gambaran klinikal penyakit ini dan mungkin sukar didiagnosis.

Arahan untuk penggunaan Paracetamol

Dos tunggal Paracetamol mengikut arahan adalah dari 500 hingga 1000 mg untuk orang dewasa dan kanak-kanak berumur lebih dari 12 tahun, dos harian untuk kumpulan ini tidak boleh melebihi 4 g (4000 mg) ubat.

Dos ubat untuk kanak-kanak dikira secara individu, bergantung pada berat anak, berdasarkan purata 125-250 mg bahan aktif setiap dos, tanpa mengira bentuk dosnya. Tidak kira bentuk ubat, dos harian mesti dibahagikan kepada 3-4 dos, dengan selang waktu antara mereka sekurang-kurangnya 4 jam.

Sesuai dengan arahan, Paracetamol tidak boleh digunakan selama lebih dari 3 hari tanpa pengawasan perubatan. Sekiranya selama ini gejala penyakit tidak berkembang kembali, anda harus berjumpa doktor mengenai kemungkinan penggunaan ubat dan dosnya lebih lanjut.

Kesan sampingan

Sekiranya arahan dipatuhi, Paracetamol adalah salah satu ubat paling selamat, kesan sampingannya sangat jarang berlaku. Walau bagaimanapun, mereka dijelaskan dalam literatur perubatan, dan biasanya dikaitkan dengan peningkatan kepekaan individu atau dengan adanya komorbiditi laten..

Kesan sampingan yang berkaitan dengan pengambilan Paracetamol termasuk:

  • Di bahagian sistem pencernaan - perkembangan disfungsi hati, penampilan tanda-tanda dispepsia;
  • Dari sisi darah - anemia, methemoglobinemia, kemerosotan gambaran darah (trombositopenia, agranulositosis, leukopenia, dll.);
  • Di bahagian sistem kardiovaskular - perubahan dalam pengaliran jantung (sekatan intrakardiak);
  • Pada bahagian sistem kekebalan tubuh - reaksi alergi dengan intensiti yang berbeza-beza, selalunya dari jenis yang tertangguh, lebih jarang dari jenis yang segera (kejutan anaphylactic)
  • Pada bahagian organ kencing - perkembangan nefritis interstitial, poliuria dan gangguan fungsi ginjal lain.

Sejumlah pakar mendakwa bahawa terdapat bukti perkembangan asma bronkial pada sebilangan besar kanak-kanak yang mengambil Paracetamol (41%). Walaupun kenyataan ini menyebabkan kontroversi dalam kalangan ilmiah, tanpa petunjuk serius, Paracetamol tidak boleh digunakan dalam amalan anak-anak, apalagi ia tidak boleh disalahgunakan.

Ubat ini ditetapkan dengan berhati-hati bersama dengan ubat lain, dan hanya di bawah pengawasan doktor, kerana mungkin ada kesan toksik dari interaksi mereka. Penggunaan gabungan Paracetamol dan alkohol adalah dilarang.

Semasa mengandung

Dipercayai bahawa Paracetamol semasa kehamilan dapat diresepkan apabila risiko yang berkaitan dengan penggunaannya dibenarkan oleh keberkesanan dan keperluannya yang tinggi. Perlu diingat bahawa sejumlah kajian mengesahkan kesan toksik pada janin ketika menggunakan Paracetamol semasa kehamilan. Jadi, ubat ini dikaitkan dengan kes-kes perkembangan cryptorchidism pada kanak-kanak lelaki, yang ibunya menggunakannya semasa hamil.

Oleh itu, pelantikan Paracetamol semasa kehamilan harus dilakukan secara eksklusif dengan penyertaan doktor..

Kontraindikasi untuk digunakan

Paracetamol dikontraindikasikan dalam situasi berikut:

  • Sejarah kepekaan individu terhadapnya atau NSAID lain;
  • Disfungsi hati;
  • Patologi buah pinggang;
  • Penyakit yang berkaitan dengan kemerosotan gambar darah;
  • Kehamilan;
  • Menyusu.

Keadaan simpanan

Simpan di tempat yang gelap dan kering pada suhu tidak melebihi 25 ° C selama 2 tahun. Jauhi dari kanak-kanak!

Paracetamol adalah ubat dari kumpulan analgesik bukan narkotik. Dijual dalam bentuk tablet untuk orang dewasa - 500 mg (0,5 g). Ia mempunyai kesan analgesik dan antipiretik. Ini digunakan sebagai ubat simptomatik untuk sakit, demam, malaise jika demam dan jangkitan pernafasan akut. Pengilangnya boleh menjadi syarikat farmaseutikal dalam dan luar negara.

Komposisi produk ubat

kesan farmakologi

Paracetamol adalah analgesik bukan narkotik tindakan pusat dari kumpulan anilides. Ia mempunyai kesan analgesik antipiretik dan sederhana. Kesan anti-radang sangat tidak penting sehingga tidak diambil kira semasa terapi.

Farmakodinamik

Ubat ini menyekat enzim cyclooxygenase (COX), yang terlibat dalam sintesis prostaglandin dan perantara keradangan lain. Penyetempatan tindakan - bahagian tengah sistem saraf, terutamanya hipotalamus, di mana pusat termoregulasi berada. Akibatnya, ubat ini mempunyai kesan antipiretik yang ketara - dengan cepat dan berkesan mengurangkan demam. Kesan analgesik dikaitkan dengan penghambatan penularan impuls kesakitan dari kawasan pusat ke pinggiran. Ubat itu melintasi BBB (penghalang darah-otak) dan masuk ke dalam susu ibu.

Farmakokinetik

Paracetamol diserap dengan cepat dan sepenuhnya di usus kecil bahagian atas. Kepekatan plasma maksimum berlaku selepas 40-60 minit. Di dalam darah, ia mengikat untuk mengangkut protein dalam darah, yang menyampaikan bahan aktif ke hati. Di sini ubat dimetabolisme dengan pembentukan glukuronida. Ia meninggalkan badan dengan air kencing terutamanya dalam bentuk metabolit yang tidak aktif. Separuh hayat adalah dari 1 hingga 4 jam pada orang yang sihat, pada orang tua dan pesakit dengan fungsi hati atau ginjal yang terganggu, masa ini diperpanjang, yang harus diperhatikan ketika menetapkan rawatan.

Petunjuk dan kontraindikasi

Ubat ini digunakan untuk menghilangkan rasa sakit dari pelbagai lokalisasi: sakit kepala, otot, gigi, berkala pada wanita, reumatik, dan neuralgia. Ubat ini berkesan menghilangkan demam selsema, jangkitan pernafasan akut dan jangkitan virus pernafasan akut.

Tablet tidak disyorkan untuk tidak bertoleransi terhadap komponen dalam komposisi, penyakit darah dengan penghambatan satu atau lebih tunas hematopoietik, kegagalan hati atau ginjal yang teruk, sindrom Gilbert (kongenital hyperbilirubinemia), ketergantungan alkohol. Paracetamol tidak digalakkan pada peringkat awal kehamilan.

Kaedah destinasi

Dos maksimum ubat tidak lebih daripada 4 gram sehari. Dos yang berlebihan boleh menyebabkan mabuk badan dan hanya boleh digunakan di bawah pengawasan perubatan dan kawalan makmal (jumlah darah lengkap, biokimia darah untuk kandungan parameter hati dan ginjal).

Orang dewasa dan kanak-kanak berumur lebih dari 12 tahun, yang disamakan dengan kategori usia yang lebih tua, diresepkan 1-2 tablet 3-4 kali sehari. Untuk kesan terapeutik maksimum, Paracetamol diambil di antara waktu makan dengan jumlah cecair yang mencukupi. Tanpa pengawasan doktor, ubat itu boleh diminum tidak lebih dari 3-5 hari.

Kesan sampingan

Reaksi buruk terhadap ubat jarang berlaku jika cadangan doktor untuk dos harian dan tempoh terapi diikuti. Dalam kes rawatan diri, kesan sampingan mungkin timbul berkaitan dengan risiko komplikasi yang tinggi dari organ dan sistem yang berlainan..

Jadual - Reaksi buruk untuk mengambil Paracetamol

Sistem fungsi badanGejala
Saluran penghadamanKetidakselesaan epigastrik, kembung perut, mual, jarang muntah, kehilangan selera makan, dalam darah - kepekatan enzim hati yang tinggi
Organ hematopoietikJumlah darah rendah hemoglobin dan eritrosit (anemia)
Sistem pernafasanKesukaran bernafas kerana penyempitan saluran bronkus
KekebalanGatal pada kulit, lepuh (urtikaria), pembengkakan mukosa laring dengan serangan sesak nafas (edema Quincke), reaksi anafilaksis yang mengancam nyawa
Sistem endokrinPenurunan kadar glukosa darah, yang ditunjukkan oleh kemerosotan keadaan umum dan kehilangan kesedaran

Permulaan keadaan yang mengancam nyawa akut memerlukan rawatan perubatan segera. Dalam kes sedemikian, ambulans mesti dipanggil. Dengan kesan sampingan yang ringan, disarankan untuk berhenti mengambil Paracetamol dan berjumpa doktor.

Berlebihan

Melebihi dos harian menyebabkan kerosakan toksik pada hati dan buah pinggang. Overdosis berlaku apabila memakan 10-15 gram (20-30 tablet) Paracetamol sehari. Tanda-tanda klinikal keracunan meningkat dalam 12-24 jam setelah mengambil dos ubat yang besar. Pertama, mual, kekejangan perut muncul, kemudian - muntah berulang, warna kulit pucat, gangguan di jantung, kesedaran yang mendung, kejang, pengekalan kencing. Dalam kes yang teruk, koma dan kematian berlaku.

Pada tanda pertama overdosis, perlu memanggil pasukan perubatan. Sekiranya tidak ada gejala mabuk, tetapi fakta pengambilan ubat dalam dos yang tinggi diketahui, anda harus segera berjumpa doktor. Semakin cepat badan didetoksifikasi, semakin kecil risiko mengembangkan proses yang tidak dapat dipulihkan di hati dan buah pinggang..

Rawatan merangkumi pemberian penawar Paracetamol secara intravena, asetilcysteine. Ubat ini diresepkan pada hari pertama setelah mengambil ubat. Keberkesanan acetylcysteine ​​lebih tinggi dalam masa 8 jam dari permulaan keracunan. Metionin oral disarankan sebagai alternatif penawar. Tentukan lavage gastrik, sorben dan agen simptomatik bergantung pada manifestasi klinikal mabuk.

Ciri penggunaan untuk ibu mengandung dan menyusui

Paracetamol dikontraindikasikan pada trimester pertama kehamilan kerana risiko kesan toksik yang tinggi pada embrio. Pada akhir kehamilan, ubat ini hanya digunakan dengan berunding dengan pakar kandungan-ginekologi. Tidak lebih daripada 1% bahan aktif menembusi susu ibu, yang membolehkan memberi makan bayi semasa terapi di bawah pengawasan perubatan.

Paracetamol adalah ubat dari kumpulan analgesik bukan narkotik. Dijual dalam bentuk tablet untuk orang dewasa - 500 mg (0,5 g). Ia mempunyai kesan analgesik dan antipiretik. Ini digunakan sebagai ubat simptomatik untuk sakit, demam, malaise jika demam dan jangkitan pernafasan akut. Pengilangnya boleh menjadi syarikat farmaseutikal dalam dan luar negara.

Komposisi produk ubat

kesan farmakologi

Paracetamol adalah analgesik bukan narkotik tindakan pusat dari kumpulan anilides. Ia mempunyai kesan analgesik antipiretik dan sederhana. Kesan anti-radang sangat tidak penting sehingga tidak diambil kira semasa terapi.

Farmakodinamik

Ubat ini menyekat enzim cyclooxygenase (COX), yang terlibat dalam sintesis prostaglandin dan perantara keradangan lain. Penyetempatan tindakan - bahagian tengah sistem saraf, terutamanya hipotalamus, di mana pusat termoregulasi berada. Akibatnya, ubat ini mempunyai kesan antipiretik yang ketara - dengan cepat dan berkesan mengurangkan demam. Kesan analgesik dikaitkan dengan penghambatan penularan impuls kesakitan dari kawasan pusat ke pinggiran. Ubat itu melintasi BBB (penghalang darah-otak) dan masuk ke dalam susu ibu.

Farmakokinetik

Paracetamol diserap dengan cepat dan sepenuhnya di usus kecil bahagian atas. Kepekatan plasma maksimum berlaku selepas 40-60 minit. Di dalam darah, ia mengikat untuk mengangkut protein dalam darah, yang menyampaikan bahan aktif ke hati. Di sini ubat dimetabolisme dengan pembentukan glukuronida. Ia meninggalkan badan dengan air kencing terutamanya dalam bentuk metabolit yang tidak aktif. Separuh hayat adalah dari 1 hingga 4 jam pada orang yang sihat, pada orang tua dan pesakit dengan fungsi hati atau ginjal yang terganggu, masa ini diperpanjang, yang harus diperhatikan ketika menetapkan rawatan.

Petunjuk dan kontraindikasi

Ubat ini digunakan untuk menghilangkan rasa sakit dari pelbagai lokalisasi: sakit kepala, otot, gigi, berkala pada wanita, reumatik, dan neuralgia. Ubat ini berkesan menghilangkan demam selsema, jangkitan pernafasan akut dan jangkitan virus pernafasan akut.

Tablet tidak disyorkan untuk tidak bertoleransi terhadap komponen dalam komposisi, penyakit darah dengan penghambatan satu atau lebih tunas hematopoietik, kegagalan hati atau ginjal yang teruk, sindrom Gilbert (kongenital hyperbilirubinemia), ketergantungan alkohol. Paracetamol tidak digalakkan pada peringkat awal kehamilan.

Kaedah destinasi

Dos maksimum ubat tidak lebih daripada 4 gram sehari. Dos yang berlebihan boleh menyebabkan mabuk badan dan hanya boleh digunakan di bawah pengawasan perubatan dan kawalan makmal (jumlah darah lengkap, biokimia darah untuk kandungan parameter hati dan ginjal).

Orang dewasa dan kanak-kanak berumur lebih dari 12 tahun, yang disamakan dengan kategori usia yang lebih tua, diresepkan 1-2 tablet 3-4 kali sehari. Untuk kesan terapeutik maksimum, Paracetamol diambil di antara waktu makan dengan jumlah cecair yang mencukupi. Tanpa pengawasan doktor, ubat itu boleh diminum tidak lebih dari 3-5 hari.

Kesan sampingan

Reaksi buruk terhadap ubat jarang berlaku jika cadangan doktor untuk dos harian dan tempoh terapi diikuti. Dalam kes rawatan diri, kesan sampingan mungkin timbul berkaitan dengan risiko komplikasi yang tinggi dari organ dan sistem yang berlainan..

Jadual - Reaksi buruk untuk mengambil Paracetamol

Sistem fungsi badanGejala
Saluran penghadamanKetidakselesaan epigastrik, kembung perut, mual, jarang muntah, kehilangan selera makan, dalam darah - kepekatan enzim hati yang tinggi
Organ hematopoietikJumlah darah rendah hemoglobin dan eritrosit (anemia)
Sistem pernafasanKesukaran bernafas kerana penyempitan saluran bronkus
KekebalanGatal pada kulit, lepuh (urtikaria), pembengkakan mukosa laring dengan serangan sesak nafas (edema Quincke), reaksi anafilaksis yang mengancam nyawa
Sistem endokrinPenurunan kadar glukosa darah, yang ditunjukkan oleh kemerosotan keadaan umum dan kehilangan kesedaran

Permulaan keadaan yang mengancam nyawa akut memerlukan rawatan perubatan segera. Dalam kes sedemikian, ambulans mesti dipanggil. Dengan kesan sampingan yang ringan, disarankan untuk berhenti mengambil Paracetamol dan berjumpa doktor.

Berlebihan

Melebihi dos harian menyebabkan kerosakan toksik pada hati dan buah pinggang. Overdosis berlaku apabila memakan 10-15 gram (20-30 tablet) Paracetamol sehari. Tanda-tanda klinikal keracunan meningkat dalam 12-24 jam setelah mengambil dos ubat yang besar. Pertama, mual, kekejangan perut muncul, kemudian - muntah berulang, warna kulit pucat, gangguan di jantung, kesedaran yang mendung, kejang, pengekalan kencing. Dalam kes yang teruk, koma dan kematian berlaku.

Pada tanda pertama overdosis, perlu memanggil pasukan perubatan. Sekiranya tidak ada gejala mabuk, tetapi fakta pengambilan ubat dalam dos yang tinggi diketahui, anda harus segera berjumpa doktor. Semakin cepat badan didetoksifikasi, semakin kecil risiko mengembangkan proses yang tidak dapat dipulihkan di hati dan buah pinggang..

Rawatan merangkumi pemberian penawar Paracetamol secara intravena, asetilisis. Ubat ini diresepkan pada hari pertama setelah mengambil ubat. Keberkesanan acetylcysteine ​​lebih tinggi dalam masa 8 jam dari permulaan keracunan. Metionin oral disarankan sebagai alternatif penawar. Tentukan lavage gastrik, sorben dan agen simptomatik bergantung pada manifestasi klinikal mabuk.

Ciri penggunaan untuk ibu mengandung dan menyusui

Paracetamol dikontraindikasikan pada trimester pertama kehamilan kerana risiko tinggi kesan toksik pada embrio. Pada akhir kehamilan, ubat ini digunakan hanya dengan berunding dengan pakar kandungan-ginekologi. Tidak lebih daripada 1% bahan aktif menembusi susu ibu, yang membolehkan memberi makan bayi semasa terapi di bawah pengawasan perubatan.

Apa yang dibantu oleh parasetamol

Tablet parasetamol ada di setiap kabinet ubat rumah. Mereka hebat membantu menurunkan suhu dan melegakan kesakitan. Pada masa yang sama, ramai yang tidak tahu apa lagi bantuan parasetamol. Nuansa utama penggunaan dan kemungkinan kontraindikasi untuk mengambil ubat ini dibincangkan di bawah..

Kesan parasetamol pada badan

Nama antarabangsa untuk bahan aktif paracetamol adalah acetaminophen. Ia diperoleh dengan mensintesis dari phenazirin. Tindakan parasetamol bertujuan mengatur suhu badan, dan juga menghilangkan rasa sakit..

Ubat ini dihasilkan bukan hanya dalam bentuk tablet, tetapi juga terdapat kapsul, suspensi, supositoria, larutan untuk suntikan, tablet effervescent. Dos yang berbeza ditetapkan bergantung pada gejala. Bagi kanak-kanak, lebih berkesan menggunakan lilin dan sirap..

Bagaimana parasetamol berfungsi pada badan:

  1. Membantu menghilangkan kesakitan ringan hingga sederhana di lokasi yang berbeza.
  2. Kurangkan Demam.
  3. Mempunyai kesan anti-radang.

Pastikan untuk diingat sebelum mengambil bahawa parasetamol hanya melegakan simptom sementara, tetapi sama sekali tidak boleh digunakan untuk rawatan utama. Juga, keberkesanannya mungkin tidak mencukupi untuk kesakitan yang teruk. Dalam kes ini, lebih baik mengambil ubat lain, daripada meningkatkan dos parasetamol.

Arahan penggunaan

Paracetamol boleh digunakan sebelum atau selepas makan, faktor ini tidak menjadi masalah. Orang yang mempunyai keasidan tinggi perut boleh minum pil pada bila-bila masa, parasetamol dalam kes ini diserap dengan baik, tanpa mengira pengambilan makanan.

Rata-rata, kesan ubat mula terserlah dalam masa 15 hingga 20 minit selepas pengingesan. Kesannya berlangsung sehingga empat jam. Alat ini tidak dirancang untuk penggunaan berterusan, sebaliknya alat bantuan kecemasan, dan bukan kaedah rawatan.

Petunjuk untuk penggunaan parasetamol:

  • ARVI sebagai sebahagian daripada terapi kompleks.
  • Migrain dan sakit kepala.
  • Neuralgia.
  • Kesakitan haid.
  • Sakit gigi.
  • Sindrom hangover.
  • Myalgia (sakit otot).
  • Semasa tumbuh gigi pada kanak-kanak.

Paracetamol juga digunakan untuk trauma dan melegakan kesakitan akibat luka bakar. Harus diingat bahawa dia hanya dapat melegakan kesakitan ringan hingga sederhana. Untuk menghilangkan sindrom kesakitan dengan intensiti kuat, lebih baik menggunakan ubat kompleks seperti Tempalgin, Nurofen dan Analgin.

Dos parasetamol yang disyorkan:

  • Terdapat skim kemasukan khas untuk kanak-kanak kecil. Dos dikira mengikut umur dan berat bayi. Bentuk dos yang optimum dalam kes ini adalah parasetamol dalam supositoria..
  • Dari usia dua tahun hingga enam tahun, anda boleh menggunakan sirap. Elaun satu porsi dan harian juga dikira mengikut umur dan berat badan anak..
  • Dari usia enam tahun, tablet boleh digunakan (biasanya separuh daripada dos yang disyorkan).
  • Bagi kanak-kanak berumur lebih dari 12 tahun dan orang dewasa, dosnya tidak lebih dari dua tablet sekaligus. Dos harian maksimum ialah 4-6 tablet. Selang antara pengambilan ubat adalah empat jam.

Pendekatan yang sedikit tidak standard untuk penggunaan paracetamol digunakan dalam rawatan masalah kulit. Untuk melakukan ini, anda boleh membuat topeng jerawat berdasarkan ramuan ini. Sebelum penggunaan pertama, perlu melakukan ujian reaksi kulit..

Ciri-ciri pengambilan parasetamol

Adalah paling berkesan untuk mengambil parasetamol, baik dalam bentuk supositoria dan untuk suntikan, kerana komponen aktif memasuki aliran darah selepas 10 minit. Secara lisan akan memakan masa 20 - 40 minit, bergantung pada ciri individu pesakit. Di samping itu, semasa mengambil parasetamol dalam bentuk apa pun, perlu mempertimbangkan beberapa ciri..

Nuansa penting semasa mengambil parasetamol:

  • Tempoh pengambilan ubat ini tidak boleh melebihi empat hari.
  • Walaupun kehamilan dan penyusuan adalah kontraindikasi untuk kemasukan, dalam beberapa kes, parasetamol dianggap sebagai kaedah yang paling tidak berbahaya untuk menurunkan suhu..
  • Berhati-hati harus mengambil ubat diabetes. Penggunaannya dapat menyebabkan penurunan kadar glukosa darah yang tajam..
  • Paracetamol dapat menurunkan tahap tekanan darah. Ini harus dipertimbangkan dalam hipotensi..
  • Anda tidak boleh menggabungkan pengambilan dengan alkohol, kerana ini meningkatkan kesan berbahaya pada hati.
  • Penerimaan serentak dengan antidepresan dan barbiturat meningkatkan kesan toksik paracetamol.
  • Penerimaan dana mesti digabungkan dengan jumlah minuman keras yang mencukupi.

Kontraindikasi untuk mengambil paracetamol

Walaupun parasetamol dianggap sebagai ubat yang tidak berbahaya, penggunaannya secara sistematik dapat menyebabkan masalah serius dalam tubuh..

Kontraindikasi untuk parasetamol:

  • Kegagalan ginjal.
  • Intoleransi individu terhadap komponen ubat.
  • Kanak-kanak sehingga usia tiga bulan.
  • Semasa tempoh kehamilan (terutamanya trimester ketiga kehamilan) dan penyusuan.
  • Umur lebih 60 tahun. Berpotensi untuk kesan sampingan apabila digunakan pada usia tua.
  • Penyakit darah, terutamanya yang berkaitan dengan disfungsi pembekuan.

Teh panas yang mengandungi paracetamol kini sangat popular. Ini adalah ubat selesema seperti Coldrex, Teraflu, Solpadein dan lain-lain. Mereka dengan cepat melegakan gejala kesesakan hidung, batuk dan demam (baca juga mengenai antibiotik untuk selesema).

Keberkesanan parasetamol mungkin tidak dapat dipertahankan jika berkaitan dengan sesuatu yang lebih serius daripada selesema biasa. Sekiranya suhu tidak sesat setelah mengambil pil parasetamol atau ubat yang mengandunginya, maka penyebab malaise adalah berbeza dan anda perlu berjumpa doktor.

Baca juga mengenai ubat lain untuk selesema dalam artikel kami Pil sejuk.

PARACETAMOL

Bahan aktif

Komposisi dan bentuk pelepasan ubat

Tablets Tablet putih atau putih, bulat, silinder rata, serong, dicetak di satu sisi dan terukir "R" di sisi lain.

1 tab.
parasetamol500 mg

Eksipien: pati kentang - 30.2 mg, povidone K30 - 14.3 mg, magnesium stearat - 4.4 mg, asid stearat - 1.1 mg.

10 keping. - pembungkusan sel berkontur (1) - pek kadbod.
10 keping. - pembungkusan sel kontur (2) - pek kadbod.

kesan farmakologi

Antipiretik analgesik. Ia mempunyai kesan analgesik, antipiretik dan anti-radang yang lemah. Mekanisme tindakan dikaitkan dengan penghambatan sintesis prostaglandin, kesan dominan pada pusat termoregulasi di hipotalamus.

Farmakokinetik

Selepas pemberian oral, parasetamol cepat diserap dari saluran gastrointestinal, terutamanya di usus kecil, terutamanya melalui pengangkutan pasif. Setelah dos tunggal 500 mg, C max dalam plasma darah dicapai setelah 10-60 minit dan kira-kira 6 μg / ml, kemudian secara beransur-ansur menurun dan setelah 6 jam adalah 11-12 μg / ml.

Didistribusikan secara meluas dalam tisu dan terutamanya dalam cairan badan, kecuali tisu adiposa dan cecair serebrospinal.

Pengikatan protein kurang dari 10% dan sedikit meningkat sekiranya berlaku overdosis. Metabolit sulfat dan glukuronida tidak mengikat protein plasma walaupun pada kepekatan yang agak tinggi.

Parasetamol dimetabolisme terutama di hati melalui konjugasi dengan glukuronida, konjugasi dengan sulfat dan pengoksidaan dengan penyertaan campuran oksidase hati dan sitokrom P450.

Metabolit hidroksilasi yang bertindak negatif, N-asetil-p-benzoquinone imine, yang terbentuk dalam jumlah yang sangat kecil di hati dan ginjal di bawah pengaruh oksidase campuran dan biasanya terdetoksifikasi dengan mengikat glutathione, dapat terkumpul dengan overdosis parasetamol dan menyebabkan kerosakan tisu.

Pada orang dewasa, sebahagian besar parasetamol mengikat asid glukuronik dan tahap asid sulfurik yang lebih rendah. Metabolit konjugasi ini tidak mempunyai aktiviti biologi. Pada bayi pramatang, bayi baru lahir dan pada tahun pertama kehidupan, metabolit sulfat mendominasi.

T 1/2 adalah 1-3 jam. Pada pesakit dengan sirosis hati, T 1/2 sedikit lebih tinggi. Pelepasan ginjal parasetamol adalah 5%.

Ia dikeluarkan dalam air kencing terutamanya dalam bentuk konjugat glukuronida dan sulfat. Kurang daripada 5% diekskresikan sebagai parasetamol yang tidak berubah.

  • Tanya ahli terapi
  • Lihat institusi
  • Beli ubat

Petunjuk

Kontraindikasi

Dos

Secara lisan atau rektum pada orang dewasa dan remaja dengan berat lebih daripada 60 kg, ia digunakan dalam dos tunggal 500 mg, kekerapan pemberiannya adalah hingga 4 kali / hari. Tempoh maksimum rawatan adalah 5-7 hari.

Dos maksimum: tunggal - 1 g, setiap hari - 4 g.

Dos tunggal untuk pemberian oral untuk kanak-kanak berumur 6-12 tahun - 250-500 mg, 1-5 tahun - 120-250 mg, dari 3 bulan hingga 1 tahun - 60-120 mg, hingga 3 bulan - 10 mg / kg. Dos tunggal untuk pentadbiran rektum pada kanak-kanak berumur 6-12 tahun - 250-500 mg, 1-5 tahun - 125-250 mg.

Kadar kekerapan aplikasi - 4 kali / hari dengan selang waktu sekurang-kurangnya 4 jam. Tempoh maksimum rawatan adalah 3 hari.

Dos maksimum: 4 dos tunggal sehari.

Kesan sampingan

Di bahagian sistem pencernaan: jarang - gejala dyspeptik, dengan penggunaan yang berpanjangan dalam dos tinggi - kesan hepatotoksik.

Dari sistem hematopoietik: jarang - trombositopenia, leukopenia, pancytopenia, neutropenia, agranulositosis.

Reaksi alahan: jarang - ruam kulit, gatal-gatal, urtikaria.

Interaksi dadah

Dengan penggunaan serentak dengan pemicu enzim mikrosom hati, agen dengan tindakan hepatotoksik, terdapat risiko peningkatan tindakan hepatotoksik parasetamol.

Dengan penggunaan serentak dengan antikoagulan, peningkatan sedikit masa prothrombin mungkin sedikit.

Dengan penggunaan serentak dengan antikolinergik, adalah mungkin untuk mengurangkan penyerapan parasetamol.

Dengan penggunaan serentak dengan pil perancang, perkumuhan parasetamol dari badan dipercepat dan kesan analgesiknya dapat berkurang.

Apabila digunakan serentak dengan agen urikosurik, keberkesanannya menurun.

Dengan penggunaan karbon aktif secara serentak, ketersediaan bio parasetamol menurun.

Dengan penggunaan serentak dengan diazepam, adalah mungkin untuk mengurangkan perkumuhan diazepam.

Terdapat laporan kemungkinan peningkatan kesan myelodepressant zidovudine apabila digunakan bersamaan dengan parasetamol. Satu kes kerosakan hati beracun teruk dijelaskan.

Kes-kes manifestasi kesan toksik paracetamol dengan penggunaan serentak dengan isoniazid dijelaskan.

Dengan penggunaan serentak dengan carbamazepine, phenytoin, phenobarbital, primidone, keberkesanan paracetamol menurun, yang disebabkan oleh peningkatan metabolisme (proses glukuronisasi dan pengoksidaan) dan perkumuhan dari badan. Kes hepatotoksisitas dijelaskan dengan penggunaan paracetamol dan phenobarbital secara serentak.

Semasa menggunakan cholestyramine untuk jangka masa kurang dari 1 jam setelah mengambil paracetamol, penyerapan yang terakhir dapat berkurang.

Apabila digunakan serentak dengan lamotrigine, perkumuhan lamotrigine dari badan meningkat secara sederhana.

Dengan penggunaan serentak dengan metoclopramide, peningkatan penyerapan parasetamol dan peningkatan kepekatannya dalam plasma darah adalah mungkin.

Dengan penggunaan serentak dengan probenecid, mungkin untuk mengurangkan pelepasan parasetamol; dengan rifampisin, sulfinpyrazone - kemungkinan peningkatan pelepasan parasetamol disebabkan peningkatan metabolisme di hati.

Dengan penggunaan serentak dengan etinil estradiol, penyerapan paracetamol dari usus meningkat.

arahan khas

Gunakan dengan berhati-hati pada pasien dengan fungsi hati dan ginjal yang terganggu, dengan hiperbilirubinemia jinak, serta pada pesakit tua.

Dengan penggunaan parasetamol yang berpanjangan, adalah perlu untuk mengawal gambaran darah periferal dan keadaan hati yang berfungsi.

Kehamilan dan penyusuan

Paracetamol melintasi penghalang plasenta. Sehingga kini, tidak ada kesan negatif parasetamol pada janin pada manusia.

Paracetamol diekskresikan dalam susu ibu: kandungan dalam susu adalah 0.04-0.23% daripada dos yang diambil oleh ibu.

Sekiranya perlu menggunakan parasetamol semasa kehamilan dan menyusui (penyusuan susu ibu), manfaat terapi yang diharapkan untuk ibu dan potensi risiko janin atau anak harus ditimbang dengan teliti.

Dalam kajian eksperimental, kesan embriootoksik, teratogenik dan mutagenik parasetamol belum diketahui.

Artikel Seterusnya

Infarksi serebrum